Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 czerwca 2023

Zmiany w komunikacji od 1 czerwca. Nowe linie, trasy i przystanki autobusowe

Drukuj

Od 1 czerwca zmieniły się trasy siedmiu linii autobusowych. Większość kursuje częściej, niektóre zatrzymują się na zupełnie nowych przystankach. Pojawiło się także połączenie centrum miasta z zakładami wzdłuż ulicy Roździeńskiego i strefą w Tucznawie.

Zmiany tras dotyczą linii 237, 604, 637, 640 (zastąpi 140), 644, 645 (zastąpi 972) i 716. W przypadku czterech wymienionych linii zmiany mają jeszcze jeden wspólny mianownik: 604, 637, 640 i 716 zatrzymują się w nowym centrum przesiadkowym pod dworcem PKP. Dodatkowo dla linii 637 i 640 już na stałe jest to przystanek końcowy i początkowy.

Trzy z wymienionych linii w dni robocze kursują znacznie częściej niż do tej pory: 604 co 20 min, a 640 i 716 co 40 min. Ze szczegółowymi zmianami można zapoznać się poniżej pod planszami dotyczącymi konkretnych linii.

Trasę zmieniła także linia 644, która nie kursuje już przez Łęknice. Zapewnia natomiast połączenie centrum miasta z zakładami przy ul. Roździeńskiego i w strefie ekonomicznej w Tucznawie. W tym miejscu ważna uwaga: do Tucznawy kursuje linia 644, zaś z powrotem 604.

Nowością na trasie linii 644 jest obsługa zupełnie nowych przystanków – Gołonóg 11 Listopada, Gołonóg Podlesie i Gołonóg Młodych – które powstały przy ul. 11 Listopada, Tysiąclecia i Młodych.

Warto też wspomnieć o uruchomieniu dodatkowych kursów na linii 656. W efekcie linia ta naprzemiennie z linią 604 zapewnia mieszkańcom Łęknic połączenie z Gołonogiem z częstotliwością kursowania co 20 minut.

SZCZEGÓŁOWE ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ OD 1 CZERWCA

LINIA 237 w związku ze zwiększeniem liczby kursów na linii 640, zamiast do Gołonoga została skierowana do Huty Katowice. To zapewnia mieszkańcom Tucznawy bezpośredni dojazd do Polikliniki Dąbrowskiej. Z tego powodu została zwiększona liczba kursów w dni robocze między godz. 8 i 13. Dodatkowo, po wznowieniu kursowania tramwajów, linia zapewni dojazd do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie po przesiadce z tramwaju na Hucie Katowice.

LINIA 604 w dni robocze kursuje co 20 minut pomiędzy osiedlem Mydlice i osiedlem Łęknice w obu kierunkach. Co drugi kurs z osiedla Łęknice został wydłużony (przez Gołonóg Osiedle) do Huty Katowice. Dodatkowo w dni robocze wybrane kursy tej linii rozpoczynają się w Strefie Ekonomicznej w Tucznawie. Dzięki tym zmianom znacznie poprawi się dojazd do centrum i ZCO nie tylko z osiedla Łęknice, ale i z Trzydziestego i Dziewiątego. Linia wjeżdżać też do nowego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Dotychczas połączenia do centrum miasta realizowane były tylko co 50 minut.

LINIA 640 zastąpiła linię 140. Wraz z tą zmianą liczba kursów w dni robocze zwiększyła się niemal dwukrotnie i linia kursuje co około 40 min, co poprawia dojazd do szkół w Gołonogu i centrum. Między Tucznawą a Gołonogiem 640 kursuje po dotychczasowej trasie, natomiast od przystanku Gołonóg Osiedle jedzie ulicą Tysiąclecia przy LO im. Andersa i dalej aleją Zagłębia Dąbrowskiego i Graniczną, a następnie przez Reden i centrum do centrum przesiadkowego przy dworcu PKP.

Linia 640 realizuje wszystkie dotychczasowe kursy w kierunku Trzebyczki, zapewniając dojazdy do Zespołu Szkół w Tucznawie.

LINIA 644 kursuje codziennie co 40 min z osiedla Mydlice przez Reden, aleję Majakowskiego, osiedle Kasprzaka (trasą przez Podlesie obsługując nowe przystanki Gołonóg Podlesie oraz Gołonóg Młodych) do Huty Katowice oraz w wybranych kursach do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie. Dzięki zmianie trasy skomunikowany został obszar dotychczas pozbawiony dostępu do komunikacji miejskiej w rejonie ulicy Tysiąclecia, Podlesie i Młodych. Linia zapewnia także połączenia centrum miasta z zakładami pracy wzdłuż ulicy Roździeńskiego oraz ze Strefą Ekonomiczną w Tucznawie.

LINIA 645 na skutek zmian na liniach 604 i 644 zastąpiła linię 972 i kursuje pomiędzy Hutą Katowice, osiedlem Kasprzaka, dworcem PKP w Gołonogu, aleją Zagłębia Dąbrowskiego, ulicą Graniczną i aleją Majakowskiego. Dzięki zmianom osiedle Kasprzaka zyskało postulowane od dawna bezpośrednie połączenie z dworcem w Gołonogu. Linia obsługuje przystanek Gołonóg Tysiąclecia zlokalizowany na ulicy Tysiąclecia przy „zabytkowej” wiacie przystankowej typu Kalisz.

LINIA 716 we wszystkich kursach obsługuje wydłużoną trasę między przystankami Pogoria III Plaża – Gołonóg Dworzec PKP. Linia kursuje codziennie co 40 minut, natomiast w wakacyjne weekendy częstotliwość zwiększy się do 20 min. Dzięki wydłużeniu trasy linia zapewnia dojazd do terenów rekreacyjnych przy Pogorii III mieszkańcom centrum Gołonoga, Manhattanu, Redenu i centrum miasta.

 

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza