Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 maja 2022

Bieganie i tory przeszkód to ich codzienność! Poznajcie grupę HDR Wataha Dąbrowa Górnicza

Drukuj

HDR Wataha Dąbrowa Górnicza to grupa ludzi, którzy lubią aktywnie spędzać czas ze swoimi psami. Spacery, bieganie, aportowanie, tory przeszkód i inne formy aktywności to ich codzienność. Razem spotykają się i trenują do zawodów Hard Dog Race Base, które w tym roku w Dąbrowie Górniczej odbędą się 14 maja na Pogorii III.

Członków Watahy – Annę Śliwę i Wojtka Latosa – zapytaliśmy o to, skąd pomysł na stworzenie takiej grupy, jak trenują ze swoimi psami i czy każdy może wziąć udział w zawodach Hard Dog Race!

Skąd pomysł na wzięcie udziału w Hard Dog Race? Jak zaczęła się Wasza przygoda z tymi zawodami?

Wszystko zaczęło się w 2017 roku na pierwszych zawodach Hard Dog Race w Dąbrowie Górniczej. Były to dosłownie najbardziej „hard” zawody ze wszystkich dotychczasowych edycji – pogoda potrafi wiele zdziałać… Po tych pierwszych zawodach kilka osób, które wzięło w nich udział, postanowiło zorganizować wspólny trening biegowy z psami. Powstało wydarzenie na Facebook’u i tak zaczęła się historia naszej grupy i pierwszy start drużynowy w 2018 roku w Zawiesiuchach pod Warszawą, który zakończył się na podium, co nas bardzo zmobilizowało. Tak naprawdę od tego momentu każdy nasz start w zawodach HDR kończył się na podium. Jako drużyna wzięliśmy udział w wielu takich wydarzeniach, zarówno w naszym kraju, jak za granicą (w Czechach, na Węgrzech). Oprócz tego bierzemy udział w wielu innych zawodach biegowych i dogtrekkingach. Ciężko powiedzieć, ile nasza dąbrowska drużyna liczy członków, bo tak naprawdę mamy również wielu przyjaciół z innych miast.

Jak zacząć trenować z psem? Czy każdy pies może trenować?

Nie znamy dokładnego przepisu na to, jak zacząć trenować z psem, bo jesteśmy amatorami. Na pewno liczą się dobre chęci i wspólna mobilizacja. Uważamy, że każdy psiak może trenować – w naszej watasze można znaleźć psiaka małego, dużego, młodego i starszego, rasowego i tego mniej rasowego. Musimy zwracać uwagę na stan zdrowia i to jak pies zachowuje się na treningach. Patrzeć, czy dalej sprawia mu to frajdę, dlatego często nasze treningi odbywają się w atrakcyjnym terenie, a bieg kończy się kąpielą w Pogorii.

Co jest najlepszego we wspólnych treningach z psem?

Najlepsze z treningów i ogólnie całej zabawy z biegania jest to, jak piękna dzięki temu zbudowała się więź sportowa z naszymi psiakami, jak one wiele dają z siebie, jak okazują swoje emocje i charakter na zawodach. Często z psa kanapowego zamieniają się w prawdziwego wojownika! Cały czas pracujemy ciężko na sukces. Oprócz wylanego potu na treningach, ogromną przyjemność sprawia to, że udało nam się stworzyć ekipę pozytywnie zakręconych ludzi i psiaków, którzy potrafią ze sobą współgrać i wspierać się w każdej sytuacji życiowej. To nie tylko udział w zawodach, ale wiele różnych wydarzeń, wyjazdów i wyjść sprawia, że ta ekipa jest tak mocna. Bycie częścią takiej grupy daje wiele możliwości. To niesamowite przeżycia, wyjazdy, zwiedzanie ciekawych miejsc i poznawanie wielu fajnych ludzi, którzy na starcie może i są konkurentami, ale na mecie to dobrzy koledzy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych treningach – grupa jest otwarta i zaprasza wszystkie chętne pieski i ich właścicieli… O ile nie gryzą :).

Zobacz: profil HDR Wataha Dąbrowa Górnicza na FB.

Hard Dog Race jest biegiem z przeszkodami, który Ty i twój pies musicie wspólnie ukończyć. Trasa biegu to 6 km i 16 przeszkód, które trzeba pokonać razem z czworonożnym przyjacielem. W trakcie HDR nie tylko będziesz konkurować z czasem. Będziesz musiał pokonać trudne przeszkody, upór psa, a nawet siebie. Będziesz zmęczony i pokryty błotem aż po uszy. Ale na końcu, kiedy przekroczysz linię mety, poczujesz się szczęśliwy i dumny – dumny z siebie i swojego psa: twardego duetu. Sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo!

Hard Dog Race Base to jeden z kilku biegów, które odbywają się w maju w Dąbrowie Górniczej. Spotkajmy się na biegowo! Zobacz harmonogram biegowych wydarzeń [kliknij].

Czytaj więcej

Biznes

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Fabryce. Można przyjść i porozmawiać

Strona główna

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza