Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 listopada 2021

Żywioły Patrycji – taekwondo i kickboxing

Drukuj

Dąbrowianka Patrycja Krzysztań została mistrzynią Polski w Taekwondo w technikach specjalnych. Zawody odbyły się 2-3 października w Hali Arena w Będzinie. Wcześniej, w czerwcu br., dziewczynka zdobyła złoty medal w Pucharze Polski w Kickboxingu Kadetów Młodszych. Ostatnio, uczestnicząc w Katowicach w I Otwartych Mistrzostwach Śląska w Kickboxingu, zdobyła trzy medale w trzech konkurencjach: dwa srebrne i jeden brązowy.

Patrycja jest wychowanką Klubu Sportowego Mistral. Trenuje pod okiem Krzysztofa Wiśniewskiego, dwukrotnego mistrza świata w Taekwondo (czarne pasy).

– Patrycja to bardzo systematyczna, pracowita dziewczynka, ma serce do walki. W ciągu ponad trzech lat, odkąd chodzi na nasze zajęcia, opuściła je może dwa razy. Gdy dalej będzie tak ćwiczyć, może w przyszłości odnosić duże sukcesy – mówi Krzysztof Wiśniewski.

– Jesteśmy dumni, gdy nasi wychowankowie zdobywają medale, tytuły, przyzwyczajamy ich do rywalizacji, ale wiemy też, że nie możemy za wcześnie rzucać ich na głęboką wodę, nawet, gdy są przy-gotowani i mają predyspozycje fizyczne. W sporcie ważna jest też psychika dziecka, bardzo delikatna. Ono musi być gotowe mentalnie do rywalizacji, inaczej się spali i nie będzie chciało chodzić na zajęcia. Nie należy dzieciaków przeciążać, bo uprawianie sportu powinno dawać przyjemność i satysfakcję – podkreśla trener.

Nauka i sport

Patrycja na co dzień jest uczennicą VI klasy Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej. Najbardziej lubi wychowanie fizyczne, muzykę i matematykę. Jeździ konno. Jest dobrą uczennicą. Wcześniej uczęszczała jeszcze na plastykę i kaligrafię, ale było to dla niej spore obciążenie. Teraz najważniejsze są taekwondo i kickboxing.

Patrycja ma zielony pas i dwie belki, po zdobyciu trzeciej dostanie niebieski pas. Trenuje trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Jej idolem i wzorcem jest trener Krzysztof Wiśniewski.

– Sporty walki mi się podobają, dobrze się w nich czuję, sprawiają mi dużą radość i frajdę. Na treningach jest bardzo fajnie, ciekawie. Aby się przygotować na zajęcia, trenuję także w domu. Lubię się też uczyć. Lekcje odrabiam na świetlicy po lekcjach albo w domu przed treningiem, po nim nie dałabym rady, jestem zmęczona, jest już późno. Czy będę sportowcem? Nie wiem, cieszę się, gdy wygrywam, gdy uczę się nowych umiejętności, na razie jednak chciałabym zostać fryzjerką, wydaje mi się, że to fajna praca – mówi nasza mistrzyni.

Uprawianie taekwondo czy kickboxingu wykształca pewność siebie, wpływa na poprawę masy ciała, masy kostnej, kondycji, uczy pewnych zasad: odpowiedzialności za siebie i współćwiczących, uczy wygrywać, ale też przegrywać. To bardzo ważne dla Patrycji i jej opiekunów, bo dziewczynka od lutego 2018 roku wychowuje się w rodzinie zastępczej, którą tworzą Ilona i Tomasz Bargiełowie.

Dom

Państwo Bargiełowie opiekują się i wychowują trójkę dzieci, zapewniają im stabilną i bezpieczną rodzinę. Obok Patrycji tworzą ją: Zosia Jaworska, autorka książki „Życie Żanety”, o której pisaliśmy w marcowym numerze PD oraz jej siostra Zuzia, uzdolniona językowo, bardzo dobra uczennica IV klasy szkoły podstawowej. Opiekunowie nieustannie wspierają rozwój talentów i pasji dziewczynek, zapewniają im udział w zajęciach pozaszkolnych i kołach zainteresowań. Ich dzień dopasowany jest do zajęć swoich podopiecznych. Na szczęście mają takie zawody, że są dyspozycyjni i mogą sami regulować swój czas pracy.

– Patrycja znalazła u nas dom, swoje miejsce, czuje się tutaj bezpiecznie, realizuje swoje zainteresowania. Przez te prawie cztery lata bardzo się zmieniła – stała się otwartą, radosną dziewczynką. Zauważyliśmy z żoną, że jest szybka, gibka, sprawna – dlatego szukaliśmy dla niej sportu, w którym mogłaby się realizować. Wybraliśmy taekwondo i kickboxing, wybór w ciemno stał się strzałem w dziesiątkę. Treningi jej się podobają, uczęszcza na nie z chęcią. Patrycja to uczynna dziewczynka, zaprzyjaźniła się ze swoimi „siostrami”. Razem się bawią, dzielą swoimi obowiązkami, wypełniają nam czas. A kiedy odwiedza nas nasz mały wnuczek, dziewczynki szaleją z nim po całym domu. Jesteśmy dumni z wszystkich naszych podopiecznych i bardzo się cieszymy, że są z nami – mówi pan Tomasz Bargieł.

Charakter

Taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską od 2000 roku, kickboxing, mimo że uznany, w programie igrzysk olimpijskich znajdzie się najprawdopodobniej dopiero w 2028 roku, wówczas dzisiejsi 10-latkowie będą mieli największe szanse na zdobycie tytułów mistrzowskich. Wyszkolenie zawodnika trwa wiele lat. By zostać najlepszym, trzeba jednak ćwiczyć, a treningi wymagają dużej wytrwałości, samozaparcia, systematyczności i zaangażowania. Patrycja ma te cechy, jest na najlepszej drodze do rozwijania swoich umiejętności i osiągania sukcesów. Tego jej życzymy.

Lucyna Stępniewska

Tekst ukazał się w październikowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Fot. Archiwum KS Mistral. Patrycja na najwyższym miejscu podium podczas Mistrzostw Polski w Taekwondo w Będzinie

Czytaj więcej

Strona główna

Dąbrowa Katarska

Wiadomości

Od grudnia na dwa miesiące ciężarówki wrócą na Strzemieszycką

Biznes

W poniedziałek dowiemy się, kto wymyślił najlepszy „Model biznesowy dla Dąbrowy”

Rekreacja

W Chorwacji o pucharowe zwycięstwo