Dostępne skróty klawiszowe:
– Wkrótce ta poprzemysłowa przestrzeń zyska drugie życie. Miejsce maszyn zajmą lokale usługowe i handlowe, dzięki którym uda się przyciągnąć mieszkańców do zrewitalizowanego dzięki środkom unijnym obiektu. Województwo śląskie się zmienia, ta transformacja ma na celu zachowanie charakteru takich miejsc, ale jednocześnie nadanie im nowych funkcji. Gratuluję świetnego projektu i wierzę, że Fabryka Pełna Życia będzie tym życiem tętnić każdego dnia – mówił obecny na inauguracji marszałek Wojciech Saługa.
Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia, podkreślał, że miastu zależy nam na tym, by w nowym miejscu zostało jak najwięcej klimatu dawnego Defum. – To wyzwanie, bo stan budynków nie jest najlepszy. Po zakończeniu dwóch etapów, na które pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 100 mln zł, pozostanie nam trzeci etap z dobudową kolejnych budynków, które wszystko zepną w całość.
Pozyskane środki, wraz z wkładem własnym, który zapewnia miasto, pozwolą na realizację wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum Dąbrowy Górniczej oraz rewitalizację 3 kolejnych zabytkowych hal. Pierwszy etap zrealizuje firma Strabag, która przejęła już plac budowy i prace rozpocznie w drugiej połowie lutego. Zgodnie z umową, pierwsze zrewitalizowane obiekty w miejscu dawnej fabryki Defum zostaną oddane do użytku już z początkiem 2027.
Przetarg na wykonawcę zainaugurowanego 6 lutego drugiego etapu, Fabryka Pełna Życia planuje ogłosić do końca marca.
– Cieszę się, że udaje nam się pozyskiwać pieniądze na tę inwestycję z różnych źródeł. W mieście jest wiele potrzeb, wyzwań, z którymi musimy mierzyć się na co dzień, jak remonty przedszkoli, szkół, budowy dróg czy budynków komunalnych. Dlatego nowe centrum powstaje przy współpracy z różnymi partnerami, powołaliśmy do tego zadania spółkę, której zadaniem jest realizacja tego przedsięwzięcia i wypełnianie życiem tych poprzemysłowych przestrzeni – mówił prezydent Marcin Bazylak.
Najciekawszą realizację drugiego etapu będzie hala „Ząbkowice” o przeznaczeniu gastronomiczno-targowo-usługowym. Zgodnie z zamierzeniem projektowym – pochodząca z początków XX wieku, dawna hala montażu i obróbki mechanicznej fabryki obrabiarek – aranżacją będzie nawiązywać do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Znajdzie się w niej także ekspozycja prezentująca dokonania ząbkowickiej huty.
Od strony zachodniej hala „Ząbkowice” zostanie połączona z pasażem usługowo-handlowym, w którym znajdzie się przestrzeń muzealna poświęcona historii przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim i Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Defum”. Zachodnią pierzeję nowego rynku zamknie zrewitalizowany budynek dawnej kotłowni, zaadoptowany na obiekt usługowo-handlowy.
Podobnie, jak w pierwszym etapie, projekt wyróżnia zieleń, zastosowanie nowoczesnych proekologicznych rozwiązań oraz szacunek dla tożsamości miejsca i przemysłowej historii Dąbrowy Górniczej. Znajdą się tu m.in: