Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 marca 2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii mimo starań wciąż bez kontraktu na PET

Drukuj

Mimo że Zagłębiowskie Centrum Onkologii spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia, to w konkursie na realizację badań PET Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę dąbrowskiego szpitala i wybrał prywatną placówkę. – Nie zgadzamy się z takim traktowaniem – podkreśla dyrektor szpitala.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2015 roku oferuję specjalistyczną pomoc mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna oraz powiatów będzińskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego i olkuskiego. Pomocy w leczeniu chorób nowotworowych placówka nie odmawia także pacjentom z innych części województwa śląskiego. W efekcie we wspomnianym okresie ZCO udzieliło 200 tysięcy świadczeń onkologicznych.

Pacjenci z Zagłębia muszą badać się na Śląsku

Szpital dysponuje nie tylko dobrym sprzętem, ale przede wszystkim zatrudnia specjalistyczną, wykwalifikowaną kadrę. Do kompleksowej opieki Zagłębiowskiemu Centrum Onkologii brakuje tylko kontraktu na badania PET, o który placówka zabiega od 2015 r.

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu szpital musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku.

– Jesteśmy publicznym szpitalem, nie ośrodkiem komercyjnym nastawionym na zysk, a wszystkie pozyskane środki finansowe przeznaczamy na utrzymanie działalności placówki i jej rozwój – podkreślają przedstawiciele dąbrowskiego szpitala.

Dlatego tym bardziej trudno zrozumieć decyzję komisji konkursowej, która wybrała ofertę prywatnej placówki. I mimo iż ZCO odwołało się od tej decyzji, a prezes NFZ nie rozpatrzył jeszcze odwołania, komercyjna placówka komunikuje już otrzymanie kontraktu.

O co walczy Zagłębiowskie Centrum Onkologii

W ZCO funkcjonują: Oddział Chirurgii Onkologicznej, Oddział Onkologii Klinicznej, Oddział Radioterapii i Zakład Radioterapii wyposażony w 3 akceleratory, Poradnia Onkologiczna, Gabinet Chirurgii Onkologicznej oraz pracownia diagnostyczna RTG, USG, mammograficzna, TK, RM, SPECT-CT.

By uzupełnić ofertę o badanie PET, w listopadzie zeszłego roku ZCO przystąpiło do ogłoszonego przez NFZ konkursu. Trzymiesięczna umowa od kwietnia do czerwca miała opiewać na 1,35 mln zł, a w przypadku przedłużenia kontraktu na rok – na 5,4 mln zł.

Jak się okazało, przygotowana przez ZCO oferta została odrzucona przez Komisję Konkursową NFZ. Powodem były – w opinii dyrekcji szpitala – niejasne i nieprecyzyjne przepisy w zakresie obsady personalnej, które mogą być dowolnie interpretowane przez NFZ.

W opinii przedstawicieli ZCO, zatrudnianie 2 lekarzy specjalistów medycyny nuklearnej oraz 8 lekarzy specjalistów i 6 lekarzy rezydentów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, powoduje że szpital spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku. Dlatego ZCO najpierw wysłało protest, a potem odwołanie od wyniku konkursu.

Jeśli decyzja Komisji Konkursowej o wyborze oferty prywatnej spółki zostanie utrzymana, mieszkańcy Zagłębia nadal będą zmuszani do badań nie tylko poza miejscem leczenia, ale i z dala od miejsca zamieszkania.

– Staramy się zapewniać pacjentom najlepsze warunki terapii i pobytu w szpitalu oraz pełną kompleksowość świadczeń w zakresie onkologii. To niezwykle ważne dla chorych na nowotwory złośliwe, aby proces diagnostyczny i leczniczy odbywał się w jednym ośrodku. Czas przeznaczony na diagnostykę ma ogromne znaczenie – zarówno pod względem skuteczności terapii, jak i komfortu chorego – podsumowuje dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor ZCO.

Szpital czeka obecnie na wynik odwołania. Wcześniej dyrekcja placówki – zbulwersowana decyzją NFZ – w imieniu swoim i pacjentów wystosowała list otwarty do dąbrowskich radnych i parlamentarzystów z całego województwa śląskiego.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej