Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 września 2021

Porozmawiaj w weekend o parku Hallera

Drukuj

W piątek i niedzielę można porozmawiać o parku Hallera. Uwagi mieszkańców będą wykorzystane przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla śródmieścia.

Konsultacje obejmują część A parku, znajdującą się w śródmieściu Dąbrowy Górniczej. Ich wyniki będą podpowiedzią, jak w przyszłości można zagospodarować ten teren, żeby lepiej odpowiadał na oczekiwania tych, którzy spędzają tam czas. Swoje pomysły można przekazać pracownikom wydziału urbanistyki i architektury w piątek w parku w godz.10-16 (w okolicy placu zabaw), a także w niedzielę w Fabryce Pełnej Życia (dawne Defum, ul. Kościuszki 3), w godz.12-17.

W sierpniu konsultacje prowadzone były w formie geoankiety, w której do wskazania i zaznaczenia na mapie były m.in. wady i zalety tego obszaru, a także miejsca najczęściej odwiedzane przez wypełniającego. Można było również przedstawić propozycje nowych elementów, np. plac zabaw, fontanna czy punkty gastronomiczne, które mogłyby się w nim znaleźć, a także wskazać obiekty czy funkcje, które są tam niepożądane.

W odpowiedziach widać chęć zachowania parkowego charakteru tego miejsca. Uczestnicy ankiety chcieliby jeszcze więcej zieleni. Zaproponowali ograniczenie przestrzeni zabetonowanych, a w ich miejscu wprowadzenie roślinności – trawników, drzew, krzewów i kwiatów. Chcieliby też więcej wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. Jako dobry pomysł uważają budowę tężni solankowej. Nie zabrakło głosów sprzeciwu wobec ulokowania zabudowy mieszkaniowej na działce między halą i kortami, choć część respondentów nie uważa tego za coś złego.

W piątek i niedzielę będzie można przekazać swoje uwagi i pomysły, a także porozmawiać o wynikach ankiety. To będzie też okazja, żeby dowiedzieć się, jakie są sposoby i zasady planowania przestrzennego oraz opracowywania dokumentów z nim związanych. Podsumowaniem konsultacji będzie zaplanowane na październik spotkanie online, w czasie którego przedstawione i omówione zostaną wyniki ankiety, a także uwagi zgłoszone w punkcie informacyjnym.

Konsultacje dotyczą części A parku. To teren o powierzchni ok. 34 ha, położony między ul. Kościuszki, Górniczą, Legionów Polskich, Aleją Róż oraz Królowej Jadwigi. Towarzyszą pracom nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla śródmieścia. Zebrane opinie i sugestie będą przydatne przy przygotowaniu tego dokumentu, a także przy planowaniu konkretnych działań w parku.

Park Hallera to popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez dąbrowian i mieszkańców ościennych miast. Czas spędzają tu starsi, spacerują całe rodziny, bawią się dzieci, korzystają z niego miłośnicy rekreacji i sportu – alejki nadają się do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach, jest skatepark, siłownia pod chmurką i zestaw do street workoutu. Goszczą w nim imprezy plenerowe, koncerty, pikniki i festyny. Dlatego warto wziąć udział w konsultacjach i wypowiedzieć się na temat tej zielonej enklawy w sercu miasta.

PK
fot. Andrzej Kryza

Czytaj więcej

Wiadomości

Ostatni moment, żeby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Wiadomości

Blizny na Bukowej Górze