Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 lipca 2023

Koncerty na urodziny Dąbrowy Górniczej – 18 i 19 sierpnia

Drukuj

Nasze miasto ma już 107 lat. Dokładnie 18 sierpnia 1916 roku Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie. W tym roku z tej okazji będziemy świętować w najróżniejszych stylach muzycznych i to przez dwa dni. 18 i 19 sierpnia zapraszamy na urodzinowe koncerty.

Świętowanie zaczniemy w piątek 18 sierpnia. W uroczym otoczeniu Parku Zielona, w pierwszej części koncertu (g. 17:00) zagra doskonale znana wszystkim mieszkańcom Miejska Orkiestra Dęta. Drugą część wypełni występ zespołu Senior Band. Byli członkowie, bardzo popularnych dąbrowskich  grup muzycznych Zagłębianie i Płomienie, zagrają nam do tańca – w trakcie występu zaplanowano potańcówkę! Całość dopełnią warsztaty artystyczne (start od g. 16:00), podczas których mieszkańcy Dąbrowy Górniczej stworzą gadżety inspirowane wyjątkowymi miejscami z terenu naszego miasta.

Dąbrowska duma – „Pojezierze Dąbrowskie” – śpiewamy szanty

Intrygująca i barwna historia, ciekawe zabytki i unikatowa przyroda, imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne, nowoczesne, prężnie rozwijające się firmy – to właśnie Dąbrowa Górnicza. Aktywna, zielona i dynamiczna. Słynie z tego wszystkiego, ale pierwsze nasuwające się skojarzenie z naszym miastem to wody Pogorii. Dlatego w tym roku w zestawie muzycznych, urodzinowych propozycji nie mogło zabraknąć muzyki tradycyjnie kojarzącej się z wodą, czyli SZANT! Fani takich brzmień będą zachwyceni wydarzeniem, jakie odbędzie się tego dnia na Pogorii 3. W cieniu drzew Ośrodka Centrum Sportu i Rekreacji o godz. 18:00 rozpocznie się koncert pt. „Szanty nad Pogorią”, przygotowany przez Stowarzyszenie „Na Spotkanie”.  To pierwszy w historii miasta gig szantowy, na którym będziemy delektować się wielokulturowymi morskimi pieśniami pracy i folkową nutą. Wystąpią cztery zespoły, które przeniosą nas w świat morskich tradycji, pełnych melodii, rytmu i żeglarskiej harmonii:

 • g. 18:00 Pressgang Mutiny – szantymeni z Toronto w Kanadzie, którzy wykonują utwory irlandzkie, angielskie, karaibskie, amerykańskie i kanadyjskie.
 • g. 19:00 Gasta Mire – to instrumentalno-wokalne trio zafascynowane Zieloną Wyspą. Ich muzyka łączy irlandzkie melodie z tekstami inspirowanymi wędrówką człowieka przez życie.
 • g. 20:00 Zagrali i Poszli – formacja z Gniezna, która od 30 lat swoje piosenki przywozi z włóczęgi po świecie, tworzy własne kompozycje krzyżując folk, bluegras, country, balladę i piosenkę żeglarską.
 • g. 21:30 Sąsiedzi – grają a cappella w kilku językach, ale też na akustycznych, tradycyjnych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, kości, concertina, drumla). Sąsiedzi to szanty, folk, ale też odkrywanie muzyki dawnej i korzeni folkloru śląskiego.

Więcej o zespołach można przeczytać w wydarzeniu na FB [kliknij]. 

Zapraszamy do słuchania i bujania się, można będzie rozłożyć swój hamak, usiąść wygodnie w leżaku lub na trawie, pobyć i posłuchać. Ale to nie wszystko, bo koncert będzie nie tylko urodzinowym świętem, ale także okazją do wsparcia Stowarzyszenia WTZ Otwarte Serce. W trakcie wydarzenia będzie prowadzona zbiórka i sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez podopiecznych WTZ.

Fabryka Pełna Życia urodzinowy DJ set

Dla osób, które postanowią piątkowy wieczór spędzić w centrum miasta Fabryka Pełna Życia zapewniła DJ set. O g. 19:00 zagra dla Was DJ Bartes z supportem w postaci DJ KOMX. DJ Bartes to jeden z nielicznych Polaków, który kilkakrotnie swoje sety prezentował w wielu klubach na Ibizie. Przez dwa lata jego sety prezentowane były również w najważniejszym radiu na Ibizie – Ibiza Global Radio. Współautor remixu „Are you watching me” dla Syke N Sugarstarr, który ukazał się w 2014 roku w wytwórni Do The Hip! Rec. Do tej pory miał okazję wystąpić na głównej scenie house festiwalu Sunrise w Kołobrzegu aż 6 razy!

Akcja Motoserce

W sobotę, 19 sierpnia, dzień drugi urodzinowego świętowania. Warto wpaść już od rana na parking Centrum Handlowego Pogoria. W godz. od 10:00 do 16:00 odbędzie się XV Akcja Motoserce i zbiórka krwi. Oficjalne rozpoczęcie Motoserca odbędzie się o 11:45, a zaraz po niej o 12:30 motocykliści wyruszą na paradę ulicami miasta! Następnie od 13.oo do końca imprezy na uczestników czekać będzie pokaz wojska oraz liczne atrakcje. Akcja Motoserce to wydarzenie organizowane przez klub motocyklowy VC 19-78 FG Dąbrowa Górnicza zrzeszony w kongresie klubów motocyklowych. Ma ogromne znaczenie dla zasobów krwi w polskich szpitalach oraz bankach krwi. Krew będzie można oddawać do godziny 16:00 w dwóch krwiobusach.

Więcej o akcji Motoserce można przeczytać w wydarzeniu na FB [kliknij]. 

Dzień drugi w rytmie elektronicznych brzmień Tribbsa i reggae Kamila Bednarka

Następnie rozpocznie się część artystyczna. Na scenie zobaczymy młodych artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Solum, Tribbsa oraz Kamila Bednarka.

O 17:15 wystąpi Dawid Jędrusik – wokalista ze Studia Piosenki MOPT pod kierunkiem Dariusza Szwedy. Następnie o 17:45 na scenie usłyszymy wokalistów z Akademii Wokalu MOPT pod kierunkiem Aleksandry Stano – Amelia Rorat, Kacper Cieślik, Wiktoria Rozmus, Zuzanna Bednarek, Amelia Rorat, Weronika Bondel oraz Aleksandra Arent.

Tribbs to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów muzycznych w Polsce, współtwórcza dwóch piosenek na Eurowizję 2023 (propozycji ze Szwajcarii i Polski). Jego singiel „Ghost” zdobył pierwsze miejsce na liście przebojów radia RMF FM. W 2021 roku wydał cover przeboju zespołu Budka Suflera „Bal wszystkich świętych”, który do maja 2023 roku doczekała się ponad 32 mln odsłon w serwisie YouTube. Również w 2021 roku ukazał się wyprodukowany dla Smolastego utwór „Duże oczy”, który uzyskał ponad 111 milionów wyświetleń na YouTube. 14 października 2021 jako drugi polski producent w historii osiągnął pułap 2 milionów słuchaczy na Spotify. W 2022 roku we współpracy z raperem Kubańczykiem wydał cover przeboju Krzysztofa Krawczyka „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, który w serwisie Spotify osiągnął ponad 10 milionów odtworzeń, a teledysk do utworu przekroczył barierę 80 milionów wyświetleń na YouTube.

Kamil Bednarek – karierę rozpoczął na dobre od występów w trzeciej edycji programu TVN – „Mam Talent!” w 2010 roku. Kilka miesięcy po emisji finałowego odcinka, wraz z zespołem Star Guard Muffin, wydał debiutancki album studyjny pt. „Szanuj”, który zyskał multiplatynowy status. Dwa lata później wydał pierwszy solowy album pt. „Jestem…”. Kolejne ukazywały się w 2015, 2017 oraz 2021 roku.

Wierzymy, że wspólne świętowanie urodzin Dąbrowy Górniczej przyniesie nam wszystkim dużo radości, poczucia wspólnoty i dumy z bycia dąbrowianami! Bądźcie z nami. Zapraszamy!

***

 • 18 sierpnia, g. 17:00 – Park Zielona – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, potańcówka z Senior Band oraz urodzinowe warsztaty artystyczne z PKZ
 • 18 sierpnia, g. 18:00 – ośrodek CSiR Pogoria 3 – „Szanty nad Pogorią”– koncert zespołów szantowych przygotowany przez Stowarzyszenie „Na Spotkanie”
 • 18 sierpnia, g. 19.00 – Fabryka Pełna Życia – Muzyczna Scena Fabryki – dj Bartes. Suport: dj KOMX
 • 19 sierpnia, g. 10:00-16:00 – XV Akcja Motoserce i zbiórka krwi
 • 19 sierpnia, g. 16:00-22:00 – Dąbrowa Summer Festiwal, wokaliści MOPT, Solum, Tribbs i Kamil Bednarek

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak