Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
31 sierpnia 2022

Woda w zasięgu ręki przedszkolaków i uczniów. Dąbrowskie Wodociągi zamontowały dystrybutory

Drukuj

We wszystkich publicznych przedszkolach i szkołach w Dąbrowie Górniczej stanęły dystrybutory z bezpłatną wodą. Wystarczy podstawić kubek albo bidon, uruchomić kranik i można szybko ugasić pragnienie.

Dystrybutory zamontowane przez Dąbrowskie Wodociągi, trafiły do wszystkich 56 miejskich placówek oświatowych. Największe budynki dysponują kilkoma urządzeniami, których łącznie w przedszkolach i szkołach jest 126. Wcześniej, w ramach pilotażu, dystrybutory stanęły w niektórych obiektach. Teraz są w każdym przedszkolu, szkole, zespole szkolno-przedszkolnym i zespole szkół, a także w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Ogólnodostępne dystrybutory, wyposażone w filtry, podłączone do sieci i na bieżąco zasilane świeżą wodą, znajdują się na korytarzach.

– Woda z dystrybutorów ma temperaturę pokojową. Ze względów bezpieczeństwa, żeby uniknąć poparzenia dzieci, urządzenia nie mają podgrzewaczy i nie można nalewać z nich gorącej wody – tłumaczy Magdalena Glonek, pełnomocnik ds. administracyjno-prawnych Dąbrowskich Wodociągów sp. z o. o.

Woda z dystrybutorów to przede wszystkim wygoda dla rodziców i dzieci oraz troska o środowisko. Pozwala również zaoszczędzić na zakupie napojów oraz propagować ideę picia wody wśród najmłodszych.

– Rodzice nie muszą kupować dzieciom butelkowanej wody czy napojów, wystarczy, że spakują bidon do plecaka. Kiedy dziecko poczuje pragnienie, to po prostu podejdzie do dystrybutora i naleje sobie wodę – mówi Piotr Gil, prezes Dąbrowskich Wodociągów sp. z o. o.

– Dostarczana przez nas woda jest bezpieczna, pochodząca ze sprawdzonych ujęć, stale też badane są jej parametry. Dystrybutory dodatkowo posiadają filtry, dlatego nawet najmłodsi mogą pić ją bez obaw – dodaje prezes Gil.


Dystrybutor na korytarzu Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Będzie służył uczestnikom zajęć artystycznych.

Spółka współpracuje z dąbrowskimi przedszkolami i szkołami również na innych płaszczyznach. Włącza się w edukację ekologiczną i umożliwia m.in. zwiedzanie oczyszczalni ścieków oraz ścieżki edukacyjnej „Miodowa Dąbrowa”.

– W czasie pandemii było to niestety niemożliwe i musieliśmy zawiesić wizyty. Teraz zapraszamy do nas ponownie. Już w trakcie wakacji, w ramach półkolonii, odwiedziło nas kilka grup. Do placówek oświatowych wysłaliśmy informacje, że znów można zobaczyć, jak funkcjonujemy. Liczymy więc na liczne odwiedziny w nowym roku szkolnym– zachęca Magdalena Glonek.

Podczas takich wycieczek dzieci oglądają urządzenia wykorzystywane w oczyszczalni, a na specjalnej macie edukacyjnej przybliża im się w przystępny sposób proces, jaki przechodzą ścieki, by ponownie stać się czystą wodą. Przy tej okazji najmłodsi mogą zobaczyć, jak ważną rolę woda odgrywa w naszym otoczeniu i jak istotne jest oszczędzanie oraz dbanie o jej jakość.

Obok siedziby Dąbrowskich Wodociągów, przy ul. Powstańców 13, w maju bieżącego roku stanęła ścieżka edukacyjna „Miodowa Dąbrowa”. Można tam zobaczyć m.in. duży model pszczoły, ławeczki w kształcie plastrów miodu, ul pokazowy, kolorowe tablice informacyjne o znaczeniu pszczół, roślin, kwiatów i owadów w ekosystemie. Wszystko uzupełnia kwietna łąka i pasieka złożona z 10 uli.

Czytaj więcej

Biznes

Masz pomysł na „Model biznesowy dla Dąbrowy”? Zgłoś się do konkursu

Rekreacja

Wymarzony początek sezonu. MKS górą w derbach

Wiadomości

Rozpoczynają się spotkania osiedlowe. Będziemy wybierać projekty do realizacji w DBP

Wiadomości

W dąbrowskich przedszkolach i szkołach będzie ciepło. Nie wróci nauka zdalna