Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 sierpnia 2022

Przedszkole nr 20 po modernizacji wygląda jak nowe

Drukuj

Dzięki zakończonej niedawno modernizacji Przedszkole nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi – po 44 latach od otwarcia – zostało unowocześnione. Dzieci przekonały się o tym 17 sierpnia.

Rozpoczęty w środę wakacyjny dyżur był pierwszą okazją, by przedszkolaki zobaczyły, jaką metamorfozę przeszło ich przedszkole. Placówka z ul. Adamieckiego 15 całkowicie zmieniła się tak w środku, jak i na zewnątrz.

Do głównego wejścia – poza schodami – prowadzi teraz także pochylnia. Sale na parterze zyskały osobne wyjścia ewakuacyjne. Przede wszystkim każda z sześciu klas w budynku ma własną toaletę.

2022.08.12 DG - Przedszkole nr 20 gotowe na przyjęcie dzieci. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Przy wyposażaniu sal zadbaliśmy także o detale: w bardziej nasłonecznionych klasach, których okna wychodzą na południową i zachodnią stronę, założone zostały rolety – zwraca uwagę wiceprezydent Damian Rutkowski.

Z sali w przyziemiu można wyjść na nieduży plac wyłożony kostką. – To będzie dodatkowa przestrzeń na zajęcia plenerowe, w której można będzie ustawić stoliki i krzesełka – mówi Barbara Szwajczewska, dyrektor Przedszkola nr 20.

Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, dodaje, że obsadzony trawą ziemny wał wokół placu został tak ukształtowany, by mógł po zazielenieniu pełnić rolę naturalnego amfiteatru.

Nowe urządzenia, w tym winda, pojawiły się m.in. w kuchni. W tym przypadku równie ważna jest nowa i lepsza wentylacja.

2022.08.12 DG - Przedszkole nr 20 gotowe na przyjęcie dzieci. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– Jak przy wszystkich tego typu inwestycjach w zakresie prac – poza modernizacją systemu wentylacji – były m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej – wymienia Rafał Zwoliński.

Wartą ponad 5 mln zł brutto inwestycję na zlecenie miasta zrealizowała dąbrowskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „A. Piaskowski i Spółka”.

Siedem z dziewięciu przedszkoli już po modernizacji

Przedszkole nr 20 jest jedną z dziewięciu placówek, których modernizację w latach 2020-2022 zaplanowano w mieście z udziałem unijnego dofinansowania. Poza „dwudziestką” prace zakończyły się także w przedszkolach nr 1, 4, 9, 14, 29 i 39 oraz trwają w Przedszkolu nr 36.  W kolejce do modernizacji czeka jeszcze Przedszkole nr 32.

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w całości z budżetu miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w nowej odsłonie działa od września 2021 roku.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z Treflem w TV

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

Uczniowie podstawówek mogą napisać „List do św. Mikołaja”