Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 listopada 2019

Zielone światło dla nowego śródmieścia

Podczas środowej sesji, radni powołali spółkę rewitalizacyjną, która zajmie się stworzeniem nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej.

Najważniejszym zadaniem spółki Fabryka Pełna Życia sp. z o. o. będzie rewitalizacja terenu po zakładzie DEFUM. Ma być to przestrzeń, która stanie się nowym centrum miasta – miejscem tętniącym życiem, pełnym zieleni, połączonym z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia. Ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i dawne fabryczne hale, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu.

Koncepcja zagospodarowania terenu powstała podczas konsultacji społecznych, z aktywnym udziałem mieszkańców, we współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Na jej podstawie ogłoszono konkurs architektoniczny, który został rozstrzygnięty w kwietniu. Najważniejszym wyzwaniem było stworzenie projektu nowego centrum Dąbrowy Górniczej, który spełni trzy wymagania: będzie zgodny z oczekiwaniami mieszkańców; będzie spójny i atrakcyjny architektonicznie; będą go charakteryzowały stabilne podstawy ekonomiczne.

Zwycięzca – koszalińsko-szczecińska pracownia Analog – otrzymał zlecenie na opracowanie szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która jest już gotowa. Przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum naszego miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowano ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Pierwszym zwiastunem zmian w Fabryce Pełnej Życia jest oddany do użytku pod koniec października, odbudowany budynek warsztatu elektrycznego.

Szczegółowe informacje o rewitalizacji śródmieścia na stronie fabrykapelnazycia.pl

12

Czytaj więcej

Wiadomości

Można ubiegać się o dopłaty do kosztów odbioru śmieci

Wiadomości

Program dla czystszego powietrza uchwalony

Wiadomości

Luty dla przedsiębiorczych

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP