Dostępne skróty klawiszowe:
Depresja może dotknąć każdego. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia, a objawy mogą przybierać różne formy. Może to być obniżony nastrój, utrata zainteresowań, problemy ze snem, brak energii czy trudności w koncentracji. Ważne, aby tych sygnałów, które wysyła nasz organizm nie lekceważyć.
Według badań aż ponad 8 milionów Polaków – czyli co czwarta osoba – przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zaburzeń psychicznych. Problemy takie jak depresja i lęki dotykają nas częściej niż kiedykolwiek, a mimo to osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy, obawiają się stygmatyzacji.
Dlatego w Dniu Walki z Depresją powinniśmy mówić o tym głośno, że depresja nie jest chwilowym smutkiem, lecz poważnym zaburzeniem wymagającym wsparcia i leczenia. Warto po tę pomoc sięgać.
Jak więc rozpoznać depresję? Jeśli obserwujesz u siebie chociaż część tych symptomów, udaj się po pomoc do specjalisty:
W Polsce dostępne są bezpłatne linie wsparcia, poradnie zdrowia psychicznego oraz organizacje oferujące pomoc psychologiczną, wśród nich:
Na terenie Dąbrowy Górniczej działają placówki udzielające bezpłatnej pomocy dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego. Są to:
Już wkrótce możliwość dodatkowego, bezpłatnego wsparcia psychologicznego otrzyma dąbrowska młodzież w ramach projektu realizowanego w V edycji Budżetu Obywatelskiego. Niebawem ruszy bowiem projekt „Dąbrowska Przystań – bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży”, z którego skorzystać będą mogli najmłodsi dąbrowianie w wieku od 10 do 20 roku życia, którzy potrzebują wsparcia w kryzysie.
Zobacz także Kiedy smutek jest chorobą