Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.

Dla niepełnosprawnych

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej coraz więcej instytucji kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych jest otwartych dla osób niepełnosprawnych. Przybywa osób z ograniczeniami natury fizycznej czynnie uczestniczących we wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych w mieście.

Niepełnosprawnych zwiedzających goszczą muzea, galerie. Studenci, uczniowie oraz miłośnicy książek mający problemy z poruszaniem się, korzystają z zasobów bibliotek. Tam gdzie jeszcze do niedawna były przysłowiowe „trzy schody”, coraz częściej pojawiają się udogodnienia architektoniczne umożliwiające osobom niepełnosprawnym, dostanie się do budynku i przemieszczanie się po jego wnętrzu. Wszelkiego rodzaju bariery znikają w czasie remontów generalnych, a nowo budowane obiekty są tak zaprojektowane, by stać się miejscem przyjaznym niepełnosprawnym.

 

 

Urząd Miejski dla niepełnosprawnych

 

W budynku Urzędu Miejskiego (Graniczna 21) osoba niepełnosprawna nie napotka żadnych przeszkód, utrudniających poruszanie się po nim.

 

Korytarze są przestronne, windą można dotrzeć na wszystkie piętra. Przyciski w windzie dodatkowa są oznaczone cyframi w alfabecie Braille’a. Na każdym piętrze znajduje się przestronna, dostosowana toaleta.

Ponadto na parkingu przed Urzędem Miejskim jest kilka miejsc przeznaczonych dla osób posiadających Kartę Parkingową, uprawniającą do pozostawienia samochodu na tzw. kopercie.

Osoby na wózkach inwalidzkich i niskiego wzrostu mogą teraz bez problemu załatwić swoje sprawy na holu w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Umożliwia im to obniżenie lady z wysokości 110 na 90 cm.

Pomiędzy stanowiskami  15 – Wydział Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej a 16 – Wydział Gospodarki Nieruchomościami, na odcinku 170 cm obniżona została lada ze 110 cm na 90 cm. To teraz tam wszystkie osoby niższego wzrostu i jeżdżące na wózkach inwalidzkich będą mogły załatwić wszelkie sprawy urzędowe.

Usytuowanie lady na wysokości 90 cm umożliwi bezproblemowe przedłożenie dokumentów, złożenie podpisów czy wypełnienie urzędowych druków.

 

Dla niesłyszących

Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z wideofonu znajdującego się w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Wideofon to nic innego jak aparat telefoniczny połączony z monitorem oraz kamerą. Za jego pomocą można połączyć się z osobą biegle posługującą się językiem migowym. Staje się ona wówczas tłumaczem pomiędzy urzędnikiem a osobą niesłyszącą.

Osoby niepełnosprawne interesujące się sportem, kibicujące swoim drużynom w różnorodnych rozgrywkach sportowych bez większych problemów mogą uczestniczyć w imprezach odbywających się w Hali Widowiskowo- Sportowej „Centrum”. Hala przy alei Róż 3, przystosowana jest do przyjęcia osób z dysfunkcją ruchową. Szerokie, samoczynnie otwierające się drzwi umożliwiają wejście osobie na wózku. Przestronne korytarze umożliwiają swobodne przemieszczanie się. Winda pozwala na dotarcie do wszystkich części Hali. W budynku jest dostosowana toaleta.

Nie ma też powodu, by w czasie wycieczki, zwiedzania pobliskiej Pustyni Błędowskiej, niepełnosprawny turysta nie miałby zatrzymać się, by przenocować w Eurocampingu Błędów przy ulicy Żołnierskiej 130. Bazę stanowi osiem sześcioosobowych domków campingowych, w tym trzy przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, recepcja, pawilon grillowy, sanitariaty z aneksem kuchennym, boisko do piłki siatkowej i badmintona, a także pole namiotowe, zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Także atrakcje parku wodnego „Nemo – Świat Rozrywki ” (Aleja Róż 1) są ogólnodostępne. Korytarze oraz drzwi są na tyle szerokie, że bez przeszkód może się po nich przemieszczać osoba na wózku inwalidzkim. Jest także ogólnodostępna szatnia wraz z toaletą dla niepełnosprawnych. Już w samej przestrzeni basenowej jest podjazd pozwalający na dotarcie nad samą wodę. Można skorzystać ze specjalnego podnośnika, ułatwiającego wejście do basenu.

 

Obiekty służby zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że osoba niepełnosprawna, mająca problemy zdrowotne często korzysta z porad lekarskich. W związku z tym, czy bez problemu dostanie się do przychodni lub szpitala? Większość budynków, w których znajdują się dąbrowskie placówki służby zdrowia wyposażone są w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Tak jest w przychodniach przy ulicy: Ludowej7, Piłsudskiego 92, Kasprzaka 26a.

W Przychodniach przy ulicy Skibińskiego 1, Adamieckiego 13 oraz Strzemieszyckiej 375, poza podjazdami zainstalowane są również windy. Natomiast przychodnia przy ul. Piłsudskiego 28 znajduje się w budynku parterowym, gdzie nie ma barier architektonicznych. Jedynie przy wejściach zamontowano podjazdy.

Również obiekty, w których funkcjonuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej dostosowane zostały do potrzeb niepełnosprawnych. Nie ma barier, które uniemożliwiałyby poruszanie się po obiekcie, windy umożliwiają dotarcie do poszczególnych kondygnacji Szpitala. Obiekty szpitalne posiadają ponadto podjazdy zewnętrzne jak i wewnętrzne.