Dostępne skróty klawiszowe:
W Dąbrowie Górniczej każda osoba uprawniona do głosowania, przedstawiając dokument tożsamości, otrzyma trzy karty do głosowania:
W Radzie Miejskiej zasiądzie 25 osób, a o stanowisko ubiega się 237 kandydatów. Daje to średnią 9,48 kandydata na jedno miejsce.
Na karcie do głosowania znajdziemy listy poszczególnych komitetów z nazwiskami kandydatów. By poprawnie zagłosować stawiamy znak „x” przy jednym nazwisku kandydata tylko z jednej listy. Postawienie znaku „x” przy nazwiskach kilku kandydatów na różnych listach albo nie postawienie go w ogóle oznacza, że oddaliśmy głos nieważny. Postawienie znaku „x” przy kilku kandydatach z jednej listy wzbogaci tego, który na liście ma wyższą pozycję.
W Dąbrowie o to stanowisko ubiega się 5 osób. Na liście zapisani będą w kolejności alfabetycznej. Aby oddać ważny głos, stawiamy znak „x” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Znak „x” przy większej liczbie nazwisk albo jego brak oznacza, że nasz głos jest nieważny.
Jeżeli w wyborach prezydenckich żaden z kandydatów nie uzyska poparcia przekraczającego 50% ważnych głosów, konieczna będzie II tura. Wówczas takie głosowanie przeprowadzone zostanie 21 kwietnia.
Razem z mieszkańcami Jaworzna, Sosnowca oraz powiatów będzińskiego i zawierciańskiego dąbrowianie tworzą okręg wyborczy nr 7 i wybierać będą 7 radnych wojewódzkich. Łącznie na wszystkich listach figurować będą 102 nazwiska. Daje to średnią ponad 14,57 kandydata na jedno miejsce. Zasady głosowania i oddania ważnego głosu na radnych wojewódzkich są takie, jak w przypadku radnych miejskich.
W Dąbrowie Górniczej mamy 67 obwodów wyborczych (w tym dwa zamknięte: Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem”, a także Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny).
Na stronie wybory.dg.pl można sprawdzić, do którego obwodu jesteśmy przypisani i gdzie możemy oddać głos. Wykaz lokali wyborczych dostępny również w Biuletynie Informacji Publicznej.