Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 grudnia 2021

Press Glass wybuduje w Dąbrowie Górniczej jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie

Drukuj

23 grudnia spółka Press Glass oficjalnie stała się właścicielem działki, na której wybuduje zakład produkcyjny. W Dąbrowie Górniczej będą powstawać wykorzystywane w budownictwie szyby zespolone.

W czwartek przedstawiciele firmy i miasta podpisali akt notarialny, który sfinalizował zakup nieruchomości. Teraz spółka może przystąpić do realizacji swoich planów inwestycyjnych.

Press Glass to największy producent szyb zespolonych w Europie. Wytwarza je w 14 zakładach zlokalizowanych w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ich dzienna zdolność produkcyjna sięga 30 tys. m2 szyb. Wyroby firmy wykorzystywane są m.in. w oknach i drzwiach, ekranach akustycznych oraz szklanych fasadach budynków wielkopowierzchniowych. W portfolio Press Glass znajdziemy m.in. budynki w Nowym Jorku (m.in. Courtyard LIC by Marriott i 125 Greenwich Street), Katowicach (MCK), Warszawie (Złota 44 i Q22) i Wrocławiu (Sky Tower).

W Dąbrowie Górniczej firma zadeklarowała inwestycję wielkości 300 mln zł i utworzenie 250 miejsc pracy. Celem inwestycji jest budowa nowoczesnego zakładu przetwórstwa szkła dla budownictwa komercyjnego. Nowy zakład będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie.

– W Dąbrowie Górniczej panuje korzystny klimat dla biznesu. Miasto dysponuje uzbrojonymi i dobrze skomunikowanymi terenami, nie brakuje tu doświadczonych i wykwalifikowanych kadr, a samorząd przychylnie i otwarcie podchodzi do współpracy z inwestorami. To są nasze niewątpliwe atuty, a inwestycja planowana przez Press Glass to kolejny przykład, który pokazuje że dobrze je wykorzystujemy – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

14,4 ha działka, za którą firma zaoferowała 15 mln 129 tys. zł, znajduje się w obszarze gospodarczym „Tucznawa”, który przyciągnął już sześciu dużych inwestorów. W październiku koreański koncern SK Innovation uruchomił tam produkcję separatorów do baterii litowo-jonowych. Od 2017 r. na tym terenie działa japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

Strefa w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Fot. Dariusz Nowak

Czytaj więcej

Strona główna

Nowoczesne oświetlenie wzdłuż ulicy Kasprzaka

Strona główna

Weekend w mieście

Strona główna

Zakaz kąpieli w Pogorii I i Pogorii III

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia