Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 września 2019

Park Zielona z tytułem MODERNIZACJA ROKU!

Drukuj

Mamy kolejny powód do dumy!

Park Zielona otrzymał tytuł Modernizacji Roku 2018, a strzemieszycka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie MODERNIZACJA ROKU!

Prezydent Marcin Bazylak odebrał dziś nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie. Modernizacja Roku to prestiżowy konkurs, w którym wzięły udział najlepsze obiekty z całej Polski. To ogromne wyróżnienie i powód do dumy! Podczas uroczystości brylowało Zagłębie Dąbrowskie: tytuł Modernizacji Roku otrzymała również sosnowiecka Mediateka, a wyróżnione zostały obiekty w Czeladzi i Będzinie. Jak podkreślił Marcin Bazylak, to najlepsza promocja naszego regionu na Zamku Królewskim w Warszawie!

And the winner is… Zagłębie‼ Początek „oscarowy”, bo i okazję można porównać do samorządowych Oscarów 🎬 A jaka to okazja? Park Zielona – Dąbrowa Górnicza i MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka z tytułami Modernizacja Roku 2018, a wyróżnienia spośród ponad 500 zgłoszeń z całej Polski otrzymał również Będzin za „Projekt Plaża”, Miasto Czeladź za Park Grabek oraz strzemieszycka filia Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej 🏆🏆🏆 Bez wątpienia to najlepsza promocja naszego regionu na Zamku Królewskim w Warszawie 💪💪💪 #PrezydentBazylak #DąbrowaNaTAK #DziejeSięwDG #MamyPowodyDoDumy

Opublikowany przez Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej Czwartek, 5 września 2019

Park Zielona, najstarszy w Dąbrowie Górniczej, przeszedł prawdziwą metamorfozę.
Modernizacja Parku Zielona prowadzona była w ramach unijnego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy”, którego liderem jest Dąbrowa Górnicza. Jego wartość w części dotyczącej Dąbrowy wyniosła ok. 21 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pozyskanych przez miasto sięgnęło 15 mln zł.

Najważniejsze zmiany w Parku Zielona dokonane podczas modernizacji:

Trzy daty przy tanecznym kręgu: 1936 – rok powstania Parku Zielona, 1957 – rok budowy kręgu, 2018 – rok, w którym Zielona dostał nowe życie. Z parku zniknął asfalt i beton. Alejki zostały wyłożone płytkami i kostką z granitu, leśne ścieżki pokryła jasna nawierzchnia mineralna. Powstała parkowa scena – miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Przybyło obiektów małej architektury – ławek, murków, oryginalnych latarni, pergoli, koszy na śmieci, ogrodowych płotków, stojaków rowerowych, tablic edukacyjnych. Park jeszcze bardziej zazielenił się i rozkwitnął licznymi barwami. Po nasadzeniach pojawiło się więcej roślin kolorowych, drzew oraz krzewów liściastych i iglastych, paproci, bylin, roślin cebulowych, wodnych, przybrzeżnych, bagiennych. W miejscu istniejącego placu zabaw powstał nowy. Połączył zabawę i edukację, jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku i dostosowany dla niepełnosprawnych. Fontanna w centralnym punkcie jest dużo ładniejsza, w upalny dzień daje ochłodę, wieczorem urzeka piękną iluminacją. Obok zagościła strefa „wodnych skoczków” (fontanna z wodą wytryskującą bezpośrednio z chodnika), która przyciąga najmłodszych. Nie zabrakło miejsca dla klimatycznych punktów gastronomicznych.

***

Wyróżniona w konkursie strzemieszycka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej została doceniona za termomodernizację budynku wraz z modernizacją wnętrza i zagospodarowaniem terenu. Dotychczasowa Filia nr 8, zlokalizowana przy ul. Ofiar Katynia 93, przeszła od końca 2016 r. diametralną przemianę. Oddany gruntownej rewitalizacji budynek łączy  tradycyjne funkcje biblioteki z przyjazną przestrzenią publiczną, która sprzyja m.in. spotkaniom i integracji mieszkańców dzielnicy czy twórczej ekspresji. Zielony taras na dachu budynku, nowoczesna sala audiowizualna, pracownie warsztatowe, pomieszczenia dla lokalnych stowarzyszeń, strefa dla najmłodszych czytelników oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych to tylko niektóre z nowości, z których od września 2018 r. mogą korzystać mieszkańcy. Koszt remontu biblioteki w Strzemieszycach
wyniósł 7,4 miliona złotych, w tym dofinansowanie w ramach konkursu rewitalizacyjnego wyniosło 6,6 miliona złotych.

Czytaj więcej

Wiadomości

Zielony przystanek na Mydlicach

Biznes

Kolej chce połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Ruszyły konsultacje

Nieruchomości

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży

Komunikaty

najem i dzierżawa