Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 października 2021

PKP wybrały firmę, która przebuduje dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej

Drukuj

PKP SA za najkorzystniejszą uznały ofertę spółki Berger Bau Polska, która przebudowę zabytkowego dworca wyceniła na prawie 15 mln zł.

Ponieważ jedynym kryterium, którym PKP kierowały się przy wyborze wykonawcy, była cena, wybór wydawał się oczywisty. Propozycja Berger Bau Polska była bowiem najtańsza spośród siedmiu ofert złożonych w prowadzonym przez PKP SA postępowaniu. Firma z siedzibą we Wrocławiu zadeklarowała, że zmodernizuje dąbrowski dworzec za 14 974 782,21 zł brutto. To mniej niż kolejowa spółka planowała wydać na inwestycję (16 383 418,66 zł brutto).

Na przebudowę dworca Berger Bau będzie miał 455 dni od momentu podpisania umowy. – Umowa z wybranym w postępowaniu wykonawcą zostanie podpisana niezwłocznie po upłynięciu terminu na składanie odwołań przez pozostałych uczestników postępowania i jeśli rzecz jasna nie wpłyną odwołania od innych oferentów biorących udział w przetarg – przekazał Bartosz Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA.

Dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej nie będzie pierwszym, który Berger Bau przebuduje na zlecenie PKP SA. W poprzednich latach firma zmodernizowała obiekty na stacjach w Strzelinie i Zgorzelcu, a pod koniec zeszłego roku podpisała umowę na przebudowę zabytkowego dworca w Węglińcu.

Dąbrowski samorząd od wielu lat zabiegał o przebudowę zabytkowego dworca. Prezydentowi Marcinowi Bazylakowi zależało, aby inwestycja towarzyszyła zaplanowanej przez miasto i PKP PLK budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie układów komunikacyjnego i torowego.

Udało się i inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego na terenie całego kraju zostanie wybudowanych lub przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Jak zmieni się dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej po przebudowie

Projekt przebudowy – przygotowany za ponad 356 tys. zł przez GPVT Pracownię Architektoniczną z Poznania – przewiduje m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W środku przewidziano m.in. windę osobową, przy głównym wejściu zostanie wybudowana pochylnia, a w budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących

Znajdujące się na elewacji dworca cegły zostaną wyczyszczone i uzupełnione, podobnie jak fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Uzyskany efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.

W parterowej części, obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami kolejowej spółki podpisał już prezydent Marcin Bazylak, który chciałby, aby na dworcu działało m.in. biuro paszportowe oraz biuro obsługi cudzoziemców. Władze miasta zabiegają o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Na dworcu zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system włamania i napadu oraz system detekcji pożaru), dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów) oraz informacji głosowej.

Jak informowały PKP przy okazji ogłoszenia przetargu na przebudowę, w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak: kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie