Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 grudnia 2022

Budżet na 2023 r. przyjęty

Drukuj

14 grudnia, podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli budżet miasta na 2023 r. Na realizację zadań zaplanowano prawie 1 mld 45 mln zł.

– Przed nami trudny rok, nieprzewidywalny pod względem gospodarczym i społecznym, mamy wiele znaków zapytania. Przygotowanie budżetu ze zrównoważonymi dochodami i wydatkami było dużym wyzwaniem. Opracowaliśmy jednak swojego rodzaju mapę drogową, instrukcję do pracy w przyszłym roku – powiedział Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W planie finansowym na 2023 r. zapisano dochody na poziomie 1 mld 26,9 mln zł. Wydatki mają wynieść 1 mld 44,9 mln zł. Dzięki temu finalizowane będą największe przedsięwzięcia – przebudowa układu drogowego w rejonie dworców w centrum i Gołonogu, a także modernizacja głównej osi miasta i torowiska tramwajowego. Planowana jest budowa drogowego połączenia ul. Kolejowej z al. Zagłębia Dąbrowskiego, remont ulic Staszica i Ordona, a także wykonanie ronda na skrzyżowaniu tych ulic z łącznikami tras S1 i DK 94. W Ujejscu ma być kontynuowane uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej.

W 2023 r. prowadzony będzie m.in. remont Zespołu Szkół nr 4 na Łęknicach, przedszkola nr 32 na Manhattanie, rozpocznie się rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Błędowie, szkoły podstawowej nr 26 w Łośniu oraz pawilonu II „Sztygarki”. Na dobre rozpocznie się przebudowa układu komunikacyjnego w okolicy Zespołu Szkół Sportowych, przedszkola nr 39 i żłobka miejskiego. Z kolei w ramach Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w rejonie ul. Kwiatkowskiego, ma wystartować budowa 168 mieszkań w formule TBS.

– Jako radni klubu Koalicji Obywatelskiej spotykaliśmy się z mieszkańcami, aby porozmawiać i poznać ich problemy i potrzeby. Na tej podstawie zgłosiliśmy propozycje wielu przedsięwzięć do realizacji. To m.in. rewitalizacja os. Żeromskiego, przebudowa dróg przy Zespole Szkół Sportowych, modernizacja infrastruktury w Ujejscu, budowa rond na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i św. Antoniego oraz utworzenie go w miejscu noszącym tylko nazwę ronda Budowniczych Huty Katowice. Wnioskowaliśmy o utworzenie hali targowej w jednym z budynków Fabryki Pełnej Życia, skanalizowanie ul. Wigury, sfinansowania szczepień przeciw wirusowi HPV, wsparcie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, remonty dróg i chodników. Część z tych zadań jest już realizowana, część jest przygotowywana. Wiemy, że ze względu na wojnę na Ukrainie, na galopującą inflację i rosnące ceny materiałów są to niełatwe wyzwania. Dlatego podchodzimy do tego wyrozumiale, wiedząc że nie wszystko można zrobić od razu. Budżet jest jednak zrównoważony i stabilny, gwarantujący rozwój miasta. Jako klub zagłosujemy „za” – stwierdził radny Marek Węgrzynowicz, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

– Widzę brak zrównoważonych działań dla całego miasta, mamy zapomniane dzielnice i ulice, które są nieobjęte inwestycjami. Są też jednak zadania, o które zabiegałem od lat. To m.in. remont ulic Staszica i Ordona, a także budowa łącznika do ul. Magazynowej. Poprę budżet, do którego zostały wprowadzone te przedsięwzięcia. Dodatkowo wiele inwestycji ma być zrealizowanych dzięki wsparciu zewnętrznemu, z wykorzystaniem środków unijnych i z budżetu państwa. Trudno byłoby głosować przeciw ich wykorzystaniu – podkreślił radny Jerzy Reszke.

W głosowaniu wzięli udział wszyscy radni. 21 było „za”, 4 „przeciw”.

17

Czytaj więcej

Wiadomości

Będzie rondo i droga rowerowa. Rozpoczynamy przebudowę ulic Staszica i AK Ordona

Biznes

Porady, szkolenie i „Mastermind”

Wiadomości

Czym jeżdżą dąbrowianie?

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości