Dostępne skróty klawiszowe:
Motywem przewodnim tegorocznej Industriady są Skarby Ziemi. No cóż, w Dąbrowie Górniczej mieście, które wyrosło na zagospodarowaniu skarbów ziemi, motyw ten jest szczególnie wdzięczny i daje szerokie twórcze możliwości.
Gdyby zapytać przypadkowego mieszkańca Dąbrowy Górniczej o lokalne skarby ziemi, to z pewnością pojawiłoby się słowo węgiel. Przysłowiowe „czarne złoto” zalega tu w formie pokładów, których ilość przekracza imponującą liczbę 30. Wiele z tych pokładów wychodzi bezpośrednio na powierzchnię, a więc węgiel był tu wyjątkowo łatwo dostępny.
Jednak w samym centrum miasta zlokalizowany był największy skarb, to wychodnia najgrubszego w Europie pokładu węgla kamiennego. Pokład Reden osiągał tu grubość około 20 m, maksymalnie dochodząc do 24 m. Większość węgla z tego pokładu została wybrana w ciągu blisko 200 lat działalności dąbrowskiego górnictwa, ale niewielkie fragmenty pokładu jeszcze zostały pod ziemią.
Pozostały także skarby geologiczne w tym fascynujące odciski flory karbońskiej, które podziwiać można na ekspozycji w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.
Na północ od centrum Dąbrowy Górniczej podmokłe łąki i nieużytki kryły jeszcze jeden skarb ziemi, to ogromne masy piachu. Piasek ten wydobywano przez blisko 100 lat na potrzeby górnictwa węglowego, które stosowało go w formie podsadzki hydraulicznej, tzw. zamułki do wypełniania pustek po wybraniu węgla. Dzięki tej intensywnej działalności mamy dziś inny spektakularny skarb: zbiorniki wodne Pogorie, ostoje przyrody i miejsce aktywności mieszkańców. Pozostałością po wydobyciu piachu są także skarby paleontologiczne, głównie kości mamutów, których imponującą ilość można oglądać w naszym muzeum.
Historia wydobycia skarbów ziemi jest jednak tu znacznie starsza, bo już od około 1000 lat w rejonie Trzebiesławic, Ząbkowic czy Strzemieszyc wydobywano i przetapiano kruszce ołowiu i srebra, a w XIX w. pozyskiwano galmany, czyli rudę cynku. Po dawnej działalności zostały tzw. warpie, a w naszym muzeum liczne, często spektakularne znaleziska archeologiczne, jak np. srebrne monety ze „Skarbu Hutnika”, czy ostatnio odkopane bochny ołowiu.
Na terenie Dąbrowy Górniczej pozyskiwano także surowce budowlane, niezbędne dla dynamicznie rozwijającego się miasta. Oprócz piasku wydobywano wapienie, z których wypalano wapno, dolomity jako kamień budowlany i surowiec hutniczy, a także gliny, z których w licznych cegielniach wypalano cegłę. Wapienniki wypalające wapno były kiedyś zauważalnym elementem krajobrazu miasta, a zatem specjalnie na potrzeby Industriady zaprezentujemy w Muzeum obrazy, artystyczne pejzaże z wapiennikami w roli głównej.
Dziś w Dąbrowie Górniczej największym skarbem ziemi są uzyskiwane głównie w dzielnicy Ujejsce z poziomów skał węglanowych triasu wody, które stanowią obecnie główne źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców. Natomiast jednym z symboli miasta jest Huta Katowice, w której przetwarzane są skarby ziemi, rudy żelaza na produkty stalowe. Firma ArcellorMitall Poland, do której należy między innymi Huta Katowice, od lat wspiera i aktywnie uczestniczy w naszych działaniach i również w tegorocznej Industriadzie możemy liczyć na ich wsparcie.
W ramach Industriady zaplanowaliśmy między innymi opowieści o dąbrowskich skarbach ziemi i ludziach je pozyskujących prowadzone przez specjalistów Muzeum w oparciu o rozbudowane ekspozycje tematyczne, a także górniczo-archeologiczne wycieczki na Bukową Górę. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, w tym warsztatów plastycznych.
Zbigniew Mirkowski