Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 czerwca 2023

W mieście powstanie 168 mieszkań w TBS. Wykonawca przejął już plac budowy

Drukuj

W poniedziałek spółka Remar Budownictwo oficjalnie przejęła plac budowy, na którym powstanie osiedle w formule TBS. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu, a 168 mieszkań ma być gotowych w 2026 r.

Trzy siedmiopiętrowe bloki staną w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego. 12 czerwca symbolicznie wbito tam „pierwszą łopatę”.

– Kilka lat temu, kiedy decydowaliśmy się na tę inwestycję, słyszeliśmy namowy, żeby ten atrakcyjny teren sprzedać deweloperom. Cieszę się, że jednak wybudowane będą tu mieszkania w formule TBS. Budujemy je dla państwa, to wy będziecie współtworzyć to miejsce, dlatego w trakcie budowy będziemy się spotykać, przedstawiać wam postępy prac i rozmawiać o kolejnych etapach – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

– To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Dąbrowie Górniczej i zarazem największa pod względem liczby mieszkań w historii spółki. Co dla państwa bardzo ważne, lokale zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Ponieważ będzie konieczna – ograniczona do minimum – wycinka, zaplanowaliśmy także rekompensacyjne nasadzenia zieleni – opowiada Leszek Wenda, prezes zarządu Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego sp. z o. o.

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku.

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. 

Wykonawcą inwestycji będzie spółka Remar Budownictwo, która w przetargu zaproponowała 52 mln 380 tys. zł za jej realizację. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Aktualnie przyszli mieszkańcy podpisują już umowy na najem lokali. W trakcie pierwszego naboru pozytywnie rozpatrzono 135 wniosków dąbrowian, którzy chcą zamieszkać w TBS. Do 30 czerwca trwa uzupełniający nabór chętnych.

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział mieszkańcy nowego osiedla, a także m.in. Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP, wiceprezydenci miasta i radni miejscy.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu