Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 maja 2023

Zmiany w komunikacji od 1 czerwca. Nowe linie, trasy i przystanki autobusowe

Drukuj

Od 1 czerwca zmienią się trasy siedmiu linii autobusowych. Większość będzie kursować częściej, niektóre zatrzymają się na zupełnie nowych przystankach. Pojawi się także połączenie centrum miasta z zakładami wzdłuż ulicy Roździeńskiego i strefą w Tucznawie.

Zmiany tras dotyczą linii 237, 604, 637, 640 (zastąpi 140), 644, 645 (zastąpi 972) i 716. W przypadku czterech wymienionych linii zmiany mają jeszcze jeden wspólny mianownik: 604, 637, 640 i 716 będą zatrzymywać się w nowym centrum przesiadkowym pod dworcem PKP. Dodatkowo dla linii 637 i 640 już na stałe będzie to przystanek końcowy i początkowy.

Trzy z wymienionych linii w dni robocze będą kursować znacznie częściej niż do tej pory: 604 co 20 min, a 640 i 716 co 40 min. Ze szczegółowymi zmianami można zapoznać się poniżej pod planszami dotyczącymi konkretnych linii.

Trasę zmieni także linia 644, która nie będzie już kursować przez Łęknice. Zapewni natomiast połączenie centrum miasta z zakładami przy ul. Roździeńskiego i w strefie ekonomicznej w Tucznawie. W tym miejscu ważna uwaga: do Tucznawy kursować będzie linia 644, zaś z powrotem 604.

Nowością na trasie linii 644 będzie obsługa zupełnie nowych przystanków – Gołonóg 11 Listopada, Gołonóg Podlesie i Gołonóg Młodych – które powstały przy ul. 11 Listopada, Tysiąclecia i Młodych.

Warto też wspomnieć o uruchomieniu dodatkowych kursów na linii 656. W efekcie linia ta naprzemiennie z linią 604 zapewni mieszkańcom Łęknic połączenie z Gołonogiem z częstotliwością kursowania co 20 minut.

SZCZEGÓŁOWE ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ OD 1 CZERWCA

LINIA 237 w związku ze zwiększeniem liczby kursów na linii 640, zamiast do Gołonoga zostanie skierowana do Huty Katowice. To zapewni mieszkańcom Tucznawy bezpośredni dojazd do Polikliniki Dąbrowskiej. Z tego powodu została zwiększona liczba kursów w dni robocze między godz. 8 i 13. Dodatkowo, po wznowieniu kursowania tramwajów, linia zapewni dojazd do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie po przesiadce z tramwaju na Hucie Katowice.

LINIA 604 w dni robocze kursować będzie co 20 minut pomiędzy osiedlem Mydlice i osiedlem Łęknice w obu kierunkach. Co drugi kurs z osiedla Łęknice zostanie wydłużony (przez Gołonóg Osiedle) do Huty Katowice. Dodatkowo w dni robocze wybrane kursy tej linii będą się rozpoczynać w Strefie Ekonomicznej w Tucznawie. Dzięki tym zmianom znacznie poprawi się dojazd do centrum i ZCO nie tylko z osiedla Łęknice, ale i z Trzydziestego i Dziewiątego. Linia będzie też wjeżdżać do nowego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Dotychczas połączenia do centrum miasta realizowane były tylko co 50 minut.

LINIA 640 zastąpi linię 140. Wraz z tą zmianą liczba kursów w dni robocze zwiększy się niemal dwukrotnie i linia kursować będzie co około 40 min, co poprawi dojazd do szkół w Gołonogu i centrum. Między Tucznawą a Gołonogiem kursować będzie po dotychczasowej trasie, natomiast od przystanku Gołonóg Osiedle zostanie skierowana ulicą Tysiąclecia przy LO im. Andersa i dalej aleją Zagłębia Dąbrowskiego i Graniczną, a następnie przez Reden i centrum do centrum przesiadkowego przy dworcu PKP.

Linia 640 realizować będzie wszystkie dotychczasowe kursy w kierunku Trzebyczki, zapewniając dojazdy do Zespołu Szkół w Tucznawie.

LINIA 644 będzie kursować codziennie co 40 min z osiedla Mydlice przez Reden, aleję Majakowskiego, osiedle Kasprzaka (trasą przez Podlesie obsługując nowe przystanki Gołonóg Podlesie oraz Gołonóg Młodych) do Huty Katowice oraz w wybranych kursach do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie. Dzięki zmianie trasy skomunikowany zostanie obszar dotychczas pozbawiony dostępu do komunikacji miejskiej w rejonie ulicy Tysiąclecia, Podlesie i Młodych. Linia zapewni także połączenia centrum miasta z zakładami pracy wzdłuż ulicy Roździeńskiego oraz ze Strefą Ekonomiczną w Tucznawie.

LINIA 645 na skutek zmian na liniach 604 i 644 zastąpi linię 972 i będzie kursować pomiędzy Hutą Katowice, osiedlem Kasprzaka, dworcem PKP w Gołonogu, aleją Zagłębia Dąbrowskiego, ulicą Graniczną i aleją Majakowskiego. Dzięki zmianom osiedle Kasprzaka zyska postulowane od dawna bezpośrednie połączenie z dworcem w Gołonogu. Linia obsługiwać będzie przystanek Gołonóg Tysiąclecia zlokalizowany na ulicy Tysiąclecia przy „zabytkowej” wiacie przystankowej typu Kalisz.

LINIA 716 we wszystkich kursach obsługiwać będzie wydłużoną trasę między przystankami Pogoria III Plaża – Gołonóg Dworzec PKP. Linia codziennie kursować będzie co 40 minut, natomiast w wakacyjne weekendy częstotliwość zwiększy się do 20 min. Dzięki wydłużeniu trasy linia zapewni dojazd do terenów rekreacyjnych przy Pogorii III mieszkańcom centrum Gołonoga, Manhattanu, Redenu i centrum miasta.

 

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu