Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 czerwca 2018

Park Hallera w nowej odsłonie

Drukuj

Wkrótce rozpocznie się modernizacja parku Hallera. Ubędzie asfaltu i betonu, pojawią się fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, boisko, ekologiczne oświetlenie, przybędzie drzew, żywopłotów, kwitnących roślin oraz zacisznych zielonych zakątków. Największe zmiany czekają dąbrowian w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie powstaną: nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz niezwykły ogród sensoryczny. 

Połączenie przyrody i aktywności w sercu miasta

– Podczas konsultacji dotyczących śródmieścia jedna rzecz nie budziła wątpliwości – park Hallera należy poddać gruntownej rewitalizacji. Postanowiliśmy, że na inwestycje po drugiej stronie Placu Wolności zaczekamy do zakończenia projektowania tego obszaru, a teraz zajmiemy się całą resztą. Przez cały ubiegły rok konsultowaliśmy z architektami założenia zmian w parku z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców. Efekt jest wyśmienity i mam nadzieję, że park Hallera stanie się wzorowym przykładem parku śródmiejskiego i ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku dąbrowian – mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Do odnowionego parku wejdziemy do niego jednym z nowych wejść. Jeśli zrobimy to w miejscu, gdzie dziś znajduje się postój taksówek przy ul. Królowej Jadwigi, najpierw miniemy zaciszne strefy aktywności mieszkańców z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. Powstaną w miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku.

Dalej przejdziemy obok pierwszego z kręgów rekreacyjnych, które mają sprzyjać wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów – w całym parku powstanie wiele takich miejsc. Będą wyposażone w wygodne ławki, stoły do gry w szachy oraz kwitnące klomby.

Z prawej strony zauważymy plac zabaw rozbudowany o dwie ok. 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki. Na jej zboczach dostrzeżemy ludzi wypoczywających na amfiteatralnych siedziskach, pod nimi trampoliny dla najmłodszych, wokół nowe drzewa i oświetlenie.

W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami. Jak twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci – „będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dot. sekwencji wodnych i podświetlenia”.

Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok wielu urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, dostrzeżemy tu zielone pagórki o wysokości do 2 m. Pomiędzy nimi zobaczymy hamaki, służące rekreacji i boisko do gry z bule. Dalej miniemy wielofunkcyjne boisko sportowe, łąkę powstałą w miejscu betonowej nawierzchni za szkołą i miejsce przygotowane pod scenę parkową.

Nowością będą łąki kwietne, które pojawią się na uformowanych pagórkach w strefie seniora oraz w sąsiedztwie parkingu Nemo, gdzie dziś zalega asfalt.

Wyremontowanym tunelem, przejdziemy do tzw. części „B” Parku Hallera. Miniemy trampoliny, później nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, zrewitalizowany krąg modelarski, by dojść do ogrodu sensorycznego, który zostanie utworzony tam, gdzie obecnie straszą wielkie połacie popękanego asfaltu. W tym miejscu nie tylko najmłodsi będą mogli jednocześnie bawić się i rozwijać  własną kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona.

Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym dostrzeżemy skatepark, którego konstrukcję architekci konsultowali z dąbrowskimi miłośnikami jazdy na desce. Dzięki temu będzie on w całości wybetonowany, nie zabraknie też miejsc dla publiczności zawodów, nawet najwyższej rangi, które będzie można tu organizować.

Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i trasa dla rolkarzy.

Na terenie inwestycji planuje się wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych.

Koszt inwestycji to 15,5 mln zł, z czego aż 10 mln stanowią środki pozyskane przez Gminę Dąbrowa Górnicza z funduszy unijnych.

Wojciech Czyżewski

Nowy PARK HALLERA w pigułce

– atrakcyjne strefy wejściowe,
– nowy plac zabaw w części „B”,
– 7 kręgów rekreacyjnych,
– 3 toalety publiczne,
– 2 prawie 20-metrowe zjeżdżalnie na skarpie,
– amfiteatr z wypoczynkowymi siedziskami,
– 5 trampolin,
– plac wodny z dwoma fontannami,
– strefa seniora z pagórkami, urządzeniami rekreacyjnymi, hamakami i boiskiem do gry w bule,
– boisko wielofunkcyjne,
– nowe latarnie, ławki, kosze na śmieci, alejki,
– tory dla rolkarzy i rowerzystów,
– nowoczesny skatepark,
– ogród sensoryczny z ponad 20 rodzajami urządzeń i pagórkami obsianymi zielenią,
– ok. 100 nowych drzew, m.in: sosny czarne, platany klonolistne, klony, wiśnie piłkowane czy świdośliwy drzewiaste.

7

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]