Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 grudnia 2022

Kasztankowe Przedszkole z fotowoltaiką na dachu

Drukuj

Zakończyła się modernizacja Przedszkola nr 36 na osiedlu Kasprzaka. Do unowocześnionej i całkowicie odmienionej placówki dzieci wracają 5 grudnia. – To świat z naszych marzeń – mówi o przemianie Kasztankowego Przedszkola dyrektor Ewa Stawicka.

– Zrobimy wszystko od „a” do „z”, by placówka mogła służyć mieszkańcom przez kolejne kilkadziesiąt lat – zapowiadał jeszcze przed rozpoczęciem prac w Kasztankowym Przedszkolu Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Zapowiedzi można już konfrontować z rzeczywistością. Kasztankowe Przedszkole, które siedzibę przy ul. Tysiąclecia 23 dzieli z filią Żłobka Miejskiego, zmieniło się wewnątrz i na zewnątrz. Wypiękniała elewacja, a niefunkcjonalne i charakterystyczne jednocześnie tarasy od strony kortów tenisowych zostały zabudowane. Dodatkowa przestrzeń została wykorzystana na dwie toalety, gabinet logopedy i pomieszczenia administracyjne. Nowy jest także dojazd do placówki, pomyślano także o miejscu do zawracania dla straży pożarnej.

2022.12.02 DG - Gołonóg. Wyremontowane przedszkole nr 36 za chwilę przyjmie w swoje progi dzieci. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– W budynku zastosowano odnawialne źródła energii: z zewnątrz można zauważyć panele fotowoltaiczne na dachu, a do ogrzewania przedszkola wykorzystywane będą pompy ciepła – podkreśla wiceprezydent Damian Rutkowski.

Warto też wspomnieć o zagospodarowaniu wód deszczowych, które teraz będą rozprowadzane po przestrzeni wokół przedszkola. Miasto pamiętało też o jerzykach, dla których budki zostały zamontowane pod dachem.

2022.12.02 DG - Gołonóg. Wyremontowane przedszkole nr 36 za chwilę przyjmie w swoje progi dzieci. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Dla Ewy Stawickiej, dyrektor Przedszkola nr 36, ważne jest, że dzięki termomodernizacji – zgodnie z życzeniami nauczycieli i rodziców – budynek zyskał nie tylko na estetyce, ale i na funkcjonalności. Każde pomieszczenie ma dostęp do nowoczesnej toalety, a każda sala na parterze zyskała wyjście na zewnątrz. Co ważne, ze względów na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, po modernizacji żłobek przeprowadził się z piętra na parter.

– To świat z naszych marzeń – podsumowuje krótko efekt modernizacji Ewa Stawicka.

W zakresie wartych 6,7 mln zł prac były także m.in.: wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, modernizacja systemu wentylacji oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej. Dzięki nim budynek zostanie dostosowany do przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.

2022.12.02 DG - Gołonóg. Wyremontowane przedszkole nr 36 za chwilę przyjmie w swoje progi dzieci. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Standardowo przy tego typu pracach zmodernizowano także zaplecze kuchenne, a przy wejściu do żłobka powstała pochylnia. Osobne wejście ma teraz nie tylko przedszkole, ale i kuchnia.

Przedszkole nr 32 czekają wielkie zmiany

Dzieci z Przedszkola nr 36 na powrót do swojej placówki oczekiwały w Przedszkolu nr 32 na sąsiednim Manhattan. Gdy w poniedziałek 5 grudnia wrócą do siebie, można będzie rozpoczynać modernizację i tej drugiej placówki.

– Cieszy nas wiele rzeczy, które zyskamy dzięki modernizacji: sala do rekreacji oraz pomieszczenia do dodatkowych zajęć specjalistycznych, a także taras, który dzięki gruntownemu remontowi stanie się dodatkową przestrzenią do zajęć – mówi Olga Pytloch, dyrektor Przedszkola nr 32.

W trakcie prac znacznie powiększy się także główna szatnia, co przy 250 dzieciach, które na co dzień korzystają z 10-oddziałowego przedszkola, ma niebagatelne znaczenie.

Zwyczajowo już, jak przy wszystkich wcześniejszych modernizacjach przedszkoli, wszystkie sale zyskają własne łazienki i toalety, a placówka zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Projekt przewiduje także przebudowę dróg dojazdowych, wykonanie nowych alejek na placu zabaw, a także nasadzenia zieleni.

Prawie 11 mln zł na termomodernizację przedszkoli

Na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej Dąbrowa Górnicza pozyskała prawie 11 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu wsparciu w latach 2020-2022 zmodernizowano osiem przedszkoli ( nr 1, 4, 9, 14, 20, 29, 36 i 39).

Dziewiątą i ostatnią placówką, która przejdzie gruntowną modernizację przy udziale unijnego dofinansowania, będzie wspomniane Przedszkole nr 32.

Warto podkreślić, że przy okazji termomodernizacji miasto znacznie zwiększa zakres prac, finansując dodatkowe zadania. W efekcie na prace w ośmiu wymienionych placówkach wydano już ponad 44 mln zł brutto. Ta kwota wrośnie jeszcze o prawie 11 mln na inwestycję w Przedszkolu nr 32.

Niezależnie od wymienionych powyżej inwestycji, miasto pozyskało ponad 16 mln zł dofinansowania na modernizację Zespołu Szkół nr 4. Przy okazji rozpoczętych we wrześniu prac zyska więc także Przedszkole nr 3, które jest częścią kompleksu na Łęknicach.

Modernizacja przedszkoli nie tylko z unijnym wsparciem

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w całości z budżetu miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w nowej odsłonie działa od września 2021 roku. Na tę inwestycję miasto przeznaczyło ponad 16 mln zł brutto.

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych