Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 października 2021

PKM Sosnowiec szykuje nowe autobusy na linię nr 808

Drukuj

Spółka, której udziałowcami są Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź i Górnośląsko-Zagłębiowska-Metropolia zamierza kupić 8 autobusów 12-metrowych i tyleż samo pojazdów 18-metrowych.

– W zasadzie zamówienie skierowane jest do Dąbrowy Górniczej, dlatego w tamtejszej zajezdni stacjonować będzie 11 z 16 nowych autobusów – zapowiada Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych w PKM-ie Sosnowiec.

W praktyce oznacza to, że linię nr 808 na wszystkich kursach będą obsługiwać nowe pojazdy, przede wszystkim przegubowe. Poza tym hybrydy zobaczymy także na obsługiwanych przez dąbrowską zajezdnię liniach 16, 800 i 817, a także na linii 35.

– Zależy nam jak najszybszej dostawie, dlatego w przetargu dodatkowo punktowany będzie każdy miesiąc skracający maksymalny termin z 11 miesięcy do pół roku – podkreśla Piotr Drabek.

Nowe pojazdy – hybrydy typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z zewnątrz – w ścisłych centrach miast wykorzystywać będą silniki elektryczne, zaś poza nimi silniki spalinowe.

W wyposażeniu zwracać będzie uwagę inna tapicerka niż w dotychczasowych pojazdach na siedzeniach dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z dziećmi. Zaskoczeniem natomiast nie będzie już barwa autobusówznana choćby z prezentowanych we wrześniu nowych elektryków – biało-czerwony kolor zgodnie z wytycznymi Zarządu Transportu Metropolitalnego zastępuje żółty.

Poza tym najwyższy standard wyposażenia: klimatyzacja, Wi-Fi, ładowarki USB, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru, a także kamery monitoringu obserwujące wnętrza, drogę przed i za oraz bok pojazdów.

Na zakup hybrydowych autobusów PKM Sosnowiec otrzymał prawie 30 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ostatni moment, żeby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Wiadomości

Blizny na Bukowej Górze