Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 listopada 2018

Filmowy „Ikar” nad Dąbrową

Drukuj

W poniedziałek i wtorek w Dąbrowie Górniczej realizowane były zdjęcia do kolejnego filmu fabularnego. Tym razem to reżyser Maciej Pieprzyca wraz z ekipą filmową gościł u nas. 12 i 13 listopada na terenie parku Zielona i we wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia pojawili się aktorzy i filmowy pracujący nad filmem „Ikar. Historia Mietka Kosza”, znakomitego reżysera takich obrazów jak „Drzazgi”, „Chce się żyć”, „Jestem mordercą”.

Jak przyznał Marek Pieprzyca Pałac Kultury Zagłębia jest doskonałym miejscem na kręcenie scen do filmy rozgrywającego się w latach 60. i 70. minionego stulecia. – W Polsce mamy bardzo mało takich miejsc, które w całości, bez konieczności modelowania tła, adaptacji mogą pokazać realia właśnie tych czasów. My tu kręcimy różne sceny, z różnych momentów życia naszego bohatera. To wszystko możemy zrobić w obrębie jednego obiektu, co jest dla nas bardzo wielkim ułatwieniem – podkreślił reżyser filmu.

Najnowszy temat, nad którym pracuje wywodzący się z Katowic reżyser to opowieść o Mieczysławie Koszu, legendarnym niewidomym pianiście, który jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych, nagrywał płyty, występował w najlepszych salach koncertowych. Mistrz improwizacji, doskonale znany miłośnikom jazzu jak większość wybitnych walczył z demonami i samotnością.

Jak mówi sam reżyser „Ikar. Historia Mietka Kosza” to opowieść o nietuzinkowym człowieku. Jego życie poznajemy według najważniejszych epizodów z jego biografii. Od chłopaka z biednej rodziny mieszkającej w skąpanej błotem wiosce na Zamojszczyźnie, przez tragedię utraty wzroku w wieku dwunastu lat i związaną z tym traumę. W filmie śledzić będziemy wzloty i upadki kariery, wielki sukces na Jazz Jamboree w 1967 roku i nieradzenie sobie z życiem i nagłą sławą.

Dąbrowa planem filmu Macieja Pieprzycy

Park Hallera oraz Pałac Kultury Zagłębia na dwa dni stały się planem filmowym dla najnowszej produkcji Macieja Pieprzycy.Ikar. Legenda Mietka Kosza. | Pałac Kultury Zagłębia | Kino KADR | Dąbrowa Górnicza – profil oficjalny | Instytucja Filmowa SILESIA FILM

Opublikowany przez Telpol INFO Środa, 14 listopada 2018

Zdjęcia do filmu, którego premiery spodziewać się należy jesienią przyszłego roku powstają w Warszawie, Krakowie oraz Dąbrowie Górniczej. Genialnego muzyka gra Dawid Ogrodnik. W filmie partnerują mu m.in. Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer, który od dawna próbuje przywrócić pamięć o Koszu.
Film ten został wsparty m.in. z funduszy przyznanych przez Śląski Fundusz Filmowy.

***
To nie pierwszy raz, gdy znakomici reżyserzy wybierają nasze miasto do realizacji swoich filmów. Przypomnijmy, w kwietniu gościła u nas Agnieszka Holland. W Pałacu Kultury Zagłębia powstawały zdjęcia do najnowszego filmu pt.„Gareth Jones”. Także w tym roku, w sierpniu Dąbrowa stała się planem filmowym do filmu Władysława Pasikowskiego „Kurier”. Dąbrowę wybrali także reżyserka ukrywająca się pod pseudonimem artystycznym Pablo Maria Tkacz, a w 2009 roku nad Pogorią powstały zdjęcia do filmu fabularnego „Gdyby Ryby Miały Głos” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza.

9

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie