Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 maja 2022

Mieszkańcy mogą wspólnie zmienić dzielnicę. W Ząbkowicach odbędą się konsultacje

Drukuj

W czerwcu w Ząbkowicach rozpoczną się konsultacje społeczne, w czasie których mieszkańcy wypowiedzą się, co chcieliby zmienić w swojej dzielnicy. Potrwają do września, a zebrane w ich trakcie sugestie i pomysły trafią do Lokalnego Programu Rewitalizacji.

W ostatnich latach w Ząbkowicach wyremontowano wszystkie trzy szkoły podstawowe, zmodernizowano i wybudowano kanalizację, a także biegnące nad nią ulice i chodniki. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Powstały również drogi rowerowe, którymi można dojechać nad Pogorię I i dalej w kierunku Gołonoga i śródmieścia, a także w rejon strefy ekonomicznej pomiędzy Ząbkowicami i Tucznawą.

– Mam jednak świadomość, że niezależnie od powyższych inwestycji, przed Ząbkowicami stoi jeszcze wiele wyzwań, dlatego serdecznie zapraszam do wspólnego napisania „planu dla Ząbkowic” – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Konsultacje poprowadzą eksperci z pracowni A2P2 architecture and planning, zajmującej się projektach architektonicznych i urbanistycznych. W ich trakcie uczestnicy będą mieć okazję, żeby porozmawiać m.in. o przyszłości Domu Kultury, organizacji transportu publicznego, zagospodarowaniu budynku dworca czy terenu po Hucie Szkła Gospodarczego.

Na początek, punkty konsultacyjne staną w sześciu punktach dzielnicy. Tam mieszkańcy mogą opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się na co dzień, swoich oczekiwaniach, czy o potencjalnie, jaki bez wątpienia tkwi w dzielnicy.

 • Sobota, 4 czerwca
  10.00 – 13.00 – Biedronka, okolice parkingu (aleja Zwycięstwa 5)
  14.00 – 17.00 – Osiedle Młodych Hutników (aleja Zwycięstwa 83)
 • Niedziela, 5 czerwca
  9.00 – 12.00 – Kościół pw. sw. Marii Magdaleny (ul. Oświecenia 34)
  13.00 – 15.00 – Skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i ul. Tulipanowej przy Placu Zabaw 
 • Poniedziałek, 6 czerwca
  11.00 – 14.00 – Dom Kultury Ząbkowice (ul. Chemiczna 2)
  15.00 – 18.00 – Dworzec Ząbkowice, okolice parkingu (ul. Dworcowa 11)

Kolejnym krokiem, 5 czerwca w godz.16-17.30, będzie spacer badawczy, czyli wspólne przejście przez charakterystyczne miejsca dzielnicy. W jego trakcie przekażą swoje opinie i pomysły dotyczące m.in. uporządkowania czy zagospodarowania poszczególnych miejsc. Na ok. 2 km trasie, która rozpocznie się pod dworcem PKP, znajdą się ul. Sikorskiego, teren dawnej Huty Szkła Gospodarczego, ul. Chemiczna, Dom Kultury, Trzebrzyczka, Aleja Zwycięstwa, ul. Kusocińskiego i stadion Unii Ząbkowice.

Potem zorganizowane zostaną tzw. spotkania fokusowe. Odbędą się online, między 6 a 21 czerwca. Dokładne terminy zostaną ustalone z uczestnikami. Przeznaczone będą m.in. dla przedstawicielami lokalnych instytucji kultury i edukacji, organizacji pozarządowych, seniorów, uczniów, radnych, uczestników zajęć w Domu Kultury, najbardziej zainteresowanymi mieszkańcami itp. Celem spotkań będzie rozpoznanie potrzeb i oczekiwań poszczególnych grup oraz zestawienie ich z wynikami rozmów w punktach konsultacyjnych.

Na 22 czerwca, w godz.17.00-19.00, zaplanowano stacjonarne warsztaty. Odbędą się w ząbkowickim Domu Kultury. Po prezentacji omawiającej wyniki spotkań i rozmów, odbędzie się moderowana dyskusja oraz praca w grupach.

Na podsumowanie konsultacji przyjdzie czas po wakacjach, podczas spotkania z prezydentem miasta. Zaplanowano je na 26 września, w godz. 17.00 – 19.00.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia