Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 marca 2024

Rozpoczynamy drugi etap przebudowy ulicy Staszica

Drukuj

W poniedziałek 18 marca rozpocznie się drugi etap przebudowy ulicy Staszica. Efektem inwestycji będzie rondo na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz rowerowe połączenie z parkiem Hallera.

Zaczynamy od prac na odcinku od skrzyżowania z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną w stronę Strzemieszyc – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

To oznacza, że na 300-metrowym odcinku wyłączony zostanie z ruchu jeden pas jezdni, a ruchem sterować będzie wahadłowa sygnalizacja świetlna. Po przebudowie zamkniętego pasa, drogowcy przeniosą się na drugi pas. Potem prace będą kontynuowane na kolejnym odcinku aż do skrzyżowania z ulicą Ziemby,

W ramach przebudowy wyremontowane zostaną wpusty deszczowe, wykonana zostanie stabilizacja podbudowy jezdni, drogowcy ułożą też nowe krawężniki i masy bitumiczne.

– Nowe będą chodniki i droga rowerowa, która przez ulicę Wojska Polskiego połączy się z drogą rowerową w parku Hallera. Z tego powodu prace jednocześnie trwać będą przy garażach, gdzie wykonana zostanie asfaltowa droga dochodząca do parku – zapowiada wiceprezydent Damian Rutkowski.

– Zwieńczeniem inwestycji będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Staszica z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną. Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu w tym miejscu – podkreśla Damian Rutkowski.

Na wartą ponad 9 mln zł inwestycję miasto pozyskało blisko 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025.

Pierwsze rondo przy ulicy Staszica powstało rok wcześniej

W zeszłym roku zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Staszica. Wtedy inwestycja objęła m.in. budowę niemal 2-kilometrowej drogi rowerowej od ul. Hotelowej do ul. Ziemby.

Ulica Staszica zyskała kanalizację deszczową, wzmocnioną podbudowę oraz nową nawierzchnię. Wzdłuż części trasy – poza drogą rowerową – powstał także chodnik.

Ważną częścią inwestycji była budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznicami DK94 i S1. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie tylko poprawiło bezpieczeństwo, ale i wpłynęło na upłynnienie ruchu w tym niezwykle ruchliwym miejscu.

Pierwszy etap przebudowy ul. Oddziału AK Ordona i Staszica kosztował 10 mln zł. W tamtym przypadku miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Rekreacja

Sportowych emocji ciąg dalszy

Strona główna

Wielkie święto folkloru w Dąbrowie Górniczej

Strona główna

Więcej zieleni wzdłuż głównych ulic