Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 kwietnia 2022

Marszałek Senatu: Brak kontraktu dla dąbrowskiej onkologii jest niedopuszczalny

Drukuj

– Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET w Zagłębiowskim Centrum Onkologii nie ma kontraktu NFZ. To sytuacja niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – ocenia prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Marszałek przyjechał w środę do Dąbrowy Górniczej na wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, która w południe zebrała się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego. Tematem posiedzenia były wyzwania, jakimi dla systemu opieki zdrowotnej jest brak kadr medycznych.

Senatorowie i przedstawiciele organizacji reprezentujących wszystkie zawody medyczne wcześniej spotkali się w Pałacu Kultury Zagłębia na otwarciu wystawy nawiązującej do 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP i obrazującej historię wyższej izby naszego parlamentu. To właśnie przy tej okazji prof. Tomasz Grodzki upomniał się o prawa pacjentów leczonych w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

– Rano, odwiedziliśmy szpital tu, w Dąbrowie Górniczej, dzięki uprzejmości pana dyrektora i pana prezydenta. I muszę powiedzieć, że byłem zszokowany. To jest szpital, który leczy mnóstwo chorych onkologicznie. Dysponuje świetnym sprzętem: akceleratorami, rezonansami, tomografią i przede wszystkim PET-em, który w nowoczesnej onkologii jest czymś absolutnie niezbędnym. Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET nie ma kontraktu NFZ. To jest sytuacja, która jest niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – podkreślił marszałek Senatu, który do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii przyjechał z senator Beatą Małecką-Liberą, przewodniczącą senackiej Komisji Zdrowia.

Marszałek Senatu nawiązał w ten sposób do konkursu na badania PET, w którym NFZ odrzucił ofertę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Po odrzuceniu odwołania, dyrektor ZCO zapowiedział skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej wystosował też list otwarty – w imieniu swoim i pacjentów – do dąbrowskich radnych i parlamentarzystów z całego województwa śląskiego.

– Razem z panią przewodniczącą zobowiązaliśmy się, że Senat w ramach swych konstytucyjnych możliwości spróbuje zebrać wszystkie siły z lewa i prawa, żeby spróbować ten pat pokonać, bo zdrowie nie ma barw politycznych. Leczymy i geniuszy, i złoczyńców, leczymy członków tej czy innej partii, i Śląsk i Zagłębie słynną z tego, że jak trzeba, to posłowie i senatorowie wszystkich formacji potrafią upomnieć się o prawa mieszkańców tej ziemi – podkreślił prof. Tomasz Grodzki.

– Rzeczypospolitej nie stać na to, żeby ultranowoczesny sprzęt stał praktycznie mało używany albo wcale nieużywany, ponieważ bez kontraktu dyrektorowi grozi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Tak nie może po prostu być i to ponadpartyjnie, ponadpolitycznie musimy w jakiś sposób załatwić – dodał marszałek Senatu.

Prezydent Marcin Bazylak: Dziękuję za bardzo duże wsparcie

Prezydent Marcin Bazylak podziękował senator Beacie Małeckiej-Liberze za wybór rodzinnego miasta na miejsce posiedzenia Komisji Zdrowia.

Panie Marszałku, bardzo dziękuje nie tylko za słowa wsparcia, ale również inicjatywę zorganizowania wspólnie z senator Beatą Małecką-Liberą spotkania parlamentarzystów ziemi zagłebiowskiej w sprawie kontraktu dla ZCO. Jako miasto jesteśmy do dyspozycji – podziękował prezydent Marcin Bazylak.

– Z budżetu miasta zostały zainwestowane ogromne środki w budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i jako miasto możemy dalej w nie inwestować, ale nie będziemy w stanie dalej rozwijać szpitala bez strategicznych kontraktów m.in. na PET – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.

Wystawę „Senat RP wczoraj i dziś” można oglądać w Pałacu Kultury Zagłębia do 15 kwietnia

Fot. Marek Wesołowski

 

Czytaj więcej

Strona główna

Nowoczesne oświetlenie wzdłuż ulicy Kasprzaka

Strona główna

Weekend w mieście

Strona główna

Zakaz kąpieli w Pogorii I i Pogorii III

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia