Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 października 2022

Przejazd jazem na Pogorii IV pozostanie otwarty przez cały rok

Drukuj

Z jazu na zbiorniku Pogoria IV zniknęły bramy. To znak, że na koniec sezonu przejazd dla rowerzystów obiektem zarządzanym przez Wody Polskie nie będzie już zamykany.

Od kilkunastu już lat oficjalny sezon dla aktywności sportowych wokół zbiornika Kuźnica Warężyńska – potocznie nazywanego Pogorią IV – wyznaczało otwarcie bram na jazie w okresie 15 kwietnia-31 października. Działo się tak na mocy porozumienia, które Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał wcześniej z Dąbrowa Górniczą.

We wspomnianym porozumieniu miasto zobowiązało się do dbania o czystość wokół obiektu oraz montażu składanych blokad, które uniemożliwiają wjazd samochodów na ścieżkę wokół zbiornika.

O całoroczną możliwość korzystania z jazu co jakiś czas zabiegali miłośnicy aktywnego wypoczynku. Temat powrócił niedawno przy okazji podpisania umowy użyczenia terenu pod ciąg pieszo-rowerowy, którego budowę – jako pieszo-rowerowej alternatywy dla ulicy Marianki – sfinansowało miasto.

– Poprosiliśmy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, by rozważył możliwość całorocznego otwarcia jazu. Cieszę się, że decyzja jest pozytywna – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Z jazu zniknęły już bramy, a Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – PGW Wody Polskie w Gliwicach potwierdza, że przejście i przejazd przez obiekt będą otwarte przez cały rok.

– PGW Wody Polskie w Gliwicach umożliwią całoroczny przejazd przez jaz, by komunikacja drogami wokół zbiornika Pogoria IV mogła przebiegać płynnie. Takie rozwiązanie będzie wymagało sformalizowania z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wdrożyć – mówi Linda Hofman.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza