Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 grudnia 2022

Modelowy Bohomaz. „Warto wyjść ze strefy komfortu”

Drukuj

Rozbudowa istniejącej kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” o miejsce do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej dla dzieci. To propozycja, która zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”.

Finałowa gala konkursu odbyła się 5 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia. W jej trakcie zaprezentowali się autorzy pięciu koncepcji biznesowych, które jury wybrało spośród dwunastu zgłoszeń.

– Obrady były burzliwe. Mamy różne doświadczenia i spojrzenia na inicjatywy biznesowe. Przy ocenie braliśmy pod uwagę m.in. opłacalność przedstawionych pomysłów czy ich odniesienie do podobnych, realizowanych już przedsięwzięć – mówi dr hab. Marcin Lis, prorektor Akademii WSB.

– Zwracaliśmy także uwagę, jak zaproponowane biznesy wpłyną na społeczeństwo, na to, jak przysłużą się mieszkańcom. Są to rzeczy ciekawe, innowacyjne i rozwojowe. W jury znaleźli się przedstawiciele miasta, biznesu i środowiska akademickiego, co dało nam szerokie spojrzenie na prezentowane pomysły – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W ocenie jurorów najlepiej wypadła propozycja Pauliny i Katarzyny Grandy, które w kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” zamierzają utworzyć specjalną przestrzeń do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej.

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie warsztatami z elementami integracji sensorycznej, które czasami organizujemy. Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Wpływ na to miała m.in. pandemia i ograniczenia kontaktów dzieci z rówieśnikami, co rozchwiało ich emocjami. Rodzice mówią nam, że szukają wsparcia w tym zakresie – tłumaczą zwyciężczynie.

– Remont i wyposażenie sali umożliwi organizację cyklicznych zajęć, z których skorzysta większa grupa dzieci. Udział w nich, w zależności od potrzeb, pozwoli na wyciszenie albo pobudzenie, rozwój zmysłów i prawidłowe reagowanie na bodźce – podkreślają Paulina i Katarzyna Granda.

Sala będzie wyposażona m.in. w edukacyjne zabawki o różnych fakturach, poduchy, materace, deski do balansowania czy różnorodne podłoża. Znajdą się w niej elementy o różnych barwach, emitujące światło i dźwięki. Dzięki temu będzie można stymulować zmysł wzroku, słuchu, dotyku czy równowagi.

2022.12.05 DG - PKZ - Gala finałowa konkursu Model Biznesowy dla Dąbrowy Górniczej. Bohomaz laureatem I nagrody. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Na wdrożenie w życie swojej koncepcji, zwyciężczynie otrzymają 15 tys. zł i pakiet dodatkowych nagród.

Drugie miejsce zajęła Agnieszka Piskorz, która w gabinecie fizjoterapeutycznym chce stosować autorską technikę modelowania i odmładzania twarzy Facemodeling Program. Na trzecim miejscu uplasowała się Angelika Paszcza, która zaproponowała stworzenie centrum kształcenia obejmującego zajęcia artystyczne, naukowe, społeczne oraz językowe.

Nagroda publiczności trafiła do Krystiana Zagródki z pracowni PRAZA architekci. Jego pomysł to tworzenie makiet architektonicznych 3D. W finale znalazł się także Paweł Barwiński, którego firma PB CAD świadczy usługi ogrodnicze i sprzątające.

Wszyscy uczestnicy najpierw opisali swoje biznesowe pomysły, skalkulowali koszty związane z ich prowadzeniem, wskazali potencjalnych klientów, przewagi rynkowe czy sposoby promocji. Finaliści na scenie PKZ w ciągu pięciu minut prezentowali swoje pomysły, a następnie przez osiem minut odpowiadali na pytania jury i publiczności.

– Udział w konkursie i finałowa prezentacja to była dla nas spora dawka stresu. Czasami jednak warto wyjść ze swojej strefy komfortu, podjąć wyzwanie i zrobić krok naprzód – podkreślają zwyciężczynie.

Konkurs to propozycja dla tych, którzy mają dobrze przemyślany pomysł na biznes i zaplanowane działania, jak wprowadzić go w życie. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości w mieście. Chodzi w nim o wyłonienie oryginalnego, najbardziej innowacyjnego, spójnego merytorycznie oraz finansowo przedsięwzięcia biznesowego, które będzie realizowane w Dąbrowie Górniczej. Zgłaszać mogli się ci, którzy myślą o rozkręceniu działalności gospodarczej, a także osoby które prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat.

Głównym organizatorem konkursu jest miasto. W jury, któremu przewodniczył Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, zasiadali przedstawiciele środowisk gospodarczych i akademickich, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i instytucji wspierających biznes.

„Model biznesowy dla Dąbrowy” pierwszą odsłonę miał w 2019 r. Zwyciężczynią została Marta Holi, która zaproponowała stworzenie centrum zdrowia i relaksu „Holisfera”. To miejsce, gdzie świadczone są usługi fizjoterapeutyczne, prowadzone zajęcia jogi i relaksacyjne, a także szkolenia dotyczące naturalnych sposobów ochrony zdrowia. W zeszłym roku odbyła się jego druga edycja. Wygrał ją Igor Woźnica, który pod nazwą „Nieźle pogięte” produkuje meble oraz akcesoria dekoracyjne, zgodne z obecnymi trendami w europejskim designie. Kwietniki, stoły, stoliki i konsole wychodzące spod jego ręki sam określa jako loftowe i industrialne.

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych