Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 lipca 2021

Jubileusz Teatru Elsynor

Drukuj

Trzydzieści lat temu spektakl „Wariat i zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza wystawiony w Klubie Odeon w Czeladzi, zainaugurował powstanie Teatru Elsynor. Dzisiaj, kiedy teatr świętuje swoje 30. urodziny ponownie wraca do tego dramatu, po raz siódmy w swojej historii. Przedstawienie odbędzie się we wtorek, 6 lipca o godz. 19.00 w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Wstęp wolny.

Tworzenie kolejnych inscenizacji Wariata i zakonnicy przez Teatr Elsynor wynikało z niekłamanego uznania i autentycznego zainteresowania dramatem, zmieniającej się w miarę upływu lat publiczności. Na przestrzeni trzech dekad od 1991 do 2021 roku z różnymi zespołami aktorów wyprodukowano kilka premier tego dramatu: 1991 z aktorami TDZ im. Jana Dormana w Będzinie; 1992 z aktorami Teatru Korez w Katowicach;
1993 z aktorami Teatru Zagłębia w Sosnowcu; 2001 z adeptami Studio Teatru Elsynor (w PKZ i w MOPT w Dąbrowie Górniczej); 2016 z adeptami Studio MW2 Teatru Elsynor (Marek Wilk & Młodzi Wykonawcy) w Klubie Odeon w Czeladzi; 2017 z adeptami Studio MW2 Teatru Elsynor w Jazz Klubie Katofonia w Katowicach; 2021 z adeptami Studio MW2 Teatru Elsynor (Premiera w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej).

– Twórczość S.I Witkiewicza znajduje szczególne miejsce w repertuarze Teatru Elsynor, ponieważ zainicjowała jego działalność. W swoim dorobku mamy kilkadziesiąt premier dramatów wybitnych twórców, m.in. Witkacego, S. Mrożka, B. Schaeffera, F. G. Lorci. Bogusław Schaeffer bywał na premierach i prapremierach swoich sztuk realizowanych przez Teatr Elsynor w PKZ w Dąbrowie Górniczej. W 2019 roku w MOPT w DG zorganizowaliśmy Festiwal Schaefferowski, na którym przedstawione zostały nie tylko jego utwory sceniczne, ale również muzyczne i grafiki. Zrealizowaliśmy także wiele programów kabaretowych, spektakle muzyczne i bajki dla dzieci Obecna działalność rozpoczyna się w ramach nowo utworzonego Stowarzyszenia ,,Teatr Elsynor’’ im . Bogusława Schaeffera – mówi Marek Wilk, twórca Teatru Elsynor.

Teatr Elsynor rozpoczął swą aktywność w 1991 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, powstał z inicjatywy Marka Wilka, aktora i reżysera, absolwenta PWST w Warszawie. Nieprzypadkowa jest nazwa tego artystycznego przedsięwzięcia, która nawiązuje do założonego przez S.I. Witkiewicza, na początku 20-lecia międzywojennego, konstruktywistycznego Teatru Elsynor. Przywołuje także miejsce akcji jednego z najwybitniejszych dramatów w historii kultury – „Hamleta” W. Schaekspeare’a.

W ostatnim czasie Teatr Elsynor został przekształcony z nieinstytucjonalnej działalności prywatnej w Stowarzyszenie Teatr Elsynor im. Bogusława Schaeffera, do którego zapraszamy zainteresowane osoby. Szczegółowe informacje znajdują się na Facebook’u – https://www.facebook.com/Teatr-Elsynor-108800089152929/?ref=page_internal

O inscenizacji „Wariata i Zakonnicy” wypowiada się m. in. Robert Strzała, polonista, nauczyciel dąbrowskiego Plastyka, muzyk.

„Spotykam ostatnio Marka Wilka, a on mi mówi, że będzie wystawiał Witkacego „Wariata i zakonnicę”. Znamy się od lat, więc pytam wprost: „Znowu? Jaki jest sens?”. I okazuje się, że jest.

Marek wystawił ten dramat 30 lat temu i teraz robi coś w rodzaju jubileuszu, a ja przypominam sobie, że widziałem to pierwsze przedstawienie. Chodziłem do liceum, a rzecz miała miejsce w „Teatrze Dzieci Zagłębia” w Będzinie. I pamiętam, że byłem na tym trzy razy. Raz ze szkołą i chyba niewiele zrozumiałem, bo na następny spektakl poszliśmy z grupką kolegów tylko po to, żeby usiąść w pierwszym rzędzie i sprawdzić, czy płomiennie ruda zakonnica siedząca na skraju sceny ma drugą parę majtek, czy nie. Za trzecim razem byłem, żeby zrozumieć, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. A tekst jest wyjątkowy, niesamowity i mimo upływu lat pewnie wciąż skandalizujący (kto zna ten wie, kto nie zna – nie jestem w stanie opowiedzieć mu Witkacego).

Najistotniejsze jest jednak to, że tekst, w żaden sposób się nie zestarzał. A Marka zmusza do kolejnej realizacji „Wariata i zakonnicy” fakt, że młodzi ludzie, z którymi pracuje czują ten tekst, rozumieją i mówiąc kolokwialnie bardzo ich on nakręca. Teatr Elsynor nie boi się wyzwań czy kontrowersji i dlatego nigdy nie pozostawia nikogo obojętnym. To właśnie w sztuce ceni się najbardziej.”

Czytaj więcej

Wiadomości

We wtorek kolejna europotyczka, a w sobotę ligowe emocje wracają do hali „Centrum”

Wiadomości

„Model biznesowy dla Dąbrowy” po raz drugi

Strona główna

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022. Wygrał Strażak, do realizacji aż pięć projektów

Strona główna

Pora na kolejną odsłonę komunikacyjnej rewolucji w Dąbrowie Górniczej