Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 czerwca 2023

TZN współpracuje z Brembo. Skorzystają uczniowie, nauczyciele i firma

Drukuj

Praktyki dla uczniów, doposażenie szkolnych pracowni, organizacja kursów i szkoleń dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. To główne cele zawartego dziś porozumienia między Technicznymi Zakładami Naukowymi i Brembo Poland Sp. z o. o.  

– Mierzymy się z pytaniem, jak rozwijać szkolnictwo zawodowe i techniczne? Nie ma chyba w Polsce szkoły, która dysponowałaby wystarczającymi środkami, które pozwoliłby na zakup sprzętu odpowiadającego dynamicznym zmianom rynkowym. Nie ma innego wyjścia, szkoły muszą współpracować z wiodącymi zakładami. Wówczas młodzież, podczas wizyt studyjnych, ma możliwość na poznanie firmy. Uczniowie w trakcie praktyk mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie. Tą drogą można także doposażać pracownie – mówił Robert Karlik, dyrektor TZN.

Brembo to włoska firma, związana z branżą motoryzacyjną, obecna w Dąbrowie Górniczej od 2003 r. Niedawno zdecydowała o zakupie w mieście 17 ha, gdzie wybuduje nowoczesną fabrykę. Działa na rynku globalnym, w Polsce posiada również zakłady produkcyjne w Częstochowie i Niepołomicach.

Tarcze hamulcowe dla Formuły 1

– Brembo specjalizuje się w produkcji elementów do systemów i układów hamulcowych, wykorzystywanych m.in. w sportach motorowych, np. w bolidach Formuły 1. Charakteryzuje nas wysoka automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. Dziś otwieramy drzwi na współpracę z uczniami i nauczycielami, a naszym partnerem staje się TZN – podkreślał Lorenzo Paruta, dyrektor generalny Brembo Poland.

– Jesteśmy otwarci na społeczność lokalną. Miasto wspiera nas w różnych inicjatywach. Zagłębie Dąbrowskie to region, który ma industrialne tło i historię. Dziś włączamy młodych w budowę współczesnej kultury przemysłu. Dodatkowo otwieramy się na współpracę nauczycieli z naszymi inżynierami. To dopiero początek, bo mamy wiele pomysłów na przyszłość – zapowiadał Tomasz Figa, dyrektor ds. personalnych Brembo Poland.

Moda na Dąbrowę

Bożena Borowiec, wiceprezydent miasta, zwróciła uwagę na rolę władz samorządowych w budowaniu miasta przyjaznego mieszkańcom, m.in. z dobrą ofertą edukacyjną i miejscami pracy.

Jeśli chodzi o szkoły średnie, Dąbrowa jest „modna”. Mamy ponad 1500 absolwentów dąbrowskich szkół podstawowych i przeszło 2200 zainteresowanych nauką w szkołach średnich w naszym mieście. To pokazuje, że chcą do nich uczęszczać również uczniowie z ościennych miast. Dąbrowa może być przykładem synergii między inwestorami, władzami miasta i oświatą. Tym sposobem działające u nas firmy mogą znaleźć tutaj dobrych, wykfalifikowanych pracowników – tłumaczyła wiceprezydent Bożena Borowiec.

Wzorcowa współpraca

Ważną rolę w łączeniu szkolnictwa z rynkiem pracy ma również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

– Strefa próbuje praktycznie wdrażać współpracę inwestorów i edukacji. W Dąbrowie Górniczej to się od lat znakomicie udaje. Dobre praktyki, kooperacja, to nie wszędzie jest oczywiste. Nie brakuje szkół w regionie, które nie wiedzą, jak to robić. W Dąbrowie jest pełna gotowość i otwartość placówek oświatowych. Tymi dobrymi praktykami można dzielić się z innymi – chwaliła Elżbieta Modrzewska, dyrektor działu rozwoju rynku pracy KSSE S.A.

– Po 20 latach od decyzji o zainwestowaniu w Dąbrowie Górniczej, przyszedł czas, aby spijać śmietankę. Inwestor widzi, że ma w mieście partnera. Stąd decyzja o kolejnej inwestycji w Tucznawie i o współpracy z jedną z najlepszych szkół technicznych w województwie – dodawał Bartłomiej Leszczyński, dyrektor działu obsługi inwestorów i terenów inwestycyjnych KSSE S.A.

Na mocy porozumienia, pełnoletni uczniowie będą mogli także brać udział w płatnych, wakacyjnych stażach zawodowych w Brembo. Z kolei szkoła zmodyfikuje program nauczania przedmiotów zawodowych w taki sposób, aby lepiej dopasować go do profilu firmy.  

TZN od minionego roku szkolnego współpracuje również z SK hi-tech battery materials Poland – w szkole utworzono specjalną klasę pod patronatem tej firmy.

Czytaj więcej

Strona główna

Stypendia dla najlepszych

Wiadomości

Mamy powody do dumy. Kończy się modernizacja dworca

Rekreacja

Weekend w mieście

Wiadomości

Wnioski na dotacje