Dostępne skróty klawiszowe:
W Dąbrowie Górniczej coraz więcej instytucji kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych jest otwartych dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu mogą oni czynnie uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach organizowanych w mieście.
Studenci, uczniowie oraz miłośnicy książek mający problemy z poruszaniem się, korzystają z zasobów bibliotek. Tam gdzie jeszcze do niedawna były przysłowiowe „trzy schody”, coraz częściej pojawiają się udogodnienia architektoniczne umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami, dostanie się do budynku i przemieszczanie się po jego wnętrzu. Wszelkiego rodzaju bariery znikają w czasie remontów generalnych, a nowo budowane obiekty są tak projektowane, by mogły stać się miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami.
Urząd Miejski dla osób z niepełnosprawnościami
Dostępność architektoniczna
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21:
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 6a – Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej:
Tłumacz języka migowego:
Po wcześniejszym zgłoszeniu, osoby niesłyszące mogą skorzystać w Urzędzie Miejskim z pomocy tłumacza języka migowego – Marioli Węgrzynowicz. Zgłoszenia można przesyłać telefonicznie: 32 295 67 00/ 32 296 69 38, mailowo: mwegrzynowicz@dg.pl lub poprzez nagranie wysłane do UM w języku migowym um@dg.pl
Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami
Do zadań Rzecznika należy w szczególności:
Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami wykonuje swoje zadania w ramach pracy Wydziału Polityki Społecznej – Referatu Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Z Rzecznikiem można kontaktować się w godzinach pracy urzędu.
Koordynator do spraw dostępności
Do zadań koordynatora należy:
Koordynator ds. dostępności
Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami
Dane kontaktowe
Anna Zubko
e-mail: azubko@dg.pl
telefon: 32 295 68 06
adres do korespondencji:
Urząd Miejski
ul. Graniczna 21,
41-300 Dąbrowa Górnicza
****
W Urzędzie Miejskim obowiązuje Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Jej celem jest unormowanie sposobu postępowania pracowników Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami.
Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
https://www.dabrowa-gornicza.pl/wideo/urzad-dostepny-dla-kazdego/
Sport, kultura, rekreacja
Osoby niepełnosprawne interesujące się sportem, kibicujące swoim drużynom w różnorodnych rozgrywkach sportowych bez większych problemów mogą uczestniczyć w imprezach odbywających się w Hali Widowiskowo- Sportowej „Centrum”. Hala przy alei Róż 3, przystosowana jest do przyjęcia osób z dysfunkcją ruchową. Szerokie, samoczynnie otwierające się drzwi umożliwiają wejście osobie na wózku. Przestronne korytarze umożliwiają swobodne przemieszczanie się. Winda pozwala na dotarcie do wszystkich części Hali. W budynku jest dostosowana toaleta.
Nie ma też powodu, by w czasie wycieczki, zwiedzania pobliskiej Pustyni Błędowskiej, niepełnosprawny turysta nie miałby zatrzymać się, by przenocować w Eurocampingu Błędów przy ulicy Żołnierskiej 130. Bazę stanowi osiem sześcioosobowych domków campingowych, w tym trzy przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, recepcja, pawilon grillowy, sanitariaty z aneksem kuchennym, boisko do piłki siatkowej i badmintona, a także pole namiotowe, zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Także atrakcje parku wodnego „Nemo – Świat Rozrywki ” (Aleja Róż 1) są ogólnodostępne. Korytarze oraz drzwi są na tyle szerokie, że bez przeszkód może się po nich przemieszczać osoba na wózku inwalidzkim. Jest także ogólnodostępna szatnia wraz z toaletą dla niepełnosprawnych. Już w samej przestrzeni basenowej jest podjazd pozwalający na dotarcie nad samą wodę. Można skorzystać ze specjalnego podnośnika, ułatwiającego wejście do basenu.
Obiekty służby zdrowia
Nie ulega wątpliwości, że osoba niepełnosprawna, mająca problemy zdrowotne często korzysta z porad lekarskich. W związku z tym, czy bez problemu dostanie się do przychodni lub szpitala? Większość budynków, w których znajdują się dąbrowskie placówki służby zdrowia wyposażone są w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Tak jest w przychodniach przy ulicy: Ludowej7, Piłsudskiego 92, Kasprzaka 26a.
W Przychodniach przy ulicy Skibińskiego 1, Adamieckiego 13 oraz Strzemieszyckiej 375, poza podjazdami zainstalowane są również windy. Natomiast przychodnia przy ul. Piłsudskiego 28 znajduje się w budynku parterowym, gdzie nie ma barier architektonicznych. Jedynie przy wejściach zamontowano podjazdy.
Również obiekty, w których funkcjonuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej dostosowane zostały do potrzeb niepełnosprawnych. Nie ma barier, które uniemożliwiałyby poruszanie się po obiekcie, windy umożliwiają dotarcie do poszczególnych kondygnacji Szpitala. Obiekty szpitalne posiadają ponadto podjazdy zewnętrzne jak i wewnętrzne.
—-
czytaj także