Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 maja 2022

Kolejny dąbrowski dworzec ma szansę odzyskać dawny blask

Drukuj

Jest szansa, że niszczejący dworzec na stacji w Ząbkowicach doczeka się modernizacji i będzie ponownie służył mieszkańcom. Jeżeli jego właściciel, czyli PKP S.A. wyremontuje budynek, miasto go wynajmie. – Liczę, że wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Jako miasto złożyliśmy PKP S.A. deklarację najmu powierzchni w budynku, a zarząd kolejowej spółki podjął w minionym tygodniu decyzję o wpisaniu dworca w Ząbkowicach do Programu Inwestycji Dworcowych. Liczę, że podobnie jak w przypadku dworca kolejowego w centrum miasta, wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic i będzie służyło nie tylko podróżnym, ale i wszystkim mieszkańcom – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Otoczenie ząbkowickiego dworca w ostatnich latach się zmieniło. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Przy budynku powstał parking i zatoka autobusowa. Dąbrowski samorząd ma w planach kolejne działania w tym rejonie, związane z uporządkowaniem i modernizacją terenu. Jak dotąd nietknięty pozostawał sam dworzec, należący do PKP. Teraz właściciel zdecydował o wpisaniu go do Programu Inwestycji Dworcowych. Jeżeli doczeka się modernizacji, miasto – zgodnie z deklaracją – wynajmie go i udostępni mieszkańcom.

W podobnej formule modernizowany jest dworzec w centrum miasta. Budynek należący do kolei po remoncie służyć będzie podróżnym, ulokować będą mogli się tam prywatni najemcy, ale również instytucje publiczne. Władze miasta są gotowe wynająć część pomieszczeń i zabiegają w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, aby działało tam m.in. biuro paszportowe oraz biuro obsługi cudzoziemców. Obecnie w budynku trwają prace budowlane, których efekt ma być widoczny w przyszłym roku.

2022.05.02 DG - Centrum. Na placu budowy centrum przesiadkowego "DG - Centrum". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Okazją do rozmów o dworcu w Ząbkowicach będą konsultacje społeczne w dzielnicy, które ruszą na początku czerwca.

Program Inwestycji Dworcowych, do którego wpisano modernizację obiektu w Ząbkowicach, realizowany jest przez PKP S.A. W jego ramach, do 2023 r. w całym kraju wyremontowanych ma zostać ok. 200 dworców.

Czytaj więcej

Biznes

Przedsiębiorcy dowiedzą się, skąd brać zewnętrzne środki na działalność

Wiadomości

Konferencja Siła Kobiet

Rekreacja

Koszykarze tuż za podium

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie