Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
17 grudnia 2021

Wypiękniały kolejne dąbrowskie przedszkola

Drukuj

– Nasi starsi wychowankowie, którzy teraz przyprowadzają do nas swoje dzieci, są zachwyceni zmianami – mówi Joanna Kusak, dyrektor Przedszkola nr 9 w Dąbrowie Górniczej.  Poza „dziewiątką”, modernizacja zakończyła się także w Przedszkolu nr 14. Tam dzieci wrócą po Nowym Roku.

Przedszkole przy ul. Górniczej 9 w trakcie modernizacji zyskało nowy segment.

– W segmencie powstała szatnia dla dzieci. Dzięki temu zyskaliśmy przestrzeń na parterze i niewielka dotąd salka, przy której wcześniej była szatnia, została rozbudowana i zyskała własną toaletę – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Własna toaleta to teraz standard w przypadku każdej z sześciu sal w Przedszkolu nr 9. Wiceprezydent zwraca jeszcze uwagę na inną nowość: system przywołaniowy, w który zostały wyposażone wszystkie sale. Dzięki niemu rodzice po wejściu do przedszkola mogą przez słuchawkę komunikować się z każdą z sal, informując o chęci odebrania dziecka. System może być też wykorzystywana do wewnętrznej komunikacji w placówce.

Większy komfort pracy zyskała kuchnia, powiększona i wyposażona w nowoczesne urządzenia oraz w windę. – Swoje robi także znacznie lepsza wentylacja – podkreśla Joanna Kusak.

Dyrektor cieszy jeszcze inne zmiana. W wybudowanym w latach 70. przedszkolu panował wcześniej specyficzny zapach. – Okazało się, że to wina podkładów, które choć nie były szkodliwe, to jednak roztaczały specyficzny zapach. Teraz pachnie u nas nowością i nowoczesnością – podkreśla dyrektorka Przedszkola nr 9, które przy okazji modernizacji zyskało także nowe urządzenia na placu zabaw.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

W zakresie modernizacji była również m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, modernizacja systemu wentylacji oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej.

– Budynek został w pełni dostosowany do przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych. Przyjazny jest także osobom z niepełnosprawnościami, którym służy m.in. wybudowana na zewnątrz pochylnia – podkreśla Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Przedszkole nr 14 czeka na wyposażenie

Do zmodernizowanej placówki przy ul. Tysiąclecia 25A dzieci wrócą po Nowym Roku. Różnobarwne wnętrza – każda sala ma inną kolorystykę – czekają więc jeszcze na wyposażenie. Nowe urządzenia pojawiły się za to w kuchni, wyposażonej przy okazji w nową windę.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Teren „czternastki” ma nowe ogrodzenie, nowe jest także dojście do części w przyziemiu. Co ważne, znajdująca się tam sala do zajęć została znacznie powiększona.

Przy głównym wejściu powstała pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie sale w dolnej części zyskały osobne wyjścia ewakuacyjne na zewnątrz.

– Standardowo już, jak przy tego typu inwestycjach, w zakresie prac była m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, modernizacja systemu wentylacji oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej – przypomina Rafał Zwoliński.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Zakończona modernizacja Przedszkola nr 14 to nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców osiedla Kasprzaka. W 2022 roku przebudowy doczeka się także druga osiedlowa placówka, czyli Przedszkole nr 36, które przestrzeń w budynku przy ul. Tysiąclecia 23 dzieli z filią Żłobka Miejskiego.

– W postępowaniu na wybór wykonawcy prac wpłynęła jedna oferta od firmy Częstobud, którą oceniamy teraz pod względem merytorycznym. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, podpiszemy umowę – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Zgodnie z zapowiedziami, po modernizacji żłobek przeprowadzi się z piętra na parter. Charakterystyczne tarasy od strony kortów tenisowych zostaną zabudowane, dzięki czemu przedszkole zyska dodatkową salę.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– Każde pomieszczenie będzie miało dostęp do toalety, a każda sala na parterze zyska wyjście na zewnątrz – wylicza naczelnik Rafał Zwoliński. Przed wejściem do budynku standardowo już powstanie pochylnia (tutaj można w szczegółach zapoznać się z planowanym zakresem prac).

Identyczne zmiany, jak w Przedszkolu nr 14, zajdą w bliźniaczo podobnym Przedszkolu nr 20 przy ul. Adamieckiego 15. Prace w budynku i wokół już trwają (zdjęcie poniżej).

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

W sumie z udziałem unijnego dofinansowania w latach 2020-2022 zaplanowano w mieście modernizację dziewięciu przedszkoli. Prace zakończyły się już w przedszkolach nr 1, 4, 9, 14, 29 i 39 oraz trwają w „dwudziestce”. Poza wspomnianym Przedszkolem nr 36 w 2022 roku modernizowane będzie również przedszkole nr 32.

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w w całości ze środków własnych miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w całkowicie nowej odsłonie działa od września 2021 roku.

Czytaj więcej

Strona główna

W niedzielę ulica Strzemieszycka ma zyskać nową nawierzchnię

Rekreacja

Weekend w mieście

Kultura

„Lokal na start” już siódmy raz pomaga w biznesie

Wiadomości

Mikołajki w Dąbrowie Górniczej