Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 października 2022

Mamy mają talent. Ich dzieła można oglądać na wystawie

Drukuj

W Domu Kultury „Ząbkowice”, do 8 listopada, można oglądać prace plastyczne wykonane przez uczestniczki projektu „Ząbkowicka kawiarenka mam”. Wystawa ukazuje ich talenty i pasje.

Cykl spotkań pod nazwą „Ząbkowicka kawiarenka mam” realizowany jest przez stowarzyszenie Równe Babki. Uczestniczy w nich 15 mieszkanek dzielnicy. Podczas bezpłatnych zajęć w domu kultury biorą udział m.in. w warsztatach tematycznych, poświęconych plastyce, zdrowemu trybowi życia czy psychologii. Ich dzieci korzystają z zabaw kreatywnych czy ogólnorozwojowych. 

– W ramach projektu odbywały się zajęcia rękodzieła, jednak prace zaprezentowane na wystawie wykonane zostały w wolnym czasie – podkreśla Monika Jochymek-Borończyk ze stowarzyszenia Równe Babki.

– Wiedziałam, że panie samodzielnie próbują coś tworzyć. Uznałam, że warto je w tym wesprzeć i pokazać to światu. Wystawa „Dwa wymiary mamy” to także próba zerwania stereotypowej łatki mamy i pokazanie, że poza obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi można mieć hobby, realizować swoje pasje. To są właśnie te dwa wymiary – jeden codzienny i drugi związany z rozwijaniem zainteresowań, talentów, podejmowaniem różnorodnych aktywności – tłumaczy Monika Jochymek-Borończyk.

Rymowanka i makrama w kształcie piersi

Celem projektu „Ząbkowicka kawiarenka mam” jest integracja i aktywizacja kobiet, ale również pogłębianie świadomości zdrowotnej i propagowanie troszczenia się o siebie.

– Ponieważ październik jest miesiącem przypominającym o profilaktyce raka piersi, na wystawie nie zabrakło także tego akcentu – mówi Monika Jochymek-Borończyk.

Odwiedzający wystawę mogą przeczytać rymowankę na temat znaczenia dbania o zdrowie i regularnego badania się, a także zobaczyć specjalną makramę, czyli ozdobne, ręcznie wiązane i plecione sznurki. Te na ekspozycji ułożone są w kształt symbolizujący piersi.

Prace są dziełem większości kobiet, które biorą udział w projekcie. Te, które uważały, że nie mają na tyle umiejętności, żeby coś stworzyć, zaangażowały się w przygotowanie wystawy.

My naprawdę jesteśmy genialne!

Możliwość wyeksponowania prac mocno podbudowała autorki. Panie nie kryją zadowolenia i dzielą się nim w komentarzach na facebooku.

„Ta wystawa udowadnia, że każda kobieta talent posiada”. „Nasze cudowne prace. Ej babki! My naprawdę jesteśmy genialne! Nie dość że równe, zaradne, fantastyczne to jeszcze mega zdolne”. „No Ty przebiłaś sama siebie. Nie mam talentu, a tu bach obraz. Mówiłam, że masz wewnętrzny talent”. „Dokładnie. A to wszystko dzięki temu projektowi. To on nam pomógł odkryć i otworzyć się”. 

To niektóre z ich wypowiedzi, które pokazują, że to co robią, ma sens. Potwierdzają też, że projekt trafił w ich potrzeby.

Informacje o stowarzyszeniu Równe Babki można znaleźć na ich facebookowym fanpage`u.

„Ząbkowicka kawiarenka mam” jest współfinansowana przez samorząd Dąbrowy Górniczej. W zeszłym roku Równe Babki na zlecenie miasta zrealizowały pilotażowy projekt Supermamacykl spotkań adresowany do 12 zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkanek Ząbkowic i ich dzieci.

16

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza