Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 czerwca 2018

Park Hallera w nowej odsłonie

Drukuj

Wkrótce rozpocznie się modernizacja parku Hallera. Ubędzie asfaltu i betonu, pojawią się fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, boisko, ekologiczne oświetlenie, przybędzie drzew, żywopłotów, kwitnących roślin oraz zacisznych zielonych zakątków. Największe zmiany czekają dąbrowian w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie powstaną: nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz niezwykły ogród sensoryczny. 

Połączenie przyrody i aktywności w sercu miasta

– Podczas konsultacji dotyczących śródmieścia jedna rzecz nie budziła wątpliwości – park Hallera należy poddać gruntownej rewitalizacji. Postanowiliśmy, że na inwestycje po drugiej stronie Placu Wolności zaczekamy do zakończenia projektowania tego obszaru, a teraz zajmiemy się całą resztą. Przez cały ubiegły rok konsultowaliśmy z architektami założenia zmian w parku z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców. Efekt jest wyśmienity i mam nadzieję, że park Hallera stanie się wzorowym przykładem parku śródmiejskiego i ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku dąbrowian – mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Do odnowionego parku wejdziemy do niego jednym z nowych wejść. Jeśli zrobimy to w miejscu, gdzie dziś znajduje się postój taksówek przy ul. Królowej Jadwigi, najpierw miniemy zaciszne strefy aktywności mieszkańców z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. Powstaną w miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku.

Dalej przejdziemy obok pierwszego z kręgów rekreacyjnych, które mają sprzyjać wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów – w całym parku powstanie wiele takich miejsc. Będą wyposażone w wygodne ławki, stoły do gry w szachy oraz kwitnące klomby.

Z prawej strony zauważymy plac zabaw rozbudowany o dwie ok. 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki. Na jej zboczach dostrzeżemy ludzi wypoczywających na amfiteatralnych siedziskach, pod nimi trampoliny dla najmłodszych, wokół nowe drzewa i oświetlenie.

W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami. Jak twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci – „będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dot. sekwencji wodnych i podświetlenia”.

Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok wielu urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, dostrzeżemy tu zielone pagórki o wysokości do 2 m. Pomiędzy nimi zobaczymy hamaki, służące rekreacji i boisko do gry z bule. Dalej miniemy wielofunkcyjne boisko sportowe, łąkę powstałą w miejscu betonowej nawierzchni za szkołą i miejsce przygotowane pod scenę parkową.

Nowością będą łąki kwietne, które pojawią się na uformowanych pagórkach w strefie seniora oraz w sąsiedztwie parkingu Nemo, gdzie dziś zalega asfalt.

Wyremontowanym tunelem, przejdziemy do tzw. części „B” Parku Hallera. Miniemy trampoliny, później nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, zrewitalizowany krąg modelarski, by dojść do ogrodu sensorycznego, który zostanie utworzony tam, gdzie obecnie straszą wielkie połacie popękanego asfaltu. W tym miejscu nie tylko najmłodsi będą mogli jednocześnie bawić się i rozwijać  własną kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona.

Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym dostrzeżemy skatepark, którego konstrukcję architekci konsultowali z dąbrowskimi miłośnikami jazdy na desce. Dzięki temu będzie on w całości wybetonowany, nie zabraknie też miejsc dla publiczności zawodów, nawet najwyższej rangi, które będzie można tu organizować.

Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i trasa dla rolkarzy.

Na terenie inwestycji planuje się wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych.

Koszt inwestycji to 15,5 mln zł, z czego aż 10 mln stanowią środki pozyskane przez Gminę Dąbrowa Górnicza z funduszy unijnych.

Wojciech Czyżewski

Nowy PARK HALLERA w pigułce

– atrakcyjne strefy wejściowe,
– nowy plac zabaw w części „B”,
– 7 kręgów rekreacyjnych,
– 3 toalety publiczne,
– 2 prawie 20-metrowe zjeżdżalnie na skarpie,
– amfiteatr z wypoczynkowymi siedziskami,
– 5 trampolin,
– plac wodny z dwoma fontannami,
– strefa seniora z pagórkami, urządzeniami rekreacyjnymi, hamakami i boiskiem do gry w bule,
– boisko wielofunkcyjne,
– nowe latarnie, ławki, kosze na śmieci, alejki,
– tory dla rolkarzy i rowerzystów,
– nowoczesny skatepark,
– ogród sensoryczny z ponad 20 rodzajami urządzeń i pagórkami obsianymi zielenią,
– ok. 100 nowych drzew, m.in: sosny czarne, platany klonolistne, klony, wiśnie piłkowane czy świdośliwy drzewiaste.

7

Czytaj więcej

Wiadomości

We wtorek kolejna europotyczka, a w sobotę ligowe emocje wracają do hali „Centrum”

Wiadomości

„Model biznesowy dla Dąbrowy” po raz drugi

Strona główna

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022. Wygrał Strażak, do realizacji aż pięć projektów

Strona główna

Pora na kolejną odsłonę komunikacyjnej rewolucji w Dąbrowie Górniczej