Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 czerwca 2022

Od 1 czerwca tymczasowo zmieniła się trasa siedemnastu linii autobusowych

Drukuj

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 czerwca – z powodu ostatniego etapu przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego – zmieniła się trasa przejazdu linii autobusowych nr 18, 55, 116, 140, 175, 237, 603, 604, 606, 635, 637, 644, 690, 807, 814, 972 i M2, które nie obsługują tymczasowego przystanku Gołonóg Dworzec PKP. W zamian ZTM uruchomił tymczasowy przystanek przy SP nr 18.

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego w rejonie stacji PKP w Gołonogu rozpoczęła się w styczniu od budowy kanalizacji deszczowej. W kolejnych miesiącach kanalizacja powstała także pod nowym rondem na skrzyżowaniu alei z ulicą Parkową.

W wakacje obie jezdnie zostaną oddane do ruchu

Przez cały ten czas przez aleję kursowały autobusy, wykorzystując wahadłową sygnalizację świetlną i obsługując tymczasowe przystanki Gołonóg Dworzec PKP. Teraz przyszła pora na kolejny etap, w którym przez przebudowywaną aleją autobusy nie będą już kursowały.

– Planujemy rozszerzenie placu budowy o wąski fragment jezdni, po którym obecnie autobusy jeszcze kursują. To jednak już przejazd coraz bardziej kłopotliwy i niebezpieczny dla niskopodłogowych autobusów – wyjaśnia Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

 

– Wyprowadzenie ruchu z placu budowy sprawi, że prace będą prowadzone na obu jezdniach jednocześnie, dzięki czemu przyspieszą – dodaje Krzysztof Serafiński.

Jak mówi Samuel Tomczyk z firmy Drogopol, to ostatni etap zmian w organizacji ruchu w alei Zagłębia Dąbrowskiego. W kolejnym – planowanym na wakacje – obie jezdnie w tym samym czasie zostaną oddane do ruchu.

Nowy układ komunikacyjny z rondami i tunelem pod torami

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego jest częścią wartych 67,5 mln zł prac przy budowie nowego układu torowo-drogowego. Na stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstaną w tym czasie dwa zewnętrzne perony oraz przejście podziemne pod torami. W miejscu istniejącego peronu zachowana zostanie rezerwa pod nowe tory kolei metropolitalnej.

Częścią nowego układu drogowego będą ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej. Przede wszystkim jednak przejazd przez tory zostanie zastąpiony bezpiecznym tunelem dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Projekt przewiduje także powstanie nowych chodników i dróg rowerowych.

Planowo wszystkie prace w Gołonogu mają się zakończyć w I kwartale 2023 roku.

Nowy tymczasowy przystanek przy SP nr 18

Rozszerzenie placu budowy sprawiło, że zgodnie z zapowiedziami od 1 czerwca linie nr 18, 55, 116, 140, 175, 237, 603, 604, 606, 635, 637, 644, 690, 807, 814, 972 i M2 kursują wyznaczonymi trasami objazdowymi.

 

Linie nr 18, 55, 140, 175, 635, 637, 807, 814 i M2 jadą bezpośrednio przez al. Piłsudskiego. Z ich obsługi (w przypadku linii 55 i 814 z obsługi wybranych kursów) wyłączone są przystanki Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle, w zamian wymienione linie będą obsługują tymczasowy tymczasowy przystanek Gołonóg Szkoła zlokalizowany przy al. Piłsudskiego w rejonie Szkoły Podstawowej nr 18 (na zdjęciu powyżej).

Kursy linii nr 55 do przystanku technicznego Gołonóg Uniwersal nie uległy zmianie. Kursy linii nr 814 do przystanku Gołonóg Dworzec PKP kończą się na przystanku technicznym Gołonóg Uniwersal.

Linia 116 – objazd bezpośrednio aleją Piłsudskiego. Wyłączone z obsługi zostały przystanki Gołonóg Liceum i Gołonóg Dworzec PKP. W zamian linia obsługuje tymczasowy przystanek Gołonóg Szkoła.

Linie 237, 603 i 606 – objazd bezpośrednio aleją Piłsudskiego, ulicami Wiśniową i Prusa do przystanku końcowego Gołonóg Osiedle. Trasy powrotne przebiegają ulicami: Prusa, Tysiąclecia, aleją Zagłębia Dąbrowskiego, Wybickiego, Wiśniową do alei Piłsudskiego. Wyłączony z obsługi został przystanek Gołonóg Dworzec PKP. W zamian linie obsługują tymczasowy przystanek Gołonóg Szkoła, a linia nr 237 dodatkowo przystanek Gołonóg Liceum.

Linia 604 – od ulicy Parkowej ulicami Uklańskiego, aleją Piłsudskiego, Wiśniową, Prusa i Tysiąclecia do ulicy 11 Listopada. Wyłączone z obsługi zostaną przystanki Gołonóg Liceum i Gołonóg Dworzec PKP. W zamian linia obsługuje tymczasowy przystanek Gołonóg Szkoła.

Linia 644 – od ulicy 11 Listopada ulicami: Kasprzaka, Wiśniową, Prusa, Tysiąclecia, aleją Piłsudskiego, Uklańskiego do ulicy Parkowej. Wyłączone z obsługi zostały przystanki Gołonóg Liceum i Gołonóg Dworzec PKP. W zamian linia obsługuje  przystanki Gołonóg Centrum oraz Gołonóg Szkoła.

Linia 690 – od alei Zagłębia Dąbrowskiego ulicami: Wybickiego i Wiśniową do alei Piłsudskiego. Wyłączony z obsługi został przystanek Gołonóg Dworzec PKP. W zamian linia obsługuje przystanki Gołonóg Osiedle, Gołonóg Szkoła oraz tymczasowe stanowisko przystanku Gołonóg Dworzec PKP (w kierunku Sosnowca).

Linia nr 972 – od ulicy Kasprzaka ulicami Wiśniową i Prusa do przystanku końcowego Gołonóg Osiedle. Trasa powrotna będzie przebiega ulicami: Prusa, Tysiąclecia, aleją Zagłębią Dąbrowskiego, Wybickiego, Wiśniową do ulicy Kasprzaka. Wyłączone z obsługi zostały przystanki Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Centrum. W zamian linia obsługuje przystanek Gołonóg Liceum.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu