Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
30 czerwca 2022

Kończy się przebudowa ulicy Letniej

Drukuj

W piątek prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica zostanie otwarta dla ruchu, a w sobotę na stałą trasę powróci linia autobusowa nr 79.

Dwupasmowa jezdnia o szerokości 6 m i szeroki na 3 m ciąg pieszo-rowerowy. Tak po kilkumiesięcznych pracach wygląda ulica Letnia na długości 2 km – od parkingu przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych na Zielonej do parkingu przy Pogorii IV.

Poza ciągiem pieszo-rowerowym, nową podbudową i nawierzchnią ulica Letnia zyskała także odwodnienie w postaci rowów. Charakterystyczne wybrzuszenia – efekt wcześniejszego braku odwodnienia – dziś to już tylko wspomnienie.

W trzech miejscach powstaną jeszcze progi zwalniające

Na taką ulicę wjadą w piątek 1 lipca już nie tylko mieszkańcy, ale wszyscy kierowcy jadący w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych. W sobotę 2 lipca na Letnią powróci natomiast linia autobusowa nr 79, która w czasie przebudowy kursowała objazdem. Natomiast końcowym i początkowym przystankiem linii autobusowej nr 716 już na stałe pozostanie przystanku Korzeniec Rondo.

– Na całej długości ulicy Letniej brakuje jeszcze tylko ostatniej warstwy ścieralnej. Wykonawca planujemy ułożenie jej za jednym razem na całej szerokości drogi. Z tego powodu w lipcu Letnia na dzień lub dwa zostanie jeszcze wyłączona z ruchu – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów.

Przez najbliższe dni na Letniej będą trwały jeszcze prace wykończeniowe. W tym czasie w trzech miejscach – na początku, w środku i na końcu prostego odcinka drogi – zostaną ułożone progi zwalniające, podobne do tych, które istnieją już na Letniej w parku Zielona.

– Te wyniesione progi to efekt wcześniejszych rozmów z mieszkańcami, którzy obawiali się, że po przebudowie Letnia będzie zachęcała do zbyt szybkiej jazdy. Progi uspokoją więc ruch – przypomina wiceprezydent Damian Rutkowski.

Wodociąg był w złym stanie, a gazociąg wymagał przełożenia

Przebudowa Letniej rozpoczęła się 30 września i planowana były na 7 miesięcy. Już na początku prac okazało się, że przygotowany wcześniej harmonogram będzie wymagał korekty. Po odkryciu okazało się, że wodociąg w części ulicy jest w złym stanie technicznym. – Dodatkowo głębokość posadowienia przyłączy jest niewystarczająca i wymaga przebudowy. Bez tego istniałoby ryzyko zamarzania wody – wyjaśniał w trakcie prac Krzysztof Serafiński.

Równie płytko posadowiony był gazociąg, który na 500-metrowym odcinku został wyprowadzony spod jezdni na pobocze. Z tego powodu przebudowa Letniej kończy się w lipcu, a nie kwietniu, jak planowano.

Zlecona firmie Drogomex inwestycja o wartości 4,66 mln zł to kontynuacja prac z 2018 roku, gdy ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich za 4,1 mln zł zmodernizowała Eurovia.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z Treflem w TV

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

Uczniowie podstawówek mogą napisać „List do św. Mikołaja”