Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 stycznia 2023

Minął rok. Tak wyglądał w liczbach

Drukuj

Styczeń to popularny czas różnych podsumowań minionego roku. Jak zatem w liczbach wyglądają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej – ile w 2022 r. wzięli ślubów, ile w mieście urodziło się dzieci, ile osób odeszło na zawsze?

Na koniec 2022 r. w Dąbrowie Górniczej zameldowanych było ponad 109 tys. osób. 108 518 na pobyt stały i 1144 na czasowy. Dąbrowianie – jak każdego roku – zawierali małżeństwa, doczekali się narodzin potomstwa, wybierali imiona dla swoich pociech.

Ślubowanie przed urzędnikiem i kapłanem

W zeszłym roku w mieście było 376 ślubów. Przeważały cywilne, na które zdecydowało się 256 par. Najczęściej z drugą połówką wiązano się w sierpniu – 62 razy, najrzadziej w marcu – 8. Sierpień był wyjątkowy, bo wtedy więcej było ślubów wyznaniowych (33) niż cywilnych (29). W pozostałych miesiącach przeważały te drugie.

40 małżeństw zawarto poza salą ślubów w Pałacu Kultury Zagłębia. Dominowały restauracje i sale bankietowe, popularnym miejscem jest też park Zielona.

USC zarejestrował także 37 aktów małżeństwa, tzw. transkrypcji, na podstawie dokumentów z innego kraju. Głównie pochodziły z Ukrainy, ale była także Grecja, Kanada, Wielka Brytania, Meksyk, USA, Niemcy, Austria, Filipiny, Tunezja, Korsyka, Włochy czy Zanzibar.

Nieco więcej dziewczynek

W 2022 r. w Dąbrowie Górniczej na świat przyszło 463 dzieci. Dziewczynki, w liczbie 233, lekko wyprzedziły chłopców. W narodziny obfitował lipiec, kiedy było ich łącznie 56. W tym miesiącu urodziło się 30 dziewczynek i 26 chłopców. Najmniej narodzin zarejestrowano w lutym – 25. Pod względem urodzin poszczególnych płci najlepszy dla dziewczynek był lipiec (30), a dla chłopców lipiec i marzec (po 26). Najniższa „frekwencja” dziewczynek była w lutym (12), a chłopców w kwietniu (11).

Oprócz aktów narodzin dzieci, które przyszły na świat na miejscu, było też 105 transkrypcji – 55 chłopców i 50 dziewczynek m.in. z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Niemiec, Norwegii, Holandii czy Irlandii.

Na czele Zuzia i Nikoś

Wśród imion nadawanych córkom, największą popularnością cieszyła się Zuzanna – wybrano je 16 razy. Na Zofię zdecydowano się 15 razy. Dalej w czołówce znalazła się Lena (9), Alicja (8), Maja i Maria (po 7), a także Julia (6).

Męską listę otwiera Nikodem (13), za nim uplasował się Aleksander (11), później Antoni (9), Jakub i Miłosz (po 8), a także Franciszek i Maksymilian (po 7).  

Odchodzimy

1377 to liczba wydanych aktów zgonu osób, które zmarły w mieście. 726 to mężczyźni, a 651 kobiety. Najwięcej zgonów – 144 – było w styczniu, najmniej – 93 – w czerwcu.

W porównaniu z 2021 r., zmalała liczba zgonów. Wówczas było ich 1550. W 2021 r. było też więcej narodzin(508) i ślubów(397).  Wyższa była również liczba, wynosząca prawie 111 500, osób zameldowanych w mieście.

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak