Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 września 2022

Autobusy znów obsługują przystanki Gołonóg Osiedle i Gołonóg Dworzec PKP

Drukuj

Linie autobusowe, które od czerwca kursowały objazdem, 29 września wróciły do obsługi przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle. Wyjątkiem są linie nr 18, 807 i 972, które obsługują przystanek Gołonóg Szkoła.

W środę drogowcy układali asfalt na ul. Uklańskiego (dawna Piecucha), by w czwartek przywrócić ją dla ruchu samochodów i autobusów. Tego dnia na stałe trasy – z obsługą przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle – wróciły linie nr 55, 140, 237, 637, 638, 690, 814, 903N i M2.

Co jednak ważne, przystanek Gołonóg Dworzec PKP obsługiwany jest jeszcze w tymczasowych lokalizacjach, czyli na wysokości spółki Gühring oraz w pobliżu dawnego Uniwersalu.

Tymczasowy przystanek Gołonóg Dworzec PKP w kierunku centrum

 

Na docelowych peronach [zdjęcie poniżej] autobusy będą mogły zatrzymywać się po pełnym stężeniu betonu w nowych zatokach i wybudowaniu chodnika po stronie dworca – mówi Samuel Tomczyk z firmy Drogopol, która prowadzi prace drogowe w al. Zagłębia Dąbrowskiego i na ul. Uklańskiego.

Przystanek Gołonóg Szkoła zostaje już na stałe

Przystanek Gołonóg Szkoła działa od początku czerwca. W zamyśle miał to być przystanek tymczasowy uruchomiony na czas przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego i ulicy Uklańskiego. Wielu mieszkańców – m.in. z osiedla Cieszkowskiego i Górki Gołonoskiej – było jednak za tym, by pozostawić go już na stałe.

O pozostawienie przystanku na stałe oraz linie, które mogłyby się na nim zatrzymywać, w minionym tygodniu zapytał mieszkańców prezydent Marcin Bazylak. Podobne pytania zadaliśmy także na profilu miasta.

Wcześniej przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która finansuje kursowanie metrolinii, podkreślali, że na stałą trasę – z obsługą przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle – powinna powrócić linia M2. – W przypadku pozostałych linii decyzja należy do miasta i mieszkańców – podkreśla Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ZTM ds. przewozów.

Decyzja jest taka, że przystanek Gołonóg Szkoła naprzeciwko SP18 nadał będzie funkcjonował i będzie obsługiwany przez linie 18, 807 i 972.

Nowy układ komunikacyjny z rondami i tunelem pod torami

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego jest częścią wartych 67,5 mln zł prac przy budowie nowego układu torowo-drogowego. Na stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstają dwa zewnętrzne perony oraz przejście podziemne pod torami. W miejscu istniejącego peronu zachowana zostanie rezerwa pod nowe tory kolei metropolitalnej.

Częścią nowego układu drogowego będą ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej.

Przede wszystkim jednak przejazd przez tory zostanie zastąpiony bezpiecznym tunelem dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Projekt przewiduje także powstanie nowych chodników i dróg rowerowych.

Prace w Gołonogu mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2023 roku.

Czytaj więcej

Wiadomości

W rok dworzec kolejowy w centrum przeszedł wielką przemianę

Strona główna

14-metrowa choinka rozbłysła na placu Wolności

Rekreacja

Krampelj znowu najlepszy. W środę może dać kolejny popis

Komunikaty

najem i dzierżawa