Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 lipca 2021

Piłkarski jubileusz

Drukuj

Robotniczy Klub Sportowy Zagłębie Dąbrowa Górnicza skończył 96 lat. Z tej okazji, jak co roku, na boisku przy ul. Konopnickiej 29, odbyła się jubileuszowa impreza.

RKS Zagłębie powstał 7 lipca 1925 roku i jako pierwszy w Polsce nosił nazwę, którą potem przybrały kluby z Sosnowca, Wałbrzycha czy Lubina.

– Mamy ten przywilej, że znamy dokładną datę dzienną powstania naszego klubu, dlatego od kilku lat tego dnia lub w jego okolicy świętujemy w rodzinnej atmosferze urodziny RKS-u – mówi Tomasz Szymczyk, prezes klubu.

Klub, który przed II wojną światową rywalizował z Legią Warszawa o miejsce w ekstraklasie, a na początku lat pięćdziesiątych zaliczył sezon na jej zapleczu, funkcjonował do 1997 roku, kiedy to działacze dwóch przeżywających problemy dąbrowskich klubów – hutniczego Zagłębia i górniczej Zagłębianki zdecydowali się połączyć siły. Tak powstał KS Zagłębiak, który działał do 2015 roku. W 2016 roku RKS Zagłębie pod tradycyjną nazwą zaczął grę w sosnowieckiej B-klasie. Odrodziła się także Zagłębianka, która rozgrywa jednak tylko mecze towarzyskie. Oba kluby w środę zmierzyły się na boisku przy ul. Konopnickiej 29. Mecz poprzedziła krótka uroczystość, na której gościł Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, oraz Wojciech Juroff, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Organizacji Czasu Wolnego, a także wspierający klub radny Piotr Chałuda. Pamiątkowe statuetki i koszulki odebrała trójka zawodników – Łukasz Balzam, Mateusz Piątek i Dawid Książek – którzy w minionej rundzie rozegrali setny mecz w seniorskiej drużynie dąbrowskiego klubu.

Mecz odbywał się w rodzinnej atmosferze, a w ekipie Zagłębianki nie brakowało zawodników z przeszłością w RKS-ie. Górą byli jednak gospodarze, którzy wygrali 8:1. Dwie bramki zdobył Kacper Sobierajski, a po jednej Nabil Boukarch, Przemysław Dziura, Damian Sobieraj, Paweł Pałka, Karol Rech i z karnego bramkarz Przemysław Szlawski. Honorowe trafienie dla Zagłębianki zaliczył wychowanek RKS-u Jarosław Skrzypiec.

Nim do gry przystąpili gracze Zagłębia i Zagłębianki, emocji nie brakowało na bocznym boisku, gdzie na zakończenie sezonu dzieci z klubowej szkółki piłkarskiej zmierzyły się ze swoimi rodzicami. Po spotkaniu na wszystkich czekał – jak to na urodzinach – tort.

– W naszej szkółce trenuje prawie setka dzieci z roczników od 2009 do 2017. Dziś nie wszyscy mogli być, bo zaczęły się wakacje, ale radości na boisku nie brakowało. Jesteśmy jednym z nielicznych klubów w okolicy, który nie pobiera żadnych opłat czy składek. Za cztery lata, gdy klubowi stuknie setka, najstarsi z zawodników szkółki będą już pukać do drużyny seniorów – mówi Krzysztof Duda, trener koordynator szkółki piłkarskiej.

Tegoroczne urodziny RKS Zagłębie obchodził cztery dni po ostatnim meczu ligowym. Kalendarz rozgrywek sosnowieckiej A-klasy wydłużył się z uwagi na pandemiczne obostrzenia. W dwóch ostatnich meczach dąbrowska drużyna prowadzona przez trenera Damiana Kościelnego urwała punkty Czarnym Sosnowiec i SKS-owi Łagisza wygrywając odpowiednio 3:2 i 4:1.

– Zajęliśmy ostatecznie siódme miejsce w ligowej tabeli. To najlepsza lokata spośród drużyn z Dąbrowy Górniczej w klasie A i mam nadzieję, że dobry prognostyk na kolejny sezon – cieszy się wiceprezes Krzysztof Bernaś.

8

Czytaj więcej

Wiadomości

We wtorek kolejna europotyczka, a w sobotę ligowe emocje wracają do hali „Centrum”

Wiadomości

„Model biznesowy dla Dąbrowy” po raz drugi

Strona główna

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022. Wygrał Strażak, do realizacji aż pięć projektów

Strona główna

Pora na kolejną odsłonę komunikacyjnej rewolucji w Dąbrowie Górniczej