Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 października 2022

W dąbrowskich szkołach działają klasy pod patronatem koreańskiego koncernu

Drukuj

Nowy sprzęt do nauki zawodu, możliwość praktyk dla uczniów i zdobycia doświadczenia pod okiem fachowców z branży. To m.in. oferują klasy w dwóch dąbrowskich szkołach technicznych, objęte patronatem SK hi-tech battery materials Poland.

SK hi-tech Battery Materials Poland Sp. z o. o. to światowy lider produkcji separatorów do baterii litowo-jonowych – elementów akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych. Koncern przed rokiem rozpoczął działalność w Dąbrowie Górniczej, planuje uruchamiać w mieście kolejne linie produkcyjne.

Klasy patronackie działają od początku roku szkolnego. Projekt zakłada współpracę placówek z firmą, umożliwienie uczniom wizyt studyjnych w fabryce, odbycia płatnych staży, a w przyszłości być może uruchomienie programu stypendialnego. Spółka wyposażyła również szkolne pracownie dydaktyczne, które oficjalnie otwarto pod koniec września, sfinansowała także zakup podręczników do przedmiotów zawodowych. Korzystają z nich uczniowie kształcący się na kierunku mechatronik w Zespole Szkół Technicznych, a także automatyk i robotyk w Technicznych Zakładach Naukowych. Do każdej z klas uczęszczają po 34 osoby.

– W Korei jest takie powiedzenie, że „dobry początek to połowa sukcesu”. Dziś stoimy na starcie. Mam nadzieję, że uczniowie będę rozwijać się razem z SK hi-tech battery materials Poland i mam też nadzieję, że przyniesie to wiele korzyści. Edukacja dostarcza nam wiedzy i wielu umiejętności oraz przybliża do osiągniecia sukcesu. Jest to powolny proces, ale dziś dzięki naszej firmie możecie zacząć zdobywać cenne umiejętności techniczne, które pozwolą wam w przyszłości stać się specjalistami – mówił Byoung Chul Park, prezes zarządu koreańskiej spółki.

Do Zespołu Szkół Technicznych trafiły specjalne symulatory ramienia robota.

– Profesjonalny sprzęt pozwoli poznawać zasady programowania i obsługi urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Bardzo się cieszę, że udało nam się przystąpić do tego projektu. Dzięki temu uczniowie dostają dodatkową szansę rozwoju. Mam nadzieję, że umiejętnie z niej skorzystają – podkreślał Marek Czerwiec, dyrektor ZST.

Z kolei w Technicznych Zakładach Naukowych pojawiły się nowe urządzenia w pracowni napędów elektrycznych i mechanicznych stosowanych w przemyśle.

2022.09.30 DG – Uroczyste otwarcie klasy patronackiej SK Innovation w Technicznych Zakładach Naukowych. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– Przed laty nasza szkoła była objęta patronatem Huty „Katowice”. Później, w nowych realiach gospodarczych, były próby utworzenia klas patronackich we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami. Nigdy jednak nie doszło to do skutku. Dlatego jestem bardzo zadowolony, że pozyskaliśmy teraz tak dobrego partnera. Współpraca szkół technicznych z przemysłem jest bardzo ważna, owocna dla obu stron, pokazują to liczne przykłady. Liczę, że w naszym przypadku też tak będzie – tłumaczył Robert Karlik, dyrektor TZN.

– Program patronacki to kolejny krok do lepszej przyszłości dla uczniów. Wzbogacona oferta edukacyjna, możliwość uczenia się tego, co jest pożądane na rynku pracy czy współpraca z przedsiębiorstwem to duże korzyści dla młodzieży – podsumowuje Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta.

Wartość wyposażenia przekazanego do TZN wynosi 380 tys. zł, a do ZST 25 tys. zł. Spółka zakupiła też pomoce dydaktyczne i podręczniki do przedmiotów branżowych, warte kilkadziesiąt tys. zł.

Absolwenci szkół technicznych, dobrze przygotowani, z praktycznymi umiejętnościami, ze znajomością zakładu, to jego potencjalni pracownicy. Z myślą o tym koncern SK w zeszłym roku nawiązał współpracę z trzema placówkami oświatowymi w regionie. Oprócz klas w dwóch dąbrowskich szkołach, pod jego patronatem działa także klasa w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza