Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 czerwca 2022

W Ząbkowicach ruszają konsultacje

Drukuj

W Ząbkowicach rozpoczynają się konsultacje społeczne, w czasie których mieszkańcy wypowiedzą się, co chcieliby zmienić w dzielnicy. Potrwają do września, a zebrane w ich trakcie sugestie i pomysły trafią do Lokalnego Programu Rewitalizacji.

W ostatnich latach w Ząbkowicach wyremontowano wszystkie trzy szkoły podstawowe, zmodernizowano i wybudowano kanalizację, a także biegnące nad nią ulice i chodniki. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Powstały również drogi rowerowe, którymi można dojechać nad Pogorię I i dalej w kierunku Gołonoga i śródmieścia, a także w rejon strefy ekonomicznej pomiędzy Ząbkowicami i Tucznawą.

– Mam jednak świadomość, że niezależnie od powyższych inwestycji, przed Ząbkowicami stoi jeszcze wiele wyzwań, dlatego serdecznie zapraszam do wspólnego napisania „planu dla Ząbkowic” – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Konsultacje poprowadzą eksperci z pracowni A2P2 architecture and planning, zajmującej się projektach architektonicznych i urbanistycznych. W ich trakcie uczestnicy będą mieć okazję, żeby porozmawiać m.in. o przyszłości Domu Kultury, organizacji transportu publicznego, zagospodarowaniu budynku dworca czy terenu po Hucie Szkła Gospodarczego.

Na początek, punkty konsultacyjne staną w sześciu punktach dzielnicy. Tam mieszkańcy mogą opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się na co dzień, swoich oczekiwaniach, czy o potencjalnie, jaki bez wątpienia tkwi w dzielnicy.

 • Sobota, 4 czerwca
  10.00 – 13.00 – Biedronka, okolice parkingu (aleja Zwycięstwa 5)
  14.00 – 17.00 – Osiedle Młodych Hutników (aleja Zwycięstwa 83)
 • Niedziela, 5 czerwca
  9.00 – 12.00 – Kościół pw. sw. Marii Magdaleny (ul. Oświecenia 34)
  13.00 – 15.00 – Skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i ul. Tulipanowej przy Placu Zabaw 
 • Poniedziałek, 6 czerwca
  11.00 – 14.00 – Dom Kultury Ząbkowice (ul. Chemiczna 2)
  15.00 – 18.00 – Dworzec Ząbkowice, okolice parkingu (ul. Dworcowa 11)

Kolejnym krokiem, 5 czerwca w godz.16-17.30, będzie spacer badawczy, czyli wspólne przejście przez charakterystyczne miejsca dzielnicy. W jego trakcie przekażą swoje opinie i pomysły dotyczące m.in. uporządkowania czy zagospodarowania poszczególnych miejsc. Na ok. 2 km trasie, która rozpocznie się pod dworcem PKP, znajdą się ul. Sikorskiego, teren dawnej Huty Szkła Gospodarczego, ul. Chemiczna, Dom Kultury, Trzebrzyczka, Aleja Zwycięstwa, ul. Kusocińskiego i stadion Unii Ząbkowice.

Potem zorganizowane zostaną tzw. spotkania fokusowe. Odbędą się online, między 6 a 21 czerwca. Dokładne terminy zostaną ustalone z uczestnikami. Przeznaczone będą m.in. dla przedstawicielami lokalnych instytucji kultury i edukacji, organizacji pozarządowych, seniorów, uczniów, radnych, uczestników zajęć w Domu Kultury, najbardziej zainteresowanymi mieszkańcami itp. Celem spotkań będzie rozpoznanie potrzeb i oczekiwań poszczególnych grup oraz zestawienie ich z wynikami rozmów w punktach konsultacyjnych.

Na 22 czerwca, w godz.17.00-19.00, zaplanowano stacjonarne warsztaty. Odbędą się w ząbkowickim Domu Kultury. Po prezentacji omawiającej wyniki spotkań i rozmów, odbędzie się moderowana dyskusja oraz praca w grupach.

Na podsumowanie konsultacji przyjdzie czas po wakacjach, podczas spotkania z prezydentem miasta. Zaplanowano je na 26 września, w godz. 17.00 – 19.00.

Ząbkowicki dworzec ma szansę odzyskać dawny blask

Ważnym miejscem na mapie dzielnicy jest kolejowy dworzec. Obiekt lata świetności ma dawno za sobą, jednak ostatnio pojawiła się szansa, że doczeka się modernizacji i będzie ponownie służył mieszkańcom. Jeżeli jego właściciel, czyli PKP S.A. wyremontuje budynek, miasto go wynajmie.

– Liczę, że wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Ruszające konsultacje będą dobrą okazją, żeby m.in. porozmawiać o przyszłości dworca.

Czytaj więcej

Biznes

Przedsiębiorcy dowiedzą się, skąd brać zewnętrzne środki na działalność

Wiadomości

Konferencja Siła Kobiet

Rekreacja

Koszykarze tuż za podium

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie