Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 kwietnia 2024

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej. Sprawdź, gdzie głosujesz

Drukuj

7 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybiorą 25 radnych nie w pięciu, jak do tej pory, lecz w czterech okręgach wyborczych. W związku z nowym podziałem, warto wcześniej sprawdzić, gdzie będziemy głosować.

Podział miasta na cztery okręgi wyborcze to konsekwencja decyzji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej sprzed kilku lat. Radni zdecydowali wtedy o podziale miasta na 18 dzielnic. I do takiego podziału liczbę okręgów i obwodów wyborczych w wyborach samorządowych dostosował teraz Komisarz Wyborczy w Katowicach. Co to oznacza?

Tak jak do tej pory wybierzemy w Dąbrowie Górniczej 25 radnych, lecz już w czterech, a nie w pięciu okręgach. Liczba mandatów przypisana do każdego okręgu wynika z liczby osób zamieszkujących w okręgu.

OKRĘG I (5 MANDATÓW – dzielnice: Mydlice, Śródmieście;

OKRĘG II (6 MANDATÓW) – dzielnice: Reden, Zielona-Pogoria, Antoniów;

OKRĘG III (7 MANDATÓW): Gołonóg Wschodni, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny;

OKRĘG IV (7 MANDATÓW) – dzielnice: Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Łosień, Łeką, Okradzionów, Błędów, Ząbkowice, Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka.

– Nowe granice okręgów i liczba mandatów do obsadzenia upraszczają orientację co do tego, jakie tereny reprezentować będą nowo wybrani radni. W efekcie nowego podziału nie będzie sytuacji, w której na przykład mieszkańcy osiedla Kasprzaka mają wspólnego reprezentanta z mieszkańcami Ujejsca, mimo że są częścią Gołonoga, a ich bieżące potrzeby są często odmienne – podkreśla Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Nie zmienia się natomiast liczba obwodów do głosowania (65). W związku z nowym podziałem na okręgi warto jednak sprawdzić, gdzie mieścić się będzie siedziba obwodowej komisji wyborczej właściwa dla konkretnego miejsca zameldowania. Przy okazji zmian liczby okręgów uporządkowano bowiem numerację obwodów, z których część została przeniesiona do nowych lokalizacji. To konsekwencje rozdzielenia siedzib obwodowych komisji, które znajdują się w różnych okręgach. Przy okazji o 6 zwiększyła się liczba lokali przystosowanych dla osób z ograniczoną ruchomością.

Ze szczegółowymi informacjami o podziale miasta na okręgi i obwody wyborcze można zapoznać się pod adresem www.bip.dabrowa-gornicza.pl/180439. Tam też znajduje się szczegółowa mapa z naniesionymi granicami nowych obwodów do głosowania i ich siedzibami. W prosty i intuicyjny sposób przynależność do konkretnego obwodu i miejsca oddania głosu można także sprawdzić na stronie wybory.dg.pl.

Wszystkie dane dotyczące zmian okręgów i obwodów na terenie Dąbrowy Górniczej znajdują się już w Centralnym Rejestrze Wyborców. To, do którego obwodu jesteśmy przypisani można sprawdzić w aplikacji mObywatel (zakładka Wybory).

Grafika Alicja Winniczek

Czytaj więcej

Strona główna

Ulica Legionów Polskich bez przejazdu w kierunku Mydlic

Strona główna

Gra terenowa „W poszukiwaniu magii” na dzień dziecka w CH Pogoria

Wiadomości

Szkoła w Błędowie wypiękniała na 105-lecie

Strona główna

Nabór uzupełniający do dąbrowskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych