Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 września 2021

Spore zainteresowanie przebudową dąbrowskiego dworca

Drukuj

Polskie Koleje Państwowe otrzymały siedem ofert przebudowy zabytkowego dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej. Najtańsza opiewa na prawie 15 mln zł, najdroższa na ponad 23,3 mln zł.

Dąbrowski samorząd od wielu lat zabiegał o przebudowę zabytkowego dworca. Prezydentowi Marcinowi Bazylakowi zależało, aby inwestycja towarzyszyła zaplanowanej przez miasto i PKP PLK budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie układów komunikacyjnego i torowego.

Udało się i inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego na terenie całego kraju zostanie wybudowanych lub przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Miasto wynajmie powierzchnie biurowe w przebudowanym budynku

Projekt przebudowy – przygotowany za ponad 356 tys. zł przez GPVT Pracownię Architektoniczną z Poznania – przewiduje m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: w projekcie przewidziano m.in. windę osobową. Przy głównym wejściu zostanie wybudowana pochylnia, w budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących

Znajdująca się elewacji dworca cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Uzyskany efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.

W parterowej części, obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami kolejowej spółki podpisał już prezydent Marcin Bazylak, który chciałby, aby na dworcu działało m.in. biuro paszportowe oraz biuro obsługi cudzoziemców. Władze miasta zabiegają o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na dworcu zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system włamania i napadu oraz system detekcji pożaru), dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów) oraz informacji głosowej.

Jak informowały PKP przy okazji ogłoszenia przetargu na przebudowę, w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak: kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

PKP przeznaczyły na przebudowę dworca ponad 16 mln zł

Na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej PKP zamierzają przeznaczyć 16 383 418,66 zł brutto. W tym tygodniu otwarto oferty zainteresowanych zleceniem firm. W sumie jest ich siedem, cztery złożyły samodzielnie firmy: Budecon z Sosnowca (16 996 690,27 zł brutto), Berger Bau z Wrocławia (14 974 782,21 zł), Dombud z Katowic (22 143 077,12 zł) oraz Cechini z Krynicy-Zdrój (16 349 714,55 zł).

Trzy oferty przygotowała konsorcja złożone z firm: Wodpol z Żywca i PBO Śląsk z Sosnowca (19 320 363,28 zł), Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej i Przedsiębiorstwa Budowlanego Mazur z Jankowic (23 308 745 zł) oraz Murkrak z Węgrzc, Zakładu Remontowo-Budowlanego Murdza z Miechowa i Dynamik z Krakowa (16 728 000 zł).

Jak wynika z dokumentów przetargowych, jedynym kryterium, którym kierować będą się PKP przy wyborze wykonawcy, jest cena. Po podpisaniu umowy wybrana firma będzie miała 455 dni (ok. 15 miesięcy) na przebudowę dworca.

Czytaj więcej

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza

Wiadomości

Miasto nie będzie handlować węglem

Wiadomości

Sposób na dziki. Jak radzić sobie z nimi w mieście