Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 grudnia 2022

Mijający rok był jak ekstremalny tor przeszkód

Drukuj

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak ocenia 2022 rok i mówi o tym, co nas czeka w mieście w 2023 roku.

Piotr Purzyński: Pandemia, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i rząd, który ogranicza dochody samorządów. To nie jest łatwy czas dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Marcin Bazylak: – Pracuję w samorządzie kilkanaście lat, a przyglądam mu się od samego początku istnienia i nie przypominam sobie takich trudnych czasów. Tym bardziej słowa uznania i podziękowania należą się mieszkańcom, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom i nadal ją niosą. Dąbrowa Górnicza jest obywatelska i kiedy jest taka potrzeba, mieszkańcy potrafią wspólnie działać.

W mojej opinii 2022 rok był jak ekstremalny tor przeszkód, na którym musieliśmy utrzymać równowagę i iść do przodu. Razem jest łatwiej przetrwać kryzys, który zazwyczaj najbardziej dotyka osób starszych, których jedynym źródłem dochodu jest renta lub emerytura. Dlatego przygotowujemy dla seniorów specjalny program wsparcia. Szczegóły przedstawimy w najbliższych tygodniach.

Warto podkreślić, że przebudowa układu drogowego i budowa centrum przesiadkowego w śródmieściu, jedna z największych miejskich inwestycji w ostatnim dwudziestoleciu, kończy się w przewidzianym umową terminie.

– To niewątpliwie duże osiągnięcie. Otwarcie przejazdu pod torami uwidoczniło jaką barierą był dotychczasowy przejazd ze szlabanem. Wierzę, że kiedy w 2023 roku zostanie ukończony cały układ komunikacyjny wzdłuż głównej osi miasta, znacznie poprawimy jakość życia mieszkańców.

Dąbrowa będzie wtedy bardziej dostępna dla mieszkańców. Dziś wiele starszych osób oraz osób z niepełnosprawnościami, jest wykluczonych z wygodnego poruszania się po mieście. Po zmianach przejście z wózkiem dziecięcym czy wózkiem inwalidzkim nie będzie torem przeszkód, jak do tej pory.

Kończący się rok był czasem zmian w szpitalu.

– To co na pewno daje ulgę nam wszystkim, to zakończenie sporu sądowego z wykonawcą Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Dzięki ugodzie i podpisanemu przy wsparciu miasta porozumieniu, możemy patrzeć do przodu. Ważną decyzją ze strony Rady Miasta była deklaracja przeznaczenia w najbliższych latach stu milionów złotych na dokończenie budowy ZCO, aby mogło służyć mieszkańcom tak, jak to było planowane lata temu.

Dołączenie do zespołu Marzeny Kuli, nowej dyrektor ZCO, daje realną szansę na pozyskanie dodatkowych środków z kontraktów oraz skuteczne wykorzystanie tego, co już mamy. Wierzę, że w najbliższych latach mieszkańcy odczują nastawienie szpitala i personelu do budowania dobrej oferty leczniczej.

Wyzwania na 2023 rok?

Dużo pracy włożyliśmy w przygotowanie budżetu miasta na 2023 rok. Ten budżet zabezpiecza dokończenie wszystkich rozpoczętych inwestycji i daje możliwości dalszego rozwoju. Będziemy konsekwentnie poprawiać jakość życia w mieście oraz zabiegać o nowych inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy.

Co z projektem Fabryki Pełnej Życia?

– Mieszkańcy oczekują rozwoju tego miejsca, co udowodnili swoją obecnością w letnie dni. Dlatego zamierzamy zrealizować to zadanie z pomocą prywatnych partnerów. Stworzymy centrum miasta, w którym każdy mieszkaniec będzie czuł się dobrze, bez względu na status materialny czy wiek. W sercu znajdzie się centrum obywatelskie z organizacjami pozarządowymi, nie zabraknie miejsca na ogólnodostępną kulturę, a także handel, usługi i mieszkania.

Mieszkania, ale już nie o komercyjnym charakterze, mają powstać w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Kwiatkowskiego.

– Tak, to ważna inwestycja, bo to właśnie tutaj powstanie 168 mieszkań dla młodych ludzi. Jest gotowe pozwolenie na budowę, a spółka – Regionalne Towarzystwa Budownictwa Społecznego – na przełomie roku będzie ogłaszać przetarg na budowę osiedla. W przyszłym roku ogłosimy nabór lokatorów, ale już teraz zainteresowanie jest spore. TBS to atrakcyjna formuła dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt, a jednocześnie zarabiają za dużo, by starać się o mieszkanie komunalne.

Czego życzy pan mieszkańcom w nowym roku?

– Życzę, byśmy wszyscy częściej się uśmiechali, bo uśmiech jest kluczem do własnego szczęścia. Pozytywne nastawienie pomaga w trudnych chwilach. Dbajmy o siebie i darzmy się wzajemnie szacunkiem, a z pewnością rok 2023 będzie dobrym rokiem.

Rozmowa ukazała się w grudniowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Fot. Wizualizacja osiedla RTBS przy ul. Kwiatkowskiego

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza