Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 kwietnia 2024

W niedzielę wybieramy prezydenta i radnych

Drukuj

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7 – 21. Wybierzemy radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli do Sejmiku Województwa Śląskiego i prezydenta miasta.

W Dąbrowie Górniczej każda osoba uprawniona do głosowania, przedstawiając dokument tożsamości, otrzyma trzy karty do głosowania:

 • Z nazwiskami kandydatów na radnych Rady Miejskiej (szare tło). 

W Radzie Miejskiej zasiądzie 25 osób, a o stanowisko ubiega się 237 kandydatów. Daje to średnią 9,48 kandydata na jedno miejsce.

Na karcie do głosowania znajdziemy listy poszczególnych komitetów z nazwiskami kandydatów. By poprawnie zagłosować stawiamy znak „x” przy jednym nazwisku kandydata tylko z jednej listy. Postawienie znaku „x” przy nazwiskach kilku kandydatów na różnych listach albo nie postawienie go w ogóle oznacza, że oddaliśmy głos nieważny. Postawienie znaku „x” przy kilku kandydatach z jednej listy wzbogaci tego, który na liście ma wyższą pozycję.

 • Z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta (różowe tło)

W Dąbrowie o to stanowisko ubiega się 5 osób. Na liście zapisani będą w kolejności alfabetycznej. Aby oddać ważny głos, stawiamy znak „x” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Znak „x” przy większej liczbie nazwisk albo jego brak oznacza, że nasz głos jest nieważny.

Jeżeli w wyborach prezydenckich żaden z kandydatów nie uzyska poparcia przekraczającego 50% ważnych głosów, konieczna będzie II tura. Wówczas takie głosowanie przeprowadzone zostanie 21 kwietnia.

 • Z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Śląskiego (niebieskie tło). 

Razem z mieszkańcami Jaworzna, Sosnowca oraz powiatów będzińskiego i zawierciańskiego dąbrowianie tworzą okręg wyborczy nr 7 i wybierać będą 7 radnych wojewódzkich. Łącznie na wszystkich listach figurować będą 102 nazwiska. Daje to średnią ponad 14,57 kandydata na jedno miejsce. Zasady głosowania i oddania ważnego głosu na radnych wojewódzkich są takie, jak w przypadku radnych miejskich.

Sprawdź, gdzie głosować

W Dąbrowie Górniczej mamy 67 obwodów wyborczych (w tym dwa zamknięte: Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem”, a także Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny).

Na stronie wybory.dg.pl można sprawdzić, do którego obwodu jesteśmy przypisani i gdzie możemy oddać głos. Wykaz lokali wyborczych dostępny również w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz, kto kandyduje w Dąbrowie Górniczej

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej