Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 lipca 2022

Drogowcy ułożą na ulicy Letniej ostatnią warstwę asfaltu

Drukuj

Na ulicy Letniej od piątku (22 lipca) układana będzie ostatnia warstwa asfaltu. Z tego powodu do poniedziałku (25 lipca) droga będzie nieprzejezdna.

Przebudowana na długości 2 km ulica Letnia została otwarta 1 lipca. Na nowej jezdni brakuje jednak jeszcze ostatniej warstwy ścieralnej. Dlatego drogowcy zapowiadali, że planują jeszcze w lipcu zamknięcie drogi na czas  układania wspomnianej warstwy.

– Warstwa ścieralna układana będzie nie połówkowo, ale jednocześnie na całej szerokości jezdni, stąd konieczność zamknięcia ulicy dla ruchu – wyjaśnia Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych. Wyjątkiem będą mieszkańcy ulicy Letniej, którzy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami przy dojeździe do posesji.

Na objazd – ulicami Szkolną, Dębową, Podleśną, Podłosie, Bory i Robotniczą – zostaną skierowane w piątek autobusy linii nr 79. To oznacza, że na cztery dni z obsługi wyłączone zostaną przystanki Korzeniec Park Zielona Basen, Korzeniec Kopalnia Piasku nż i Marianki Letnia nż. W rejonie parkingu przy Pogorii IV uruchomiony zostanie przystanek tymczasowy. Na stałą trasę autobusy powrócą we wtorek.

Rozściełacze asfaltu pracę rozpoczną w piątek. Niewykluczone, że drogowcy z ułożeniem warstwy ścieralnej uporają się już w weekend. Na wszelki wypadek na dokończenie prac zarezerwowali sobie także poniedziałek.

W trzech miejscach powstaną jeszcze progi zwalniające

Po ułożeniu warstwy ścieralnej na Letniej będą trwały jeszcze prace wykończeniowe, m.in. brukowanie wyjazdów z posesji. Dodatkowo w trzech miejscach – na początku, w środku i na końcu prostego odcinka drogi – zostaną wylane, a potem wybrukowane progi zwalniające, podobne do tych, które istnieją już na Letniej w parku Zielona.

– Te wyniesione progi to efekt wcześniejszych rozmów z mieszkańcami, którzy obawiali się, że po przebudowie Letnia będzie zachęcała do zbyt szybkiej jazdy. Progi uspokoją więc ruch – przypomina wiceprezydent Damian Rutkowski.

Wodociąg był w złym stanie, a gazociąg wymagał przełożenia

Przebudowa Letniej rozpoczęła się 30 września i planowana była na 7 miesięcy. Już na początku prac okazało się, że przygotowany wcześniej harmonogram będzie wymagał korekty. Po odkryciu wodociągu okazało się, że w części ulicy jest on w złym stanie technicznym. – Dodatkowo głębokość posadowienia przyłączy jest niewystarczająca i wymaga przebudowy. Bez tego istniałoby ryzyko zamarzania wody – wyjaśniał w trakcie prac Krzysztof Serafiński.

Równie płytko posadowiony był gazociąg, który na 500-metrowym odcinku został wyprowadzony spod jezdni na pobocze. Z tego powodu przebudowa Letniej kończy się teraz, a nie kwietniu, jak wcześniej planowano.

Zlecona firmie Drogomex inwestycja o wartości 4,66 mln zł to kontynuacja prac z 2018 roku, gdy ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich za 4,1 mln zł zmodernizowała Eurovia.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza