Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 maja 2022

Szkoła, przedszkole i basen na Łęknicach czekają na modernizację

Drukuj

Warta ponad 40 mln zł modernizacja Zespołu Szkół nr 4 na Łęknicach może być największą inwestycją oświatową tej kadencji. Prezydent zaproponuje radnym, skąd wygospodarować brakujące środki.

Na termomodernizację Zespołu Szkół nr 4 miasto planowało przeznaczyć 28 mln zł. Sytuacja gospodarcza – inflacja oraz wojna na Ukrainie – spowodowały wzrost cen materiałów budowlanych i wywindowały ceny w przetargach o co najmniej kilkadziesiąt procent. Tak też stało się w przypadku szkoły z Łęknic: oferty wszystkich zainteresowanych zleceniem firm oscylowały wokół 40 min zł.

– Gdybyśmy zrezygnowali z termomodernizacji Zespołu Szkól nr 4, stracilibyśmy 8,2 mln zł dofinansowania, które pozyskaliśmy wcześniej do tej inwestycji. Nie stać nas na to – wyjaśniał wiceprezydent Damian Rutkowski.

– Oferty wszystkich firm były na podobnym poziomie, więc to sygnał, że rynek właśnie na tyle wycenia dziś tę inwestycję. Nie mamy też gwarancji, że wzrost cen przystopuje i oferty w kolejnych postępowaniach nie będą wyższe – podkreśla wiceprezydent.

Damian Rutkowski przyznał, że urząd wystąpił jeszcze o 10 mln zł dofinansowania dla Łęknic, ale pozostałą część brakujących środków i tak trzeba znaleźć w budżecie miasta.

Prezydent i radni z Mydlic znaleźli rozwiązanie

Dlatego na majowej sesji prezydent Dąbrowy Górniczej zaproponował, by na modernizację szkoły na Łęknicach przeznaczyć część środków z planowanego na lata 2022-23 zagospodarowania terenu między Zespołem Szkół Sportowych, Żłobkiem Miejskich i Przedszkolem nr 39. Inwestycja na Mydlicach miała zostać przesunięta na lata 2024-2025.

Propozycję wywołała burzliwą dyskusję. W głosowaniu 11 radnych poparło propozycję prezydenta, 11 radnych było przeciw, więc inwestycja na Łęknicach stanęło pod znakiem zapytania.

W tym tygodniu prezydent Marcin Bazylak konsultował się z czworgiem radnych z Mydlic: Bożeną Kozak, Markiem Węgrzynowiczem, Edwardem Boberem i Kamilem Dybichem.

– Wspólnie ustaliliśmy, że rozpoczniemy w tym roku inwestycję na Mydlicach, ale jednocześnie wydłużymy termin jej realizacji do 2024 roku. Dzięki temu w tym roku możliwe będzie przesunięcie 5 mln zł na Łęknice. W przyszłym roku podobną kwotę przesuniemy na Mydlice z planowanego na 2023 rok zagospodarowania terenów inwestycyjnych – wyjaśnia prezydent Marcin Bazylak.

– Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, bo mam nadzieję, że rząd wywiąże się z wcześniejszych deklaracji i przekaże Dąbrowie Górniczej pieniądze na strefę w Tucznawie  – dodaje prezydent.

Taka propozycja zostanie przedłożona wszystkim radnych podczas zaplanowanej na 1 czerwca nadzwyczajnej sesji. Zgoda radnych otworzy drogę do podpisania umów z wykonawcami obu inwestycji.

Brak termoizolacji daje się we znaki

Szkoła z charakterystyczną rotundą w strefie wejściowej to nie tylko symbol Łęknic, ale i jedna z największych placówek oświatowych w Dąbrowie Górniczej. – Tygodniowo nasza stołówka wydaje ponad 2500 posiłków – mówi dr Elżbieta Pełka, dyrektor Zespołu Szkół nr 4, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 34 i Przedszkole nr 3.

Wspomnienie kuchni nie jest przypadkowe. Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 brak wentylacji wymienia wśród największych mankamentów wybudowanej na początku lat 90. XX wieku placówki. Inne to niewydolne instalacje, będące w katastrofalnym stanie toalety, zagrażającą bezpieczeństwu elewacja czy brak termoizolacji.

– W sezonie jesienno-zimowym z powodu nieszczelności na korytarzach jest niezwykle chłodno. W okresie wiosenno-letnim – z powodu nasłonecznienia i braku termoizolacji – drzwi i okna trzeba otwierać na przestrzał, bo nie da się wytrzymać z gorąca – mówi Elżbieta Pełka.

Basen z nową plażą, niecką i technologią wody

W czasie modernizacji ośmiu szkolnych segmentów ściany zostaną docieplone wełną mineralną, w całym obiekcie zostanie wymieniona stolarka i wszystkie instalacje. Tym samym budynek zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych, a dzięki budowie windy stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami.

 – Modernizacja– poza szkołą i przedszkolem – będzie dotyczyła bowiem także sali gimnastycznej i basenu, który zyska nową nieckę i nowoczesną technologię wody – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Termomodernizacja łęknickiej szkoły ma potrwać rok. – Jesteśmy gotowi, by w tym krótkim, jak na taką dużą inwestycję czasie, ścieśnić się w budynku C. Wiemy, że warto, bo efektem będzie komfort i nowoczesne warunki pracy – mówi dyrektor Elżbieta Pełka.

 

Czytaj więcej

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa

Wiadomości

Dobry Start dla uczniów. Rodzice mogą składać wnioski o wyprawkę