Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.

Dla osób z niepełnosprawnościami

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej coraz więcej instytucji kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych jest otwartych dla osób niepełnosprawnych. Przybywa osób z ograniczeniami natury fizycznej czynnie uczestniczących we wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych w mieście.

Niepełnosprawnych zwiedzających goszczą muzea, galerie. Studenci, uczniowie oraz miłośnicy książek mający problemy z poruszaniem się, korzystają z zasobów bibliotek. Tam gdzie jeszcze do niedawna były przysłowiowe „trzy schody”, coraz częściej pojawiają się udogodnienia architektoniczne umożliwiające osobom niepełnosprawnym, dostanie się do budynku i przemieszczanie się po jego wnętrzu. Wszelkiego rodzaju bariery znikają w czasie remontów generalnych, a nowo budowane obiekty są tak zaprojektowane, by stać się miejscem przyjaznym niepełnosprawnym.

 

Urząd Miejski dla niepełnosprawnych

 

Dostępność architektoniczna

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21:

 • Do wejścia głównego prowadzi podjazd, drzwi rozsuwają się automatycznie.
 • Korytarze w budynku są przestronne, dwie windy wyposażone są w przyciski z alfabetem Braill’a, schody na klatkach schodowych wyposażone są w poręcze.
 • W holu głównym w Biurze Obsługi Klienta przy stanowisku 20 znajduje się obniżona lada dla osób na wózkach inwalidzkich lub o niskim wzroście.
 • Na każdym piętrze znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
 • Na parkingu przed budynkiem Urzędu jest kilka miejsc przeznaczonych dla osób posiadających Kartę Parkingową, uprawniająca do pozostawienia samochodu na tzw. kopercie.
 • Prawo wstępu z psem asystującym.

 

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 6a – Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej:

 • Dostęp do poziomu 0 budynku jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych poprzez podjazd dla osób na wózkach inwalidzkich.
 • Sale szkoleniowe na poziomie 0 są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na potrzeby osób niedowidzących drzwi oszklone w budynku zostały oklejone taśmą ostrzegawczą w kolorze czarno – żółtym.
 • W budynku brak windy.
 • Przy budynku wyznaczone są 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Prawo wstępu z psem asystującym.
 • W budynku nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Tłumacz języka migowego:

Po wcześniejszym zgłoszeniu, osoby niesłyszące mogą skorzystać w Urzędzie Miejskim z pomocy tłumacza języka migowego – Marioli Węgrzynowicz.  Zgłoszenia można przesyłać telefonicznie: 32 295 67 00/ 32 296 69 38, mailowo: mwegrzynowicz@dg.pl lub poprzez nagranie wysłane do UM w języku migowym um@dg.pl

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, Biuro Obsługi Klienta (parter stanowisko nr 14) znajduje się wideofon, z którego można skorzystać w poniedziałek, wtorek, środę w godzinach od 8.00 do 15.00, w czwartek w godzinach od 8.00 do 17.30, w piątek w godzinach od 8.00 do 12.30.

Wideofon to nic innego jak aparat telefoniczny połączony z monitorem oraz kamerą. Za jego pomocą można połączyć się z osobą biegle posługującą się językiem migowym. Staje się ona wówczas tłumaczem pomiędzy urzędnikiem a osobą niesłyszącą.

https://www.dabrowa-gornicza.pl/wideo/urzad-dostepny-dla-kazdego/

Sport, kultura, rekreacja

Osoby niepełnosprawne interesujące się sportem, kibicujące swoim drużynom w różnorodnych rozgrywkach sportowych bez większych problemów mogą uczestniczyć w imprezach odbywających się w Hali Widowiskowo- Sportowej „Centrum”. Hala przy alei Róż 3, przystosowana jest do przyjęcia osób z dysfunkcją ruchową. Szerokie, samoczynnie otwierające się drzwi umożliwiają wejście osobie na wózku. Przestronne korytarze umożliwiają swobodne przemieszczanie się. Winda pozwala na dotarcie do wszystkich części Hali. W budynku jest dostosowana toaleta.

Nie ma też powodu, by w czasie wycieczki, zwiedzania pobliskiej Pustyni Błędowskiej, niepełnosprawny turysta nie miałby zatrzymać się, by przenocować w Eurocampingu Błędów przy ulicy Żołnierskiej 130. Bazę stanowi osiem sześcioosobowych domków campingowych, w tym trzy przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, recepcja, pawilon grillowy, sanitariaty z aneksem kuchennym, boisko do piłki siatkowej i badmintona, a także pole namiotowe, zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Także atrakcje parku wodnego „Nemo – Świat Rozrywki ” (Aleja Róż 1) są ogólnodostępne. Korytarze oraz drzwi są na tyle szerokie, że bez przeszkód może się po nich przemieszczać osoba na wózku inwalidzkim. Jest także ogólnodostępna szatnia wraz z toaletą dla niepełnosprawnych. Już w samej przestrzeni basenowej jest podjazd pozwalający na dotarcie nad samą wodę. Można skorzystać ze specjalnego podnośnika, ułatwiającego wejście do basenu.

Obiekty służby zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że osoba niepełnosprawna, mająca problemy zdrowotne często korzysta z porad lekarskich. W związku z tym, czy bez problemu dostanie się do przychodni lub szpitala? Większość budynków, w których znajdują się dąbrowskie placówki służby zdrowia wyposażone są w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Tak jest w przychodniach przy ulicy: Ludowej7, Piłsudskiego 92, Kasprzaka 26a.

W Przychodniach przy ulicy Skibińskiego 1, Adamieckiego 13 oraz Strzemieszyckiej 375, poza podjazdami zainstalowane są również windy. Natomiast przychodnia przy ul. Piłsudskiego 28 znajduje się w budynku parterowym, gdzie nie ma barier architektonicznych. Jedynie przy wejściach zamontowano podjazdy.

Również obiekty, w których funkcjonuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej dostosowane zostały do potrzeb niepełnosprawnych. Nie ma barier, które uniemożliwiałyby poruszanie się po obiekcie, windy umożliwiają dotarcie do poszczególnych kondygnacji Szpitala. Obiekty szpitalne posiadają ponadto podjazdy zewnętrzne jak i wewnętrzne.

—-

czytaj także

Dostępne formy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Informator