Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 czerwca 2023

Uzupełniający nabór do TBS

Drukuj

Od 12 do 30 czerwca potrwa uzupełniający nabór wniosków o najem mieszkań w ramach TBS. W mieście w tej formule powstanie 168 lokali.

Trzy siedmiopiętrowe bloki, wybudowane w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, staną w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego. Prace oficjalnie ruszą 12 czerwca, a oddanie budynków do użytku planowane jest na 2026 r.

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku.

Pierwszy nabór najemców odbył się w kwietniu. Wówczas zgłosiły 244 osoby.

– Spośród złożonych wniosków pozytywnie rozpatrzono 135. Wśród nich największą popularnością cieszyły się mieszkania 2 i 3 pokojowe. W znacznej większości wnioski negatywnie rozpatrzone dotyczyły niespełnienia bezwzględnie obowiązującego kryterium dochodowego, część wniosków nie została uzupełniona o wymagane dokumenty w wyznaczonym terminie – wyjaśnia Marcin Górski, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia.

Wnioski w naborze uzupełniającym przyjmowane będą od 12 do 30 czerwca, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21 – stanowisko nr 22. Szczegółowy i druki formularzy na stronie www.bip.dabrowa-gornicza.pl Informacji na temat naboru udziela Referat Spraw Mieszkaniowych Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerami telefonu 32/300-75-48 lub 32/295-67-05.

Głównym kryterium naboru jest dochód najemców. 

Minimalny i maksymalny dochód

Średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie może być niższy niż:

 • w gospodarstwie jednoosobowym 200 % (3 176,88) najniższej emerytury,
 • w gospodarstwie wieloosobowym 150 % (2 382,66) najniższej emerytury,

Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać:

 • 75% w jednoosobowym gospodarstwie domowym – 5 049,77 zł.
 • 105% w dwuosobowym gospodarstwie domowym – 7 069,67 zł.
 • 145% w trzyosobowym gospodarstwie domowym – 9 762,88 zł.
 • 170% w czteroosobowym gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł.
 • 170% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł + 2 356,56 zł
 • iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny (za 2021 r. jest to kwota 5 610,85 zł) oraz współczynnika 1,2 (6 733,02 zł).

Tytuł prawny do lokalu i partycypacja

Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku. Obowiązkiem każdego najemcy będzie również wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. 

Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m2, a przewidywana wysokość czynszu 16 zł/m2.

– Najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu, o które gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Marcin Górski, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia.

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również propozycja dla osób, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku, wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Praktycznie i estetycznie

Budynki, w które powstaną w formule TBS, zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne.

Elewacja będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Zaaranżowana zostanie zieleń, staną ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Mieszkania będą liczyły od 1 do 4 pokoi z aneksami kuchennymi. Zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Dokładny opis lokali dostępny jest na stronie http://regionalnetbs.pl.

Wykonawcą inwestycji będzie spółka Remar Budownictwo, która w przetargu zaproponowała 52 mln 380 tys. zł za jej realizację. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu