Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 lutego 2018

Kulturalny weekend

Drukuj

Ostatni lutowy weekend będzie różnorodny. Koncert Natalii Przybysz, spotkanie z Lesławem Żurkiem oraz mecz siatkówki, to tylko niektóre propozycje na nadchodzący weekend.

PIĄTEK

Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 12.00.
Klub Malucha
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14.

Pałac Kultury Zagłębia – Agora Duża, godz. 18.00.
Kawa z Gwiazdą – Lesław Żurek
Wiele osób wie, że kawa smakuje najlepiej, gdy pije się ją w doborowym towarzystwie. Pałac Kultury Zagłębia od kilku sezonów stał się specjalistą w dobieraniu najlepszego towarzysza do wspólnego picia kawy, dzięki cyklowi o adekwatnej nazwie Kawa z Gwiazdą, którego ostatnie spotkanie odbyło się w grudniu. Teraz nadchodzi pierwsza w tym roku, długo oczekiwana przez wielu kawa z aktorem – Lesławem Żurkiem.

Lesław Żurek jest znanym i lubianym aktorem zarówno filmowym, serialowym jak i teatralnym. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w 2005 roku. Niejednokrotnie występował na deskach Pałacu Kultury Zagłębia w komediach pokroju Single i Remiksy czy Single po japońsku oraz na wielkim ekranie Kina KADR w takich filmach jak: Mała Moskwa, Hel, Mniejsze Zło oraz Ogród Luizy. Oczywiście wspomniane tytuły to tylko skrawek jego dorobku aktorskiego. Oprócz bezpośredniego wcielania się w rolę podkłada również głos do postaci z gier komputerowych i postaci filmowych, a do najciekawszych można zaliczyć Lamberta w grze Wiedźmin 3, a także Legolasa w dwóch częściach filmu Hobbit.

SOBOTA

Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 10.00.-15.00.
Biblioteka Planszówek
Zapowiada się kolejne ekscytujące przedpołudnie dla fanów gier bez prądu.

 

Hala Widowiskowo-Sportowa, godz. 17.00.
Mecz siatkówki MKS Dąbrowa Górnicza – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Trzymamy kciuki i gorąco dopingujemy dąbrowskie siatkarki

NIEDZIELA

Pogoria III, przy molo godz. 11.00.
Morsowanie
Morsy już na dobre zadomowiły się w dąbrowskim jeziorze. Również w najbliższą niedzielę zapraszamy zimnolubnych na kąpiel. Pozytywne wrażenia gwarantowane!

Dom Kultury w Ząbkowicach godz. 10.30.-11.30.
Niedzielny Poranek Teatralny – Czerwony Kapturek
Jedna z klasycznych bajek Charles’a Perrault’a, która na stałe gości w wyobraźni małego dziecka. Wyprawa Czerwonego Kapturka do chorej Babci staje się okazją do przybliżenia widzom piękna przyrody. Niestety Czerwony Kapturek zapomina jak powinien zachowywać się w lesie, głośno śpiewa, zbacza ze ścieżki i rozrzuca śmieci. Na szczęście po rozmowie z Leśniczym, uświadamia sobie swoje złe zachowanie i przyrzeka poprawę. Wraz ze wszystkimi dziećmi uczy się segregacji śmieci. W przedstawieniu jest także ukazane, jak groźna w skutkach może się okazać rozmowa z nieznajomym oraz jakie nieprzewidziane sytuacje powstają przez kłamstwa i plotki. Przedstawienie jest interaktywne, angażuje widzów do współtworzenia akcji.

Pałac Kultury Zagłębia (Sala Kameralna im. M. Spisaka), godz. 15.30.-16.30.
Malowane smyczkami godz. 15.30. – 16.30.
Zapraszamy na kolejny koncert dla dzieci realizowany w ramach programu edukacyjnego pod nazwą Tajniki muzyki. Do odkrywania muzycznych sekretów zapraszamy rodziców i opiekunów ze swoimi pociechami.

Malowane smyczkami to kameralny koncert dla dzieci, którego głównym tematem będą instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówka, wiolonczela. W ich wykonaniu usłyszymy nie tylko przeboje muzyki klasycznej, ale również utwory z filmów dla dzieci. Będzie można przekonać się, czym różnią się skrzypce od altówki, sprawdzić jak duża jest wiolonczela, ile ma strun i z czego wykonane są smyczki.

Wykonawcy:
Irena Kalinowska-Grohs – skrzypce
Gabriela Kalinowska – skrzypce
Joanna Zub – wiolonczela
Borys Urbanowicz – altówka
Jolanta Schmidt – prowadzenie

Pałac Kultury Zagłębia, godz. 17.00.
Strofy z Piwnicy – Marta Tadla z piosenkami Kofty, Osieckiej i Grechuty
Znakomite utwory autorstwa Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej oraz Marka Grechuty usłyszymy w koncercie pt. Takiej miłości Wam życzę w ramach cyklu Strofy z Piwnicy. Zauroczona wyjątkowością tych piosenek aktorka i pieśniarka Marta Tadla postanowiła je zaśpiewać raz jeszcze we własnej interpretacji. Wybrała kilkanaście najpiękniejszych m.in. W dziką jabłoń cię zaklęłam, Tylko mnie poproś do tańca, Paryskie Tango czy Kochankowie z ulicy Kamiennej, które usłyszymy 25 lutego o godz. 17: 00 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Aktorce towarzyszyć będzie młody i utalentowany muzyk, aranżer Radosław Michalik.

Marta Tadla – aktorka, wokalistka, od kilkunastu lat związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Jest laureatką dwóch Złotych Masek, nagrody im. Leny Starke, nagrody Prezydenta Miasta Gdyni na II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, wyróżnienia za rolę drugoplanową w musicalu Oliver na III Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

Radosław Michalik – absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej w Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Kompozytor i autor tekstów. Od 2011 roku związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Laureat krajowych festiwali nurtu poetyckiego. W 2006 roku otrzymał główną nagrodę na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

CAŁY WEEKEND

Kino Kadr, godz. 17.00.
The Place
Gatunek: thriller, kraj produkcji: Włochy 2017 czas trwania: 105 min
Reżyseria: Paolo Genovese, Obsada: Valerio Mastandrea, Marco Giallini, Alessandro Borghi, Alba Rohrwacher

Prezentowany premierowo na 12. MFF w Rzymie psychologiczny thriller, w którym reżyser Paolo Genovese ponownie, tak jak w swoim poprzednim dziele, rewelacyjnej komedii obyczajowej Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, bierze pod lupę moralność, a także mroczne tajemnice ludzkiej duszy. We Włoszech, od premiery (9 listopada 2017) film zobaczyło ponad 1 milion widzów.

Tajemniczy mężczyzna codziennie siedzi przy tym samym stoliku w tej samej restauracji, rozmawiając z osobami, które przychodzą do niego po nietypową pomoc. Każdy z gości okazuje się czegoś pragnąć, ma marzenie trudne w realizacji, jeśli w ogóle nie niemożliwe. Jednak dla mężczyzny wszystko jest wykonalne. „Możesz to osiągnąć”, powtarza każdemu. Ale warunkiem jest wykonanie specjalnego zadania, dzięki czemu spełni najskrytsze życzenie. Kim właściwie jest ten człowiek i kto wyznacza reguły dziwnej gry przy stoliku?

W filmie powracają aktorzy znani z Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, jak Valerio Mastandrea, Marco Giallini i Alba Rohrwacher, a dołącza do nich m.in. gwiazda mafijnego serialu Suburra, Alessandro Borghi.

Kino Kadr, godz. 19.30.
W ułamku sekundy
Gatunek: thriller, dramat, kraj produkcji: Niemcy/Francja 2017 czas trwania: 106 min
Reżyseria: Fatih Akin Obsada: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Jessica McIntyre

W ułamku sekundy życie bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie. W ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść. „W ułamku sekundy” to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy Głową w mur, Soul Kitchen i Na krawędzi nieba. W roli głównej Diane Kruger (Bękarty wojny, Troja, Kopia mistrza), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało „W ułamku sekundy” Złoty Glob w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„W ułamku sekundy życie Katji” (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

Krytycy filmowi podkreślają precyzję, z jaką została zrealizowana filmowa opowieść. Zgodni są również, co do tego, że emocjonalne napięcie i wiarygodność thriller zawdzięcza kreacji odtwórczyni głównej roli. Gra Diane Kruger budzi podziw. Reżyserskie mistrzostwo, doskonałe aktorstwo i wysoki poziom realizacji (zdjęcia, montaż) złożyło się na film wciągający i niezwykle poruszający.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]

Rekreacja

Weekend w mieście

Rekreacja

Sportowych emocji ciąg dalszy

Strona główna

Wielkie święto folkloru w Dąbrowie Górniczej