Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 września 2021

ZCO walczy z cukrzycą

Drukuj

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna epidemia. Aby z nią walczyć, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchomiło nowy Oddział Diabetologii.

Eksperci alarmują – cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. Co dziesięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że choruje na cukrzycę, a co sześć sekund ktoś na nią umiera. Mieszkańcy województwa śląskiego chorują na cukrzycę najczęściej w Polsce – aż 113 os. na 1000 chorych to Ślązacy.

Aby ograniczyć rozwój tej choroby, niezbędna jest edukacja oraz tworzenie nowoczesnych, kompleksowych oddziałów diabetologicznych. Na Śląsku do tej pory działał tylko jeden. Dlatego tak ważną inwestycją jest nowy Oddział Diabetologii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, którego oficjalne otwarcie odbyło się 6 września. Ordynatorem oddziału jest dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora ZCO, a jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii, który podczas poniedziałkowej konferencji otrzymał medal 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Według raportu NFZ, tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowało niemal trzy miliony Polaków, w tym co czwarta osoba powyżej 60. roku życia. Najwięcej zachorowań odnotowuje się na Śląsku, gdzie wykonuje się także najwięcej amputacji w następstwie stopy cukrzycowej. Dbając o dobro pacjentów i podnosząc jakość oferowanych świadczeń, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarło drugi w województwie śląskim kompleksowy oddział diabetologii.

– Oddział, który powstał w ZCO dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest jednym z dwóch w województwie, który ma szanse diagnozować, leczyć i przede wszystkim edukować pacjentów chorujących na cukrzycę. Dzięki bliskości innych oddziałów szpitalnych oraz wykwalifikowanej kadrze, jesteśmy w stanie pomóc chorym na każdy rodzaj cukrzycy – typu I, II, ciążowej oraz inne, specyficzne typy. Oprócz skutecznego leczenia, naszym filarem jest przede wszystkim edukacja pacjenta – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik. Jak dodaje, zespół ma duże doświadczenie w leczeniu powikłań cukrzycy, w tym stopy cukrzycowej, która nieleczona prowadzi nawet do amputacji kończyny.

W oficjalnym otwarciu nowego oddziału diabetologii wzięli udział m.in.: Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, reprezentujący centralę Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Nowak, Beata Warecka-Śmietana, p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych śląskiego oddziału NFZ, prof. dr hab. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, Małgorzata Rasała-Tomczyk, dyrektor wydziału zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Łukasza Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Obecni byli też przedstawiciele władz parlamentarnych i miejskich: senator RP i przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, europosłanka Jadwiga Wiśniewska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej Agnieszka Pasternak oraz wiceprzewodniczący: Artur Borowicz i Kamil Dybich.

Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

Problem cukrzycy w Polsce ciągle narasta. Mimo to, kompleksowych oddziałów diabetologii (nie oddziałów „wewnętrznych” z odcinkami diabetologicznymi) w szpitalach jest bardzo niewiele.

– Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa, dlatego bardzo zależało nam, aby oddział diabetologii powstał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Zwieńczeniem tych starań jest dzisiejsze otwarcie naszego, jednego z dwóch w województwie, oddziałów diabetologii, który prowadzony będzie przez dr. Tomasza Szczepanika, konsultanta wojewódzkiego tej specjalizacji. To gwarancja dostępu naszych mieszkańców do specjalistów i bardzo dobrej opieki – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Dyrektor ZCO uhonorowany medalem PSD

Podczas poniedziałkowej konferencji wiele osób podkreślało społeczne znaczenie otwarcia nowego oddziału oraz powagę choroby, jaką jest cukrzyca. Istotność działalności Oddziału Diabetologii w ZCO podkreślili m.in.: Senator RP Beata Małecka-Libera, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej Agnieszka Pasternak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej Artur Borowicz oraz Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Barbara Tometczak. Przedstawicielka PSD wręczyła dyrektorowi Zagłębiowskiego Centrum Onkologii medal 40-lecia PSD, przyznawany za szczególne zasługi dla osób z cukrzycą w Polsce.

Wsparcie specjalistów na każdym kroku

Pacjenci oddziału diabetologii w ZCO mogą liczyć na fachowe wsparcie szeregu doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przygotować się do zmian, jakie cukrzyca wprowadza do życia chorego. Dietetyk kliniczny wyjaśni, jak należy odżywiać się po wyjściu ze szpitala, a także pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Psycholog obecny na oddziale pomoże oswoić się z chorobą, a edukatorzy diabetologiczni podzielą się swoimi radami i doświadczeniem w walce z cukrzycą. Wszystko po to, aby pacjent po zdiagnozowaniu mógł ją zrozumieć, zaakceptować i nauczyć się z nią żyć.

– Pacjent z cukrzycą, który przebywa na Oddziale Diabetologii otrzymuje od nas kompleksową pomoc. Nasi specjaliści są z nim na każdym kroku. Zdajemy sobie sprawę, że cukrzyca zmienia dotychczasowe życie o 180 stopni. Dlatego zależy nam, aby pacjent, który wychodzi ze szpitala do domu, posiadał komplet informacji na temat dalszego leczenia, badania, kontroli poziomu cukru w organizmie oraz żywienia i zdrowych nawyków. To dla nas i naszych pacjentów bardzo ważne – wspomina dr n. med. Tomasz Szczepanik. Dzięki wiedzy zdobytej podczas pobytu na oddziale, chorzy dowiadują się wszystkiego, co pomoże im żyć i walczyć z cukrzycą.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna

Szacuje się, że aż 422 miliony osób na całym świecie jest dotkniętych cukrzycą, z czego typ II to najczęściej występująca odmiana. Chory powinien pozostawać pod opieką lekarza diabetologa oraz kontrolować poziom cukru za pomocą glukometru lub innych urządzeń. Oprócz przyjmowania leków, najważniejsze jest zaangażowanie pacjenta w sam proces. Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia, wdrożenie zasad zdrowego żywienia oraz regularna aktywność fizyczna to niezwykle istotne narzędzia w walce z cukrzycą. Pozwalają one zmniejszać ryzyko zachorowania  oraz redukować zagrożenia związane z powikłaniami m.in. stopą cukrzycową.

– Stopa cukrzycowa jest powikłaniem, które bardzo często rozwija się w sposób skryty. Każda, nawet niegroźnie wyglądająca rana u pacjenta z cukrzycą w obrębie stopy, może przekształcić się w groźne powikłanie. Jeżeli w porę nie wdroży się odpowiednich metod diagnostycznych i terapeutycznych, może to grozić amputacją kończyny. Leczenie stopy cukrzycowej jest naszą specjalnością, dlatego robimy wszystko, żeby ratować zdrowie naszych pacjentów – mówi dr n. med. Dariusz Belowski, Zastępca Ordynatora Oddziału Diabetologii ZCO. Jak wspomina dr Belowski, aby nie doprowadzić do powstania poważnych powikłań, pacjenci z cukrzycą powinni szczególnie dbać o siebie i badać swój stan zdrowia.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stawia na rozwój

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej skupiało większość swoich sił na walce z pandemią COVID-19. Ze względów bezpieczeństwa ograniczano przyjęcia na wielu oddziałach. Chwilowy brak pacjentów wykorzystano na przeprowadzenie potrzebnych remontów i inwestycji, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Tylko w ciągu roku w ZCO kompleksowo wyremontowano i doposażono Oddział Udarowy, Ginekologiczno-Położniczy, Rehabilitacji i Diabetologii. Odświeżono także m.in.: SOR, Oddział Psychiatrii, Oddział Chorób Wewnętrznych i Poradnie Specjalistyczne.

Łączna wartość remontów przeprowadzonych przez ostatni rok w Zagłębiowskim Centrum Onkologii przekracza kwotę 6 mln. zł. Dyrektor Tomasz Szczepanik zapowiada, że to nie koniec inwestycji. W planach jest dalszy remont SOR, pracowni Brachyterapii, Oddziału Psychiatrii, Chorób Wewnętrznych czy Chirurgii Onkologicznej. Wszystko z myślą o pacjentach, których zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

13

Czytaj więcej

Wiadomości

Sąsiedzki kiermasz w SP 29. Można pomóc poszkodowanym w pożarze

Wiadomości

Poczuj magię kina, zostań statystą

Wiadomości

Zmiany w komunikacji od 1 czerwca. Nowe linie, trasy i przystanki autobusowe

Strona główna

Dzień Dziecka w Dąbrowie Górniczej