Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.

Urząd Miejski – co robimy

Drukuj

Urząd dostępny dla każdego 

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zarządzany jest przez Prezydenta Miasta, Marcina Bazylaka. Prezydent ma swoich trzech zastępców, którzy zarządzają poszczególnymi wydziałami.

W dąbrowskim urzędzie otrzymasz nowy lub pierwszy dowód osobisty, wyrobisz prawo jazdy, zarejestrujesz samochód, zgłosisz narodziny dziecka, dokonasz zmiany nazwiska, dowiesz się, jak gospodarować odpadami. To tutaj załatwisz sprawy związane z wojskiem, podatkami, ewidencją gruntów i budynków, otrzymasz pozwolenie na budowę domu oraz wiele innych. Pracownicy urzędu wykonują swe zadania związane z remontami, inwestycjami miejskimi, wspierają przedsiębiorców.

W budynku przy ulicy Granicznej znajduje się większość wydziałów. Jedynie Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej ma swą siedzibę przy ulicy Sienkiewicza 6A.

W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbywają spotkania radnych tzw. sesje Rady Miejskiej, gdzie podejmowane są najważniejsze uchwały dotyczące miasta. Aby dostać się do sali sesyjnej na I piętrze osoby na wózkach mogą skorzystać z dostosowanej windy. Sesje Rady Miejskiej można też oglądać poprzez kanał na youtube.

 

Załatwianie spraw urzędowych 

Większość spraw urzędowych można załatwić na parterze, gdzie swoje stanowiska mają poszczególne wydziały.
Urząd Miejski czynny jest w poniedziałki, wtorki i środy od 7.30 do 15.30, w czwartki od 7.30 do 18.00 a w piątki od 7.30 do 13.00.
Sprawy w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej można załatwić osobiście, bądź skontaktować się z pracownikami Urzędu poprzez napisanie widomości i wysłanie jej na adres e-mail um@dg.pl , można też zadzwonić pod numer 32 295 67 00, napisać pismo i wysłać je pocztą na adres ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, bądź przywieźć pismo do Urzędu i złożyć je w Biurze Podawczym.

 

Tłumacz migowy 

Osoby głuche i słabosłyszące w godzinach urzędowania mogą załatwić sprawę urzędową korzystając ze wsparcia tłumacza języka migowego, pracownika Urzędu Miejskiego. Zaleca się zgłoszenie takiej potrzeby przed planowaną wizytą za pośrednictwem asystenta, bądź mailowo mwegrzynowicz@dg.pl  Można też wysłać takie zgłoszenie mailowo w formie nagranego filmu w PJM.

 

Dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. 

Do wejścia głównego prowadzi podjazd, drzwi rozsuwają się automatycznie. Korytarze w budynku są przestronne, dwie windy wyposażone są w przyciski z alfabetem Braill’a, schody na klatkach schodowych wyposażone są w poręcze.  W holu głównym w Biurze Obsługi Klienta (parter pomiędzy stanowiskiem: 18 a 20) znajduje się obniżona lada dla osób na wózkach inwalidzkich lub o niskim wzroście.

Na każdym piętrze znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu przed budynkiem Urzędu jest kilka miejsc przeznaczonych dla osób posiadających Kartę Parkingową, uprawniającą do pozostawienia samochodu na tzw. kopercie. Do budynku można wejść z psem asystującym.

 

Jak dojechać komunikacją miejską 

Do Urzędu można dojechać autobusem linii 690 – przystanek Dąbrowa Górnicza Urząd Miasta. Autobus zatrzymuje się tuż przy gmachu urzędu. Około 500 m od budynku znajduje się drugi przystanek – Gołonóg Damel, na którym zatrzymuje się trzynaście linii autobusowych.  Między innymi linia 18, 116, 605, 606, 637, 807, 811, 831. Do urzędu można też dojechać tramwajem linii 21 lub 22.

 

Nadal będziemy odpowiadać na bieżące potrzeby, likwidując bariery, czyniąc dąbrowski Urząd Miejski dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

 

Zobacz film Urząd dostępny dla każdego